149 obserwujących
7735 notek
20368k odsłon
1681 odsłon

Morawiecki o upadku muru berlińskiego. I gorzko o braku dekomunizacji w Polsce

Premier Morawiecki: Nie byłoby upadku komunizmu w Europie, gdyby nie wydarzenie w Polsce w 1980 roku. Fot. PAP/Piotr Nowak
Premier Morawiecki: Nie byłoby upadku komunizmu w Europie, gdyby nie wydarzenie w Polsce w 1980 roku. Fot. PAP/Piotr Nowak
Wykop Skomentuj147

Nie byłoby upadku komunizmu w Europie, gdyby nie wydarzenie w Polsce w 1980 roku - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że to "Solidarność" rozpoczęła podkopywać także mur berliński, który runął. 

W sobotę Niemcy świętowali 30. rocznicę upadku muru berlińskiego, czyli koniec zimnej wojny i komunizmu w Europie. Długi na 156 km system umocnień przez 28 lat szczelnie oddzielał zachodnie sektory Berlina od ich wschodnioberlińskiego i NRD-owskiego otoczenia. 9 listopada 1989 r. otwarto wszystkie przejścia graniczne w podzielonym dotąd mieście. 

Polecamy: Prezydent Andrzej Duda na obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego

Morawiecki na swoim profilu na Facebooku napisał, że nie byłoby upadku komunizmu w Europie, gdyby nie wydarzenie w Polsce w 1980 roku. 


„Niestety, kiedy w Polsce elity polityczne nawzajem sobie gratulowały grubej kreski i »rewolucji bez rewolucji«, to w Niemczech trwał proces dekomunizacji. W dawnym NRD zwolniono około 70 proc. prokuratorów i sędziów z czasów komunistycznych. U nas pozostawiono niemal wszystkich” - zaznaczył. 

W jego ocenie „po latach, wiadomo jak bardzo przydała się Niemcom weryfikacja komunistycznego aparatu wymiaru sprawiedliwości”. „U źródeł innej drogi III RP stało przyzwolenie na silną i rosnącą w pierwszej dekadzie wolnej Polski rolę postkomunistów. Tych samych, którym dziś zdarza się pouczać naród w kwestiach demokracji” - napisał. 

Niemcy upadek muru berlińskiego 30. rocznica
Niemcy świętują 30. rocznicę obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Premier podkreślił, że w 1989 roku nie trzeba było być wizjonerem, by przewidzieć upadek muru berlińskiego. „Od chwili, gdy w Polsce w czerwcowych wyborach 1989 roku komuniści otrzymali od Polaków czerwoną kartkę (a mimo tego dalej pozostali na boisku, jak się potem okazało, w roli faworyta), było kwestią czasu, kiedy upadnie mur, a potem ZSRS. Pozostała tylko kwestia, co dalej?” - napisał. 

Szef rządu dodał, że „upadek muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku stanowił cezurę w dziejach Niemiec”. „A że Niemcy już wówczas były państwem, które mobilizowało siły do przewodniczenia w przyszłej EWG/Unii Europejskiej, ten dzień stał się symbolem upadku komunizmu w całej Europie. Inaczej niż w Polsce, gdzie komuniści zapewnili sobie miękkie lądowanie” - ocenił. 

KW 

Wykop Skomentuj147
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka