13 obserwujących
12 notek
145k odsłon
  8028   0

Free energy - pompy ciepła

Przedstawiam Wam Goście Salonu Energo24 temat, który mnie interesuje – temat free energy na przykładzie pompy ciepła. Jest to zdumiewające, że można rozproszoną energię cieplną gromadzić i wykorzystywać. Kiedyś uczono, że energia cieplna z otoczenia może sie tylko rozpraszać, nigdy gromadzić. A tutaj taka sprawa. Znaleziono sposób bardzo zmyślny i to mnie najbardziej zastanawia. Jak bym nie wiedział, że takie urządzenie działa, to bym chyba nie uwierzył. A działa stosunkowo prosto. Zapraszam do dyskusji.

 

Co to takiego „pompa ciepła”?

Pompa ciepła jest urządzeniem działającym na tej samej zasadzie, jak lodówka czy klimatyzator. Jej celem nie jest jednak odebranie ciepła od owoców czy jogurtów schowanych w lodówce ale dostarczenie ciepła, czyli to, co lodówka robi na wymienniku umieszczonym z tyłu obudowy.

Zadaniem pompy ciepła jest „wyciągnięcie” ciepła z miejsca, w którym zamontowany jest „zimny” wymiennik ciepła (fachowo określa się to mianem dolnego źródła pompy ciepła), przy niskiej temperaturze, a następnie jego przekazanie („przepompowanie”) w wyższej temperaturze na „gorącym” wymienniku (jest to górne źródło pompy ciepła).

Rodzajów dolnych źródeł jest sporo. Najpopularniejsze są m.in.:

 •  pobieranie ciepła z powietrza atmosferycznego, nadmuchiwanego na wymiennik ciepła za pomocą wentylatora,
 •  rurowy wymiennik ciepła zakopany na głębokości 1,5 m pod trawnikiem, w którym krąży ciecz niezamarzająca (mieszanka glikolu i wody),
 •  rurowy wymiennik ciepła wpuszczony w pionowy odwiert wykonany na głębokość 50-100 metrów (a dokładniej, kilka takich odwiertów),
 • rurowy wymiennik umieszczony na dnie stawu, lub na dnie rzeki,
 • pobieranie wody z podziemnego ujęcia, po czym spuszczanie wody (po odebraniu od niej ciepła) do studni zrzutowej,
 • pobieranie wody ze zbiornika lub rzeki, spuszczanie w innym miejscu.

Jest również kilka rodzajów górnych źródeł dla pompy ciepła:

W zależności od tego, skąd pobierane jest ciepło i jak jest oddawane, wyróżniamy m.in. pompy ciepła:

 • powietrze-powietrze (ogrzewają powietrze w pokoju, odbierając ciepła od powietrza atmosferycznego za ścianą),·        
 • powietrze-woda (chłodzą powietrze, ogrzewają wodę w instalacji ogrzewczej lub ciepłą wodę użytkową),·        
 • glikol-woda (ciepło jest odbierane przez ciecz niezamarzającą, zaś oddawane jest do wody krążącej w instalacji ogrzewczej),·        
 • woda-woda (jak powyżej, przy czym ciepło odbierane jest nie od glikolu krążącego w wymienniku ciepła, tylko bezpośrednio z wody czerpanej ze studni, rzeki lub stawu).

Schemat instalacji:

Schemat instalacji pompy ciepła przedstawia poniższa ilustracja:

Schemat instalacji pomp ciepła


Schemat instalacji pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym podłączonej do grzejników i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jest to więc pompa ciepła woda-woda.

http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/wp-content/uploads/2007/02/pompa-ciepla-system-grzewczy-300x198.gif

Prostą pompą ciepła powietrze-powietrze jest również klimatyzator. Niektóre urządzenia tego typu mają możliwość pracy grzewczej.

Budowa pompy ciepła:

Pompa ciepła zbudowana jest z 4 podstawowych elementów:

 • Parownik
 • Sprężarka
 • Skraplacz
 • Zawór rozprężajacy

 

Dodatkowo urządzenia tego typu posiadają sterownik czuwający nad parametrami pracy i dostosowujący je, za pomocą szeregu czujników i pomp, do warunków panujących w mieszkaniu. 

Jak działają pompy ciepła?

Dla wielu osób, które po raz pierwszy spotykają się z czymś takim jak pompy ciepła zasada ich działania może wydawać się nieco niezrozumiała. Tymczasem sprawa jest prostsza niż mogłoby się wydawać. 

Jak wspomniałem w artykule Cała prawda o pompach ciepła, zadaniem pompy ciepła jest „wyciągnięcie” ciepła jednego miejsca a następnie oddanie go przy wyższej temperaturze w innym miejscu.

Pompę ciepła można porównać do chłodziarki czy klimatyzatora, bo w gruncie rzeczy zasada działania tych urządzeń jest identyczna. Chłodziarka „wyciąga” ciepło z produktów w niej umieszczonych a następnie oddaje to ciepło na wymienniku ciepła umieszczonym z tyłu urządzenia. 

Chłodziarka sprężarkowa  

Najprostszy układ chłodniczy składa się z następujących elementów:

Free energy - pompy ciepła

Schemat ideowy działania chłodziarki  

W parowniku, który jest umiejscowiony w środowisku chłodzonym, panuje niskie ciśnienie więc i temperatura. Znajdujący się tam czynnik chłodniczy wrze, intensywnie odbierając ciepło. Następnie jest zasysany i sprężany przez sprężarkę po czym trafia do skraplacza, gdzie pod wysokim ciśnieniem ulega skropleniu. Ciekły czynnik o temperaturze wyższej od temperatury otoczenia trafia do elementu dławiącego, ponieważ jego ciśnienie musi zostać obniżone do ciśnienia panującego w parowniku. Podczas dławienia część czynnika odparowuje powodując spadek temperatury pozostałej cieczy. Zimna mieszanina cieczowo-parowa trafia do parownika i cykl się powtarza. 

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale