8 obserwujących
282 notki
79k odsłon
229 odsłon

Zmiennie

Wykop Skomentuj4

Znowu czytam 230V prądu "zmiennego". Od kiedy Mikołaj Tesla wymyślił alternator (i podarował go światu), uzywamy PRĄDU PRZEMIENNEGO. Jest to szczególny przypadek prądu zmiennego. Ilustrując to przepływem wody w strumyku, który zostanie przegrodzony tamą i elektrownią, woda zmiennie płynie sobie do morza. Raz dużo, a raz nawet i nic. Jednak zawsze do morza. Jednak woda ta, musi być nastarczona i ciągle dolewana nowa, by to działało. Przy przepływie przemiennym (takim jaki znajduje się w ścianie  i gniazdku elektrycznym), woda płynie tylko umownie. Ponieważ 50 razy na sekundę zmienia swój kierunek biegu. Woda stojąca, drgająca jak węgorz elektryczny, albo karp co dostał młotkiem w łeb. Nie potrzeba nowej wody, a sama dotychczasowa, wytwarza moc i pracę. Z uwagi na charakter samego prądu, którego największe tuzy nie opisują, lub opisują oględnie, tyle że kopie, powstrzymam się od opisu istoty samego prądu.

Pod uwagę: prąd przemienny, wszędzie tam, gdzie nie jest stały. Zmienny, to zasadniczo, używany jest jedynie w urządzeniach akustycznych, obrazujących i takie tam. Stały zaś, to taki zmienny, tyle że o jednakowej wartości w czasie t.

Istotną różnicą była dawniej, możliwość transformacji prądu: przemienny da się, stały niekoniecznie. Dopiero wymyślenie i zrobienie elementów przełączających o dużej mocy, pozwoliło zmieniać przemienny w stały i odwrotnie, dowolnie. Wcześniej tylko przemienny się transformowało w transformatorze. A na stały się czyniło lampą dwuelektrodową -  diodą. Jednakowoż miała ona cztery elektrody, zasadniczo. Dziś stosuje się inwertery, przetwornice, gdzie elementy wykonawcze (tranzystory, triaki, tyrystory...)zamieniają prąd stały w przemienny. Wiem MAGIA.

Coraz częstsza, domowa produkcja prądu, wzmaga użycie słowa PRZEMIENNY (prawidłowo) zmienny(nieprawidłowo) w przestrzeni publicznej. A czytam, że w domowym zaciszu, skonstruował OZE na balkonie z inwerterem. Zapewne Inwerter kupiony na portalu A, a zrobiony w ChRL przecież. Niuanse obcowzbudności poprzez wielopole instalacji OZE, to już na inną notkę, bo nikt nie pozwoli, by ludzie sobie sami produkowali wolny prąd i ... papierosy. O wódce i kiełbasie nie wspominając.


Dział rozmaitości - jakże by inaczy i to w poddziale ciekawostki. Broń bóg językoznawstwo : D EDIT AAAAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa to są takie kategorie: te co tam, a Rozmaitości, to jest taka nadkategoria/rozdział/ przegródka: razem z Żydami, jedzeniem ze śmietnika, piramidami (finansowymi) i wielkim HIMIALAIZMEM o ekologizmie i Vatykanistach nie wpsominając. Tera już wiem, chyba

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie