8 obserwujących
300 notek
85k odsłon
200 odsłon

SYSTEM używam systemu : D

Wykop Skomentuj4

Natknąłem się na dyskusję: Krycha zainstalowała Minta18 i ma problem z uruchomieniem programów, choćby i Firefoxa..https://groups.google.com/forum/#!topic/pl.comp.os.linux/r47WTTLDXcg - Nawet nie myślałem, że w góglach jest życie. By pomóc początkującym, migrującym, bądź tym, którzy licząc na Androida, jednak chcięli by mieć prawdziwy system, taki w którym robią to co chcą, instalują programy, przenoszą partycje, zachowują home, replikują do nowego systemu, czy też powielają taki, dla kolejnego użyszkodnika. A w dodatku nie surfują z konsoli : )) taki żart -Kilka uwag:

-w linuxie jest root (taki Bóg, ale może wszystko, tylko w systemie (na dyskach). Konto root i tryb root, to różne rzeczy: konto root, to to podstawowe, które hasłowałeś przy instalacji, widoczne graficznie, jako zalogowany pulpit  jako konto user - krysia np, ale niektóre linuxy nie pozwalają na wejście na root-a z konta graficznego user (na zlinkowanym krysia..) Tryb root, to się potwierdza przez menadżery, aktualizatory, lub w konsoli (otwierają się nowe okna w trybie graficznym z uprawnieniami root). W tym trybie normalnie się nie pracuje, najlepiej nawet konto do surfowania sobie założyć, user zwykły, czyli z ograniczeniami. Same konta można konfigurować w trybie graficznym także - w mincie Użytkownicy i grupy. Wejście w to wymaga trybu root i będzie wzywanie do podania hasła. Można sobie podnieść, lub ograniczyć uprawnienia.

Podsumowanie: zmiany systemowe, aktualizacje, instalacje - konto root (administratora) w trybie root (rozpoczęcie z konsoli - takie czarne okno z nazwą usera) "root@krysia-desktop:~$ sudo -i"

-Firefox nie wymaga instalacji! Ciekawostka taka. Po ściągnięciu i rozpakowaniu gdzie bądź, na pulpicie nawet, klikamy na znaczek (plik z liskiem w głównym jego folderze) i się otwiera. Jeśli się otworzy dotychczasowa wersja, znaczy, że dobrze by było poprzednią wersję usunąć i wkleić tam nową, rozpakowaną. Można sprawdzić skrót, czy działa, lub go wskazać sobie, odświeżyć. Podaję katalog normalnie przeznaczony do Firefoxa:" /usr/lib/firefox" -Oczywiście do tego katalogu, kopiujemy mając prawa root (np. w managerze - eeeee menadżerze Caja 1.8.2 - uruchamia się go w root następująco: konsola, "sudo -i", hasło, "caja" - otwiera się caja w trybie root - ostrożnie!!, masz uprawnienia do skasowania systemu całego i wszystkiego innego także : D)

-Jeśli chcesz zainstalować (okienka, pasek postępu, migające znaczki itepe) Ffoxa, to także możesz. A, ja używam wersji sprzed 56 ? - później zmienił się silnik Ff i za mało cyli ma ten silnik. Ale każdy może robić co mu się podoba i Ffox  3.0 także zadziała. Może będą czarne pola, albo układ dziwny - zmiany : )

-Home - pliki, skróty, pobierania, praca - ten katalog osobisty, można migrować. Ja robię to w taki sposób, że przygotowuję partycję pod nowy system, kopiuję Home (najpełniej skopiuje się wszystko na 100% poprzez skopiowanie takiej partycji całej, nawet z pena - bez niespodzianek, że nie masz praw do jakichś plików, bo gpart tego nie weryfikuje, tylko kopiuje partycję binarnie). Później w gparcie można partycję, jeszcze przebudować bez utraty danych. Pole do testu, przecież pracujesz na kopii Home, więc nic nie przepadnie. Później instaluję nowy system podając dane i stare hasło z Home, które skopiowałem. Dlatego nowy system, działa ze starymi danymi Home i niczego nie musisz szukać na nowo.

Aaa dawno tego nie robiłem, Mate działa już kilka lat. Partycję tylko powiększyłem, bo się miejsce skończyło. A tak, to zupełnie nic. Naprawdę.

-Poczta, Thunderbird - korzystam z poczty z okna w przeglądarce (bez nakładek, jaką jest Thunder i Outlook, inne). Najlepiej byłoby mieć swoją pocztę, na swoim serwerze. Jedak do tego potrzeba kupić adres - domenę i postawić ten serwer, czyli PC, który będzie stale włączony. Do tej pory wystarczają dostępne pocztyliony, choć reklamy się wylewają, czyli spam-poczta nie adresowana do mnie. Odpada problem konfiguracji klienta pocztowego, którego zalety są problematyczne. Jedyna funkcja przydatna, to wiele poczt w jednej nakładce. Możesz się obejść, to sobie daruj.

Może to i nikomu niepotrzebne, ale może ktoś skorzysta.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie