Blog
Fenomen behawior - analizy sp
Józuś
Józuś Fenomen behawior-DOBRE PYTANIA
6 obserwujących 232 notki 62066 odsłon
Józuś, 8 listopada 2018 r.

SYSTEM używam systemu : D

170 4 0 A A A

Natknąłem się na dyskusję: Krycha zainstalowała Minta18 i ma problem z uruchomieniem programów, choćby i Firefoxa..https://groups.google.com/forum/#!topic/pl.comp.os.linux/r47WTTLDXcg - Nawet nie myślałem, że w góglach jest życie. By pomóc początkującym, migrującym, bądź tym, którzy licząc na Androida, jednak chcięli by mieć prawdziwy system, taki w którym robią to co chcą, instalują programy, przenoszą partycje, zachowują home, replikują do nowego systemu, czy też powielają taki, dla kolejnego użyszkodnika. A w dodatku nie surfują z konsoli : )) taki żart -Kilka uwag:

-w linuxie jest root (taki Bóg, ale może wszystko, tylko w systemie (na dyskach). Konto root i tryb root, to różne rzeczy: konto root, to to podstawowe, które hasłowałeś przy instalacji, widoczne graficznie, jako zalogowany pulpit  jako konto user - krysia np, ale niektóre linuxy nie pozwalają na wejście na root-a z konta graficznego user (na zlinkowanym krysia..) Tryb root, to się potwierdza przez menadżery, aktualizatory, lub w konsoli (otwierają się nowe okna w trybie graficznym z uprawnieniami root). W tym trybie normalnie się nie pracuje, najlepiej nawet konto do surfowania sobie założyć, user zwykły, czyli z ograniczeniami. Same konta można konfigurować w trybie graficznym także - w mincie Użytkownicy i grupy. Wejście w to wymaga trybu root i będzie wzywanie do podania hasła. Można sobie podnieść, lub ograniczyć uprawnienia.

Podsumowanie: zmiany systemowe, aktualizacje, instalacje - konto root (administratora) w trybie root (rozpoczęcie z konsoli - takie czarne okno z nazwą usera) "root@krysia-desktop:~$ sudo -i"

-Firefox nie wymaga instalacji! Ciekawostka taka. Po ściągnięciu i rozpakowaniu gdzie bądź, na pulpicie nawet, klikamy na znaczek (plik z liskiem w głównym jego folderze) i się otwiera. Jeśli się otworzy dotychczasowa wersja, znaczy, że dobrze by było poprzednią wersję usunąć i wkleić tam nową, rozpakowaną. Można sprawdzić skrót, czy działa, lub go wskazać sobie, odświeżyć. Podaję katalog normalnie przeznaczony do Firefoxa:" /usr/lib/firefox" -Oczywiście do tego katalogu, kopiujemy mając prawa root (np. w managerze - eeeee menadżerze Caja 1.8.2 - uruchamia się go w root następująco: konsola, "sudo -i", hasło, "caja" - otwiera się caja w trybie root - ostrożnie!!, masz uprawnienia do skasowania systemu całego i wszystkiego innego także : D)

-Jeśli chcesz zainstalować (okienka, pasek postępu, migające znaczki itepe) Ffoxa, to także możesz. A, ja używam wersji sprzed 56 ? - później zmienił się silnik Ff i za mało cyli ma ten silnik. Ale każdy może robić co mu się podoba i Ffox  3.0 także zadziała. Może będą czarne pola, albo układ dziwny - zmiany : )

-Home - pliki, skróty, pobierania, praca - ten katalog osobisty, można migrować. Ja robię to w taki sposób, że przygotowuję partycję pod nowy system, kopiuję Home (najpełniej skopiuje się wszystko na 100% poprzez skopiowanie takiej partycji całej, nawet z pena - bez niespodzianek, że nie masz praw do jakichś plików, bo gpart tego nie weryfikuje, tylko kopiuje partycję binarnie). Później w gparcie można partycję, jeszcze przebudować bez utraty danych. Pole do testu, przecież pracujesz na kopii Home, więc nic nie przepadnie. Później instaluję nowy system podając dane i stare hasło z Home, które skopiowałem. Dlatego nowy system, działa ze starymi danymi Home i niczego nie musisz szukać na nowo.

Aaa dawno tego nie robiłem, Mate działa już kilka lat. Partycję tylko powiększyłem, bo się miejsce skończyło. A tak, to zupełnie nic. Naprawdę.

-Poczta, Thunderbird - korzystam z poczty z okna w przeglądarce (bez nakładek, jaką jest Thunder i Outlook, inne). Najlepiej byłoby mieć swoją pocztę, na swoim serwerze. Jedak do tego potrzeba kupić adres - domenę i postawić ten serwer, czyli PC, który będzie stale włączony. Do tej pory wystarczają dostępne pocztyliony, choć reklamy się wylewają, czyli spam-poczta nie adresowana do mnie. Odpada problem konfiguracji klienta pocztowego, którego zalety są problematyczne. Jedyna funkcja przydatna, to wiele poczt w jednej nakładce. Możesz się obejść, to sobie daruj.

Może to i nikomu niepotrzebne, ale może ktoś skorzysta.

Opublikowano: 08.11.2018 17:57.
Autor: Józuś
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"[komentarz usunięty przez autora notki] Albatros cośtam..":A teraz mamy OBRZYDLIWIZM-OPRESYJNY. Dałeś 5zł na (wynajęcie) zabójcę Prezesa, "Klątwa"? Usunięty za co?? --------Dobre pytania - przedstawienie wystawia (nad) profesor Józuś (czekam na ruch Prezydenta)- kiedy UW i UJ wystawiają takich dr i hab-y, to jestem (nad) profesorem, uwierz. Wynika to wprost z faktów i nie wymaga dowodów. echo24 116 @Józuś Szanowny Panie Józefie! Jeśli Pan pozwoli będę cytował ten Pański komentarz, jako modelowy przykład mentalności i środków wyrazu klasycznego pisowskiego oszołoma ogarniętego patologiczną nienawiścią do wszystkiego i wszystkich, za czym jest już tylko czarna dziura.I u Osiejuka:" @JÓZUŚ To ostatecznie w jakiej sprawie tu przylazłeś? Żeby mi powiedzieć, że wobec tego co zrobił Protasiewicz kwestie językowe są nieważne? Przecież ja to właśnie napisałem. O tym jest moja notka. A może chodziło Ci o moje i Gabriela konta i ich liczbę? To Ci powiem: ja ich mam tu 24 a Gabriel tylko 16. Słusznie nie pytałeś o to Administracji. Oni Ci nic nie powiedzą, bo są ze mną w spisku. Właśnie przeciwko Tobie. I rzeczywiście, jestem jakiś niewyraźny, ale to przez to że wczoraj zabrakło mi na alkohol i jestem niedopity. Co do bana, owszem masz go jak w banku. Ale nie powiem Ci za co. Zgnijesz w niewiedzy. KRZYSZTOF OSIEJUK10:27 4879519" - skąd taka agresja na niewinne pytanie? To co mnie zbulwersuje, MUSZĘ wyrzucić: D Właśnie zablokowany przez Coryllus: ośmieliłem się napisać, że nie należy obrażać czytelników, a w szczególności np Jana Pietrzaka. Nie prowadzę z nikim wojny. Lans polegający na chamstwie - nie akceptuję."@Autor "Ja, ponieważ nie zależy mi ani na publiczności, ani na lansowaniu „prawdziwej historii Polski” czynić będę to co uważam za słuszne. Na razie ogłosiłem konkurs na komiks." - to zapowiedź jakiegoś nowego konkursu? To taka drobna złośliwość, sam Coryllus, się podkładasz. Z teksu powyższego można wysnuć jedynie słuszny wniosek: NIHILIZM. Sporo ludzi to czyta, tyle że w pewnym momencie, ilość pomyj, na głowy czytelnikom, tymże się może znudzić. Co wtedy? Jaki zostaje lans? W kontekście Pietrzaka, który żadnego lansu (już) nie potrzebuje. Gratuluję udanego strzału w stopę. A może to jednak inteligencja czytelników, taka oryginalna - wszystko co oryginalne jest lepsze (Ani Mru Mru)." - by nie było wątpliwości, że złamałem netykietę.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • ZA co to zostało zwinięte, bo zupełnie nie rozumiem.A do Pana: czytam. Zupełnie nie rozumiem,...
  • Oczekujemy reakcji lustrzanej, symetrycznej, polskiego MSZ - innej możliwości nie widzę - nie...
  • Zapraszam na, pewnie ostatnią notkę. Wyborcą pan czytał: ) można było skomentować, tam  : DD

Tematy w dziale Technologie