Blog
Fenomen behawior - analizy sp
Józuś
Józuś Fenomen behawior-DOBRE PYTANIA
7 obserwujących 232 notki 63911 odsłon
Józuś, 6 lutego 2019 r.

Nie wyrzucajcie starych płyt, nowych już nie będzie

648 19 0 A A A

Notka rozpaczliwa?? Eeee nie


Winyl, czarna przyjemność na 33/i1/3, lub 45 obrotów

Co ciekawe, produkowana w fabryce Pronit, tej, co proch robiła do zabijania i huku: D Co dzisiaj? Można kupić krążek, adapter z .. usb i mp3, gadżety.
Stare i nowe. Można zapomnieć o jakości płyt  przeszłości. Może ktoś tam, jeszcze toczy klony, ze starych matek (matryc do tłoczenia). To tyle. Nowe produkcje, które przeszły przez kwantyzację, nie mają prawa być tak magiczne, jak tamte, stare.
CD to jakość próbkowania 48kHz w założeniu 2 x tyle, ile rejestruje ludzki organ słuchu: ucho, ucho wewnętrzne, nerwy ślimaka i mózg. 24 kHz, to jakieś 10 kHz ponad słyszalne dźwięki. Większość „muzyki” i tak zawiera się pomiędzy 400Hz i 6kHz. Reszta daje .. jakość.
Inżynierowie określili pasmo wzmacniacza za optymalne, na 70-75kHz (od zera rzecz jasna). A to dla odbicia się od zniekształceń różnorakiego rodzaju. Od skrośnych, po szumy i mityczne na poły, TIM.
CD, to kwanty, binaria (0 i 1), przekształcane w bloku C/A i A/C. Od mikrofonów, po zapis na płycie, bądź dysku, chmurze...LP, winyl, to mikrofon, magnetofony wielościeżkowe, przetworzenie dostosowujące do specyfiki LP, korekcja RIAA i wytłoczenie płyty matki, wzorca do odbijania muzy w winylowej masie, na ciepło. Na każdym kawałku muzyki, kształt ścieżki, odzwierciedla kształt sygnału rejestrowanego przez mikrofony.
W szeregu skomplikowanych czynności, nie było zmiany analogowego zapisu. Było tylko dbanie o jak najmniejsze straty  tego, co się nagrało. Dlatego nie ma powrotu do czarnej płyty w propagacji muzyki dla pieniędzy, czy dla sławy nawet. Można kręcić stare Longpleje. Robienie czarnych płyt, było na poły magią, a to z powodu mechanicznych ograniczeń materii. Dźwięki na brzegu, są 2xrzadziej upakowane, niż te w środku winyla np. Pomijam już takie niuanse jak wkładki, ramiona, prędkość i stabilizacja obrotów,  odseparowanie talerza i ramienia od drgań mechanicznych. Które przecież, muszą się przenosić na igłę, nawet zawieszoną na nitkach. Jak wyglądają gramofony, adaptery (to od wkładki z igłą w urządzeniach z tubą), zobaczcie sobie na licznych kanałach.

To se ne wrati. Ponoć Sony szuka inżynierów od produkcji płyt, takie to złożone i specjalistyczne, że pomarli i już ich nie ma. A nauczyć, kto nauczy, choćby i nawet odkurzyć istniejący, doskonały tor do produkcji? Dziś można bez kompresji (mp3,wav i inne), ale i z kompresją. Próbkowanie ustawiam na 192kHz, do zgrywania mojej kolekcji. Bo słuchanie z krążka, to święto, ale i rytuał, w którym jakoś nie zagustowałem specjalnie. Są jeszcze nośniki: fama niesie, że japońskie, usa, jugosławia, rosja i polskie wg jakości. To bajki. Mam album (2x), doskonałej jakości, nówki (NOS) z Czech. Co z tego, kiedy tam nagrana jakaś nędzna opera. Treść ma znaczenie. Są też bajdurzenia  powrocie CC (kaset). Po co to komu? Jeśli ktoś nie ma, to nie polecam, bo to zabawki, kapryśniejsze od LP.
Tak jak radio, zaczęło głośniej grać, tak i obecna muzyka, jest prezentowana z charakterystyką presence i kontur, podniesionym poziomem. Za moich czasów, można było nagrać +3, +6 dB (kolejno o 100% i o kolejne) zwiększonym poziomem. Taśma nie z gumy, a metalizacja magnetyczna, swoją fizyczność ma, więc część była po prostu cięta - fuzz to się nazywa i tak to słychać. Dziś każdy może zremasterować MUZĘ, na swój gust. W komputerze, tylko po co. Co prawda niektóre puszczalnie muzyki, dają szum, do nagrywania, ale zawsze można zgrać z głośników (z wyjścia out), co daje zupełnie podobną jakość do jakości z sieci. Nie jest ważna jaką ty ustawisz jakość, próbkowanie, ważne jest, jaką jakość ma plik źródłowy. I salomon z pustego nie naleje. Raz okrojony plik dźwiękowy, nagle ie przybierze na szczegółach.


Inne nośniki? Były magnetofony cyfrowe DAT, płyta DVD, istniała możliwość zapisu dźwięków na VHS, choć to standard wideo - wszystko ze względu na ilość danych. Nie przyjęło się jak HDDVD np od razu, a Bluray: to także nie powiezło, a wygrał. Dlaczego? Ponieważ już było za późno. W tym konkretnym przypadku, Bluray zabiły pendrajwy i karty SD, i zupełnie nieograniczona możliwość powielania mp3 i innych rodzajów odtwarzania, na telefonie. Taki sam los, spotkał też .. ZEGARKI. Dziś nie wejdzie już DAT-cyfrowe radio, do FM, bo nie. Mniejszy zasięg, wymiana radyj w samochodach i domach - nikt na to nie pójdzie w erze łączności komórkowej i możliwości transmisji duplex (dwustronne audio/wideo), poprzez smarkofona w jakości fullhd i dolby7.1 na dodatek. Radio FM (AM zwłaszcza, ale działają chińskie i inne stacje, gdzie są jeszcze olbrzymie przestrzenie, a światłowodu brak), to przeżytek, ale będzie trwał. Mogłoby być z MUX, ale jakoś nie ma radyj z MUX do samochodu i nie będzie. Ponieważ jest stream z internetu.

Kładziemy więc czarny placek, na talerz, kręci, buczy i podkręcamy BAS. Je jejje. Magia i szczypta fizyki w zastosowaniach praktycznych. W następnym odcinku, napiszę kilka zdań o najważniejszym elemencie JAKOŚCI w słuchaniu muzyki. NIe nie UCHO. Tor audio, czyli to, co czyni pokój napełniony muzyką: głośniki, wzmacniacze i .. cysty prąd: )


lp, cd, mp3, dat, vhs, stream, html5, drm

Opublikowano: 06.02.2019 11:32.
Autor: Józuś
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"[komentarz usunięty przez autora notki] Albatros cośtam..":A teraz mamy OBRZYDLIWIZM-OPRESYJNY. Dałeś 5zł na (wynajęcie) zabójcę Prezesa, "Klątwa"? Usunięty za co?? --------Dobre pytania - przedstawienie wystawia (nad) profesor Józuś (czekam na ruch Prezydenta)- kiedy UW i UJ wystawiają takich dr i hab-y, to jestem (nad) profesorem, uwierz. Wynika to wprost z faktów i nie wymaga dowodów. echo24 116 @Józuś Szanowny Panie Józefie! Jeśli Pan pozwoli będę cytował ten Pański komentarz, jako modelowy przykład mentalności i środków wyrazu klasycznego pisowskiego oszołoma ogarniętego patologiczną nienawiścią do wszystkiego i wszystkich, za czym jest już tylko czarna dziura.I u Osiejuka:" @JÓZUŚ To ostatecznie w jakiej sprawie tu przylazłeś? Żeby mi powiedzieć, że wobec tego co zrobił Protasiewicz kwestie językowe są nieważne? Przecież ja to właśnie napisałem. O tym jest moja notka. A może chodziło Ci o moje i Gabriela konta i ich liczbę? To Ci powiem: ja ich mam tu 24 a Gabriel tylko 16. Słusznie nie pytałeś o to Administracji. Oni Ci nic nie powiedzą, bo są ze mną w spisku. Właśnie przeciwko Tobie. I rzeczywiście, jestem jakiś niewyraźny, ale to przez to że wczoraj zabrakło mi na alkohol i jestem niedopity. Co do bana, owszem masz go jak w banku. Ale nie powiem Ci za co. Zgnijesz w niewiedzy. KRZYSZTOF OSIEJUK10:27 4879519" - skąd taka agresja na niewinne pytanie? To co mnie zbulwersuje, MUSZĘ wyrzucić: D Właśnie zablokowany przez Coryllus: ośmieliłem się napisać, że nie należy obrażać czytelników, a w szczególności np Jana Pietrzaka. Nie prowadzę z nikim wojny. Lans polegający na chamstwie - nie akceptuję."@Autor "Ja, ponieważ nie zależy mi ani na publiczności, ani na lansowaniu „prawdziwej historii Polski” czynić będę to co uważam za słuszne. Na razie ogłosiłem konkurs na komiks." - to zapowiedź jakiegoś nowego konkursu? To taka drobna złośliwość, sam Coryllus, się podkładasz. Z teksu powyższego można wysnuć jedynie słuszny wniosek: NIHILIZM. Sporo ludzi to czyta, tyle że w pewnym momencie, ilość pomyj, na głowy czytelnikom, tymże się może znudzić. Co wtedy? Jaki zostaje lans? W kontekście Pietrzaka, który żadnego lansu (już) nie potrzebuje. Gratuluję udanego strzału w stopę. A może to jednak inteligencja czytelników, taka oryginalna - wszystko co oryginalne jest lepsze (Ani Mru Mru)." - by nie było wątpliwości, że złamałem netykietę.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DotCa Dlaczego tak zależy nam, na niszczeniu, do końca (bo niepodtrzymywane) dobrych relacji z...
  • Bezkarne zupełnie, rabowanie i gnębienie ludności cywilnej. Zaraz po II WŚ, tacy jak...
  • 1.wyleczyć zęby2.wyregulować układ trawienny3.tłuszcze podstawą jedzenia, prócz...

Tematy w dziale Technologie