1 obserwujący
11 notek
3484 odsłony
202 odsłony

Szwedolubnym pytą*

Wykop Skomentuj2

   Mam taka zabawę, która polega na wysłuchiwaniu WIELGICH GŁÓF powtarzających pewne głupotki za znaną (w określonych  kręgach oczywiście) pewną gazetą, niby wyborczą (a wychodzącą zupełnie niepotrzebnie codziennie). Te głowy tęgie występują w środowisku naturalnym (czyli np. w mojej rodzinie, niestety również), ale także w środowisku internetowym (na różnych polskojęzycznych portalach). Występują także  na S24. Ostatnio aktywni w tym temacie to bloger Statystyk**, a także bloger Michał  Jaworski***. Osoby te z uporem wartym lepszej sprawy, ignorując prawidła logiki, nauk wszelakich, tudzież zdrowego rozsądku lansują tezę, że w Szwecji, w której nie obowiązują żadne obostrzenia antycovidowe ludziom żyje się lepiej, a wirus kraj ten omija. 

Otóż informacje z dnia dzisiejszego są następujące:

Polska : Szwecja****

zgony na milion 270 : 610

Współczynnik śmiertelności 1,5% : 3,5% [świat: 2,4%]

I bonus specjalnie dla cytowanych*****

"Od 24 listopada limit uczestników spotkań publicznych będzie wynosił osiem osób - ogłosił w poniedziałek (16 listopada) premier Szwecji Stefan Loefven. To pierwsze tak daleko idące obostrzenie w tym kraju, wcześniej wprowadzane były dobrowolne zalecenia."

Wcześniej rząd ogłosił zakaz sprzedaży alkoholu od 20 listopada w lokalach gastronomicznych po godz. 22, a także wprowadził limit ośmiu osób, jakie mogą siedzieć w restauracji przy jednym stoliku.

Więc, jak było do przewidzenia, model szwedzki jak radziecki,  sypie się. 

Wątkiem mocno pomijanym w Polskiej publicystyce tego tematu jest działalność szwedzkiej slużby zdrowia (zdrowia??) w pierwszym okresie pandemii******:

"Zamiast leczniczych kroplówek, podawania tlenu oraz przeciwzakrzepowych leków, wielu starszym osobom, w tym pensjonariuszom domów opieki społecznej zakażonych koronawirusem w Szwecji dawano morfinę i inne specyfiki, jak midazolam, które stosuje się w opiece paliatywnej osób nieuleczalnie chorych. Według profesora geriatrii Yngve Gustafson, który wypowiada się dla dziennika "Dagens Nyheter", taki zestaw specyfików w praktyce przyspiesza zgony osób mających schorzenia oddechowe. Lekarz w wypowiedzi dla szwedzkiego dziennika mówi, że jest to praktycznie „aktywna eutanazja”."


Zatem reasumując, szwedolubnym  pytą.


* Aleksander Fredro "Baśń o trzech braciach i królewnie"

**https://www.salon24.pl/u/statystyk/1089249,w-polsce-szaleje-tzw-epidemia-a-tymczasem-w-szwecji

*** https://www.salon24.pl/u/mjaworski/1089936,model-szwedzki-po-polsku

**** COVID-19 Dashboard by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU)

*****https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-szwecja-wprowadza-pierwsze-znaczace-obostrzenie,nId,4858671#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

******https://polskatimes.pl/koronawirus-szwecja-zakazonym-staruszkom-zamiast-terapii-oferuje-sie-smiertelny-koktajl/ar/c1-14982839

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale