Apocalipsis cum figuris
"Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać" Ap 1, 19.
0 obserwujących
30 notek
9730 odsłon
72 odsłony

Można utracić duszę w prosty sposób. Przez kichanie!

Wykop Skomentuj

Dlaczego mówmy "na zdrowie", gdy ktoś kicha!
Znane jest wszystkim powiedzenie, że "w zdrowym ciele, zdrowy duch". Uważano kiedyś i teraz wiele też tak myśli, że w ciele jest dusza i należy o nią dbać. Zwracano uwagę na to, że ciało może pozbyć się duszy, np. podczas kichania. Wtedy to pod wpływem ciśnienia powietrza może ona wyskoczyć na zewnątrz przez nos.
Aby życzyć komuś uniknięcia tego nieszczęścia i życzyć zachowania prawidłowego stanu ciała i ducha, czyli związku między nimi, mówi się osobom kichającym "na zdrowie". Chodzi o to, żeby do nich powróciło zdrowie, czyli zachowany został prawidłowy związek między duszą a ciałem, bo on stanowi istotę człowieka, wedle zasady "w zdrowym ciele zdrowy duch".
A tak naprawdę to powiedzenie "na zdrowie" było kiedyś magicznym zaklęciem, chroniącym przed utratą duszy. Od czasu pojawienia się szczepionek przeciwko grypie oraz aspiryny i innych środków przeciwko przeziębieniu i katarowi powoli zapominano o tragicznych skutkach kichania.

.
Ale jak to się ma do słynnego "Zażyj tabaki"? Przecież jej zażywanie powodowało kichanie i może z tego powodu Polacy pozbyli się swojej duszy, no i wiemy, co z tego wynikło (np. stracili rozum i mylą teraz ... /ocenzurowano, Ustawa o publikacjach i wypowiedziach publicznych, z dn. 13.11.2011 r./ )!


Postscriptum
Gdyby ktoś chciał mnie posądzać o fantazję, to od razu uprzedzam, że powyższa wiadomość pochodzi z książki pt. "Duchy, gwiazdy i czary", wydanej w 1970 roku. (zob. L. Sprague de Camp, Catherine C. de Camp, "Duchy, gwiazdy i czary", Warszawa 1970, s. 9 ).
Według "Słownika języka polskiego" czasownik kichać oznacza: "gwałtownie wypuszczać powietrze z powodu podrażnienia nosa np. przez kurz" lub "gwałtownie wyrzucić przez nos powietrze, wydając przy tym głośny, stłumiony dźwięk".

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale