Mors malis, vita bonis!
Jarosław Iwaszkiewicz, "Kościół w Skaryszewie", fragment: "- Ksiądz by chciał, aby wszyscy ludzie do kościoła chodzili. Nie każdy zły, co do kościoła nie chodzi. Nie każdy dobry, co przed ołtarzem klęczy".
6 obserwujących
75 notek
17k odsłon
56 odsłon

O wieczność świata. Do przemyślenia przekazał sołtys Magiercki

Wykop Skomentuj1

„Jeśli przyjmiemy, zgodnie z wiarą katolicką, że świat trwa od jakiegoś początku, powstaje pytanie, czy mógł istnieć zawsze. Żeby je wyjaśnić zgodnie z prawdą, najpierw oddzielimy to, w czym zgadzamy się z przeciwnikami, od tego co nasz nimi różni. Jeśli bowiem ktoś uważa, że cokolwiek po za Bogiem mogło istnieć zawsze  jako przez Niego nie stworzone, jest to błąd, budzący sprzeciw nie tylko wiary, ale również filozofów, którzy twierdzą i udowadniają, że wszystko, co w jakikolwiek sposób istnieje, może istnieć tylko dlatego, że jest przyczynowe przez [byt], który posiada istnienie w stopniu najwyższym i najprawdziwszym. Jeśli jednakże się uważa, że coś było zawsze, ale jako uprzyczynowane – w całej swojej zawartości - przez Boga, należy sprawdzić, czy ten da się utrzymać” – taki oto tekst dostałem do opublikowania od sołtysa Magierckiego.

Nie ma w tej chwili czasu na większe komentarze i wyjaśnienia dotyczące pochodzenia i zasadności tego tekstu, bo idę z moją kobietą i z sołtysem i jego kobietą na film do wiejskiej świetlicy. Dziś jest „Ogniem i mieczem” i to za 4 zł bilet, bo pewna fundacja służąca szerzeniu oświaty i czytelnictwa u rolników pokryła część kosztów.
Oczywiście piwo też będzie i to dwa gatunki z polskich jeszcze browarów, ale nie będzie napojów  sztucznie słodzonych, bo to trutki dla ciała i przy okazji duszy.

Sołtys prosił, aby co niektórzy Wspaniali Blogerzy wypowiedzieli się na temat tej notki, nie znam powodów. Domyślam się, że to jakaś poważna sprawa filozoficzna.

Pozdrawiam!

Jan Czasowski

.

Z ostatniej chwili! Ten powyższy tekst  jest fragmentem dzieła św. Tomasza z Akwinu pt. "O wieczności świata". Sołtys chciał sprawdzić, jak zareagują blogerzy.

Niestety , jak widać klasyka filozofii jest obojętna, lub staje się nieważną w tym monnecie, bo tekst przekazał do wiadomości zwykły sołtys.

Następnym razem, będzie tekst Erazma z Rotterdamu "Pochwała głupoty"!

.

.

/link: https://youtu.be/72kZw26IQa0 /
Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale