Mors malis, vita bonis!
Jarosław Iwaszkiewicz, "Kościół w Skaryszewie", fragment: "- Ksiądz by chciał, aby wszyscy ludzie do kościoła chodzili. Nie każdy zły, co do kościoła nie chodzi. Nie każdy dobry, co przed ołtarzem klęczy".
5 obserwujących
87 notek
21k odsłon
72 odsłony

Świat zwariował. Refleksja krytyczna sołtysa Magierckiego

Wykop Skomentuj

Do sołtysa Magierckiego, zamieszkałego w Sołtysowicach, przyszedł wczoraj agent firmy ubezpieczeniowej. Przyniósł z sobą pakiet reklam i zachęcał do nabycia tzw. najlepszego ubezpieczenia na życie, które nazywa się ubezpieczeniem pogrzebowym.

Świat zwariował i wszystko stoi do góry nogami: chłop jest babą, przestępca prawnikiem, bandyta wychowawcą, a polityk rozwodnik i miłośnik burdeli chodzi na oczach bigotów do komunii i jest autorytetem moralnym.

Teraz należy dołączyć do  zbioru osobliwości tego świata też twierdzenie, że nie ma nic lepszego niż śmierć, dlatego promuje się eutanazję, aborcję, eugenikę i wojny jako sposób na zaistnienie pokoju i dobrobytu, a przy okazji głosi się hasło, że najlepsze ubezpieczenie to ubezpieczenie na swój pogrzeb.

Powstaje pytanie, a co masz z tego pogrzebowego ubezpieczenia, skoro po tobie pozostały tylko popioły w urnie?

- To jest cywilizacja śmierci. Szkoda, że nie ma ubezpieczenia od głodu, nędzy i cierpienia, a proponuje się ubezpieczenie od pogrzebów. Myślałem, że Europa to cywilizacja czci dla życia, a jak widzę po latach przyglądania się temu, co się tu zdarzyło i się dzieje, że wszystko obraca się w stronę kultu śmierci, a człowiek jest tylko surowcem - powiedział sołtys Magiercki na koniec naszego spotkania.

Świat zwariował lub taki jest od początku swego istnienia!

A czy teraz dziwicie się, że sołtys Magiercki interesuje się malarstwem Hieronima Boscha?

.

image

.

"Piekło", Hieronim Bosch, fragment tryptyku "Sąd ostateczny" ( źródło ilustr. domena publiczna)


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo