Blog
Wyłowione z Myśli
arturborat
arturborat Przez moją wieś przepływa rzeka Myśla. Będę pisywał o tym, co z niej wyłowiłem.
0 obserwujących 9 notek 9479 odsłon
arturborat, 16 czerwca 2013 r.

Einstein i pszczoły

Stał odłogiem ten blog długi czas. Przypominam się jednak, zapraszam do zaglądania i obiecuję, że będę pisywał w miarę regularnie - co najmniej dwa razy w miesiącu.

I korzystając z okazji - polecam swój miód! Bo  (FANFARY), zostałem pszczelarzem! Na razie pszczelarstwa się uczę, mam dopiero trzy ule i pierwszy miód odwiruję mniej więcej za rok. Ale zapisy już przyjmuję!

 

Rozpoczynając pszczelarzenie, na każdym kroku natykałem się na przypisywaną  Albertowi Einsteinowi sentencję, która w polskim tłumaczeniu najczęściej przybiera postać:

"Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia."

Zdanie do znudzenie przytaczane w każdym prawie artykule poświęconym pszczołom. Ale czy ktoś potrafi wskazać źródło, z którego pochodzi te słowa? Czy to jakaś książka, list, wywiad, artykuł prasowy podpisany przez Einsteina? Szukałem i nie znalazłem. Powtarza się ten cytat na lewo i prawo, ale zawsze bez źródła.

Natknąłem się za to na ciekawy artykuł Vincenta Valka:

www.gelfmagazine.com/archives/albert_einstein_ecologist.php

Autor w sprawie rzekomego cytatu z Einsteina zasięgnął opinii najwybitniejszych einsteinologów. Roni Grosz, kurator archiwum Einsteina, zdeponowanego na Uniwersytecie Jerozolimskim, najbardziej chyba kompetentny znawca życia i twórczości twórcy teorii względności, twierdzi, iż nie ma żadnego dowodu, na to, iż wielki fizyk powiedział lub napisał zdanie o pszczołach i ludzkości. Co więcej, według Grosza, Einstein nigdy w ogóle nie zająknął się o pszczołach, nie wypowiadał się na ich temat w żadnym kontekście.

Vincent Valk na własną rękę tropi pochodzenie cytatu i dochodzi do wniosku, że został on spreparowany w roku 1994 przez pewnego dziennikarza prasy ekologicznej i francuskie stowarzyszenie pszczelarskie. Jest też kilka innych tropów, ogólnie sprowadzających się do eko-propagandy

Tak więc, nie przesądzając, wiele wskazuje, iż sławny cytat to zwykły internetowy fake.

Odrębną sprawą jest sens tej wypowiedzi. Tutaj pewnie można dyskutować do upadłego - czy faktycznie wyginięcie pszczół byłoby katastrofą dla człowieka czy nie? Osobiście, pozostając miłośnikiem pszczół, nie jestem zbytnim pesymistą. Natura potrafi sobie radzić w najbardziej drastycznych sytuacjach. Zniknęło z powierzchni Ziemi przecież mnóstwo gatunków, a ekosystem jakoś się nie załamał, potrafił się dostosować do nowych warunków i gospodarował wydajniej dostępnymi środkami. Z pewności jednak świat bez pszczół byłby dla ludzi mniej piękny i przyjazny.

Jak się tak poważnie zastanowić, to śmieszy trochę to przytaczanie z namaszczaniem "cytatu z Einsteina", jakby był jakąś prawdą objawioną. W końcu, z całym szacunkiem, Einstein był fizykiem, a nie pszczelarzem, biologiem, znawcą ekostemów i co mógł w ogóle wiedzieć o pszczołach? Raczej niewiele. Jego wypowiedź w tej kwestii byłaby tak naprawdę tyle warta, ile wypowiedź Jasia spod budki z piwem:) Czy gdyby palnął coś na temat kiszenia ogórków, to gospodynie domowe też by się tym podniecały?  Nie wiem, być może. Ale wydaje mi się, że Einstein był człowiekiem na tyle mądrym, że nie zabierał w ogóle głosu w sprawach, na których się nie znał. Mogę się jednak oczywiście mylić i proszę o wskazanie źródła cytatu, o którym mowa - to rozwieje wątpliwości.

Opublikowano: 16.06.2013 13:10.
Autor: arturborat
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @bufon Z pewnością pszczoły nie muszę się zamartwiać, że zniknięcie ludzkości będzie...
  • @Jacek Lawrenz Jacku, ja nie kwestionuję, że Einstein miał filozoficzne usposobienie i był w...
  • @Kejow @: "Sp. Stanisław Heller jako żołnierz zawodowy oficer Wojska Polskiego podlegał...

Tematy w dziale