Blog
Świat od mniej znanej strony
ArturZ
ArturZ Ciekawią mnie dalekie kraje, i
16 obserwujących 33 notki 80646 odsłon
ArturZ, 9 lipca 2013 r.

Suzhou. Wizyta w stolicy jedwabiu.

1019 8 0 A A A

 Każdy, kto po raz pierwszy planuje odwiedzić Chiny, ma niełatwy orzech do zgryzienia: Co zobaczyc? Chciałoby się zwiedzić Wielki Mur i pekińskie Zakazane Miasto, popatrzeć na wieżowce Szanghaju i Hong Kongu oraz podziwiać piękno krasowych  wzgórz w Guangxi-Zhuang, ujrzeć terakotową armię w Xi'an i zwiedzić Tybet, popatrzeć na zbiór herbaty i zakosztować chińskiej kuchni - tej pekińskiej, ale i kantońskiej, i syczuańskiej... Poza tym wybrać się na tanie zakupy w Shenzhen lub w Hong Kongu. Ech... tyle do zrobienia, a czasu tak mało... Co zobaczyć, co zwiedzić, gdzie pójść, a co sobie odpuścić? Jedną z ciekawych opcji - i nie zajmujących zbyt wiele czasu - na pewno byłaby wizyta w Suzhou w prowincji Jiangsu.


 
Położone na zachód od Szanghaju Suzhou to miasto znamienitej przeszłości i teraźniejszości. Miasto to słynie przede wszystkim z trzech powodów. Po pierwsze, z racji mnóstwa tutejszych kanałów Suzhou bywa nazywane Wenecją Wschodu. Notabene, nie do końca słusznie, bo przecież Suzhou jest o blisko tysiąc lat starsze niż jego włoski odpowiednik, a do tego znacznie większe. Po drugie, Suzhou to miasto, w którym chińska sztuka komponowania ogrodów wspięła się na wyżyny. A po trzecie, to właśnie tu znajduje się główny ośrodek hodowli jedwabników i produkcji naturalnego jedwabiu. Mimo, że jedwab wytwarzano już w starożytnych Chinach (przede wszystkim dzisiejsze prowincje Jiangxi i Zhejiang), to w zasadzie dopiero w średniowieczu Suzhou stało się niekwestionowanym liderem w jego produkcji, dzierżąc palmę pierwszeństwa po dziś dzień.
To właśnie jedwab będzie przedmiotem dzisiejszego odcinka. Ale zaraz ustąpię pola komuś, kto opowie lepiej ode mnie. Zapraszam Państwa do obejrzenia filmiku zamieszczonego przez użytkownika występującego na YouTube pod pseudonimem Strabsen. Zachwyciła mnie ta seria, w której zwięzłym komentarzom lektora towarzyszy przepiękna tradycyjna muzyka. Miłego oglądania!
 
 
P.S. W dzisiejszych czasach Suzhou to nie tylko tradycja, ale i nowoczesność. Nad stolicą jedwabiu górują rosnące jak grzyby po deszczu wieżowce, a samo miasto jest dziś dostępne dla turystów jak nigdy dotąd. Z Szanghajem łączy je superszybka kolej CRH, tak iż z metropolii nad Huangpu możemy dotrzeć do Suzhou zaledwie w 25 minut.
 
Opublikowano: 09.07.2013 12:34.
Autor: ArturZ
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Gdy wieją wichry zmian, jedni budują mury, inni budują wiatraki" - przysłowie chińskie. "Zachód podbił świat nie dzięki wyższości swoich idei, wartości czy religii, lecz dzięki lepiej rozwiniętemu aparatowi zorganizowanej przemocy. Ludzie Zachodu często o tym zapominają, ludzie spoza Zachodu – nigdy." - Samuel Huntington.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Birmanczycy juz sie na bialasach poznali. Np. obecnosc muzulmanskiej mniejszosci Rohingjow na...
  • @LarsikOwen A ile bialy czlowiek zawdziecza Chinczykom? A ile Arabom, Persom, Hindusom? Pytanie...
  • @LarsikOwen Dowody na ”zacofanie” Azjatow: Toyota, Sony, Canon, Nikon, Toshiba, Fujitsu,...

Tematy w dziale Rozmaitości