Blog
Świat od mniej znanej strony
ArturZ
ArturZ Ciekawią mnie dalekie kraje, i
16 obserwujących 33 notki 80646 odsłon
ArturZ, 16 sierpnia 2013 r.

Niezwykły stadion na niezwykłej wyspie.

Stadion Narodowy w Kaohsiung. Fot. Peellden. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license, Wikimedia Commons.
Stadion Narodowy w Kaohsiung. Fot. Peellden. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license, Wikimedia Commons.

 Pomału przyzwyczajamy się do tego, że Azja Wschodnia w coraz większej liczbie dziedzin przewyższa Europę. To tam powstaje znaczny odsetek najbardziej zaawansowanych technologii, tam też powstaje najnowocześniejsza infrastruktura. Poza tym azjatyckie firmy zdominowały szereg dziedzin wytwórczości, od branży stoczniowej i metalurgicznej, po elektronikę i fotooptykę. A niektóre z tamtejszych społeczeństw w zasadzie osiągnęły już zachodni poziom dobrobytu. To właśnie stało się na Tajwanie.

 

 
Pozornie Tajwan ma wszelkie warunki, by być krajem ubogim: przeludnienie, brak surowców, położenie w strefie wstrząsów tektonicznych i cyklonów. Ale jego największym bogactwem zawsze byli i są ludzie: w 98% o chińskim rodowodzie i kulturze, pracowici, przedsiębiorczy, zaradni, oszczędni, chętni do nauki, zdyscyplinowani a zarazem przyzwyczajeni do pewnej dozy samodzielności z dala od władzy centralnej na kontynencie czy (w latach japońskiej okupacji 1895-1945) w Tokio. Pamiętajmy, że przez wieki Tajwan (na zachodzie znany ongiś jako Formoza) był w Chinach w pewnym stopniu odpowiednikiem ukraińskich Dzikich Pól na kresach dawnej Rzeczypospolitej: to tam osiedlali się zbiegli chłopi i inni ludzie mający zatarg z władzami. To nie pozostało bez wpływu na charakter dzisiejszych Tajwańczyków. Ale liczyło się też dalekowzroczne podejście do gospodarki władz. Dzięki niemu Tajwan praktycznie nie ma długów zagranicznych. To w połączeniu z talentami mieszkańców sprawiło, że tajwański  PKB na 1 mieszkańca zrównał się już z niemieckim. Tajwan ma imponującą infrastrukturę komunikacyjną (m.in. superszybka kolej THSR zbudowana wspólnie z Japończykami), wiodące w Azji parki technologiczne (największy w Hsinchu) i znane na cały świat firmy takie jak wiodący producenci sprzętu komputerowego: Asus, Acer, MSI, Gigabyte, LiteOn czy Transcend, potentat telefonii komórkowej HTC czy najwięksi na świecie producenci rowerów: Giant i Merida. Podczas gdy kryzys azjatycki w 1997 r. zwalał z nóg kolejne gospodarki Dalekiego Wschodu, Tajwan był (obok Chin kontynentalnych, Singapuru i Wietnamu) oazą ekonomicznej stabilizacji. Nie bez wpływu na to były ogromne rezerwy walutowe, jakie Tajwan gromadzi od lat 80-tych dzięki swym nadwyżkom w handlu zagranicznym. A także elastyczne zarządzanie, widoczne w setkach tysięcy rodzinnych firm, stanowiących kościec tajwańskiej gospodarki.
 Ale Tajwan zasłynął także jako miejsce, w którym stoją imponujące konstrukcje, takie jak zaprojektowane przez miejscowych architektów Taipei 101 - drugi co do wysokości wieżowiec świata (509 m) i Tuntex Sky Tower w Kaohsiungu (347,5 m). Tam wreszcie wybudowano pierwszy na świecie stadion w całości zasilany energią słoneczną - Stadion Narodowy w Kaohsiungu, drugim co do wielkości mieście tej wyspy.
 Stadion Narodowy w Kaohsiungu (po chińsku Guojia Tiyuchang, zwany niekiedy Longteng Tiyuchang) to wielofunkcyjny stadion w Kaohsiung na Tajwanie służący do rozgrywania meczów piłki nożnej, rugby i zawodów lekkoatletycznych. Rada miasta Kaohsiung zatwierdziła wybudowanie stadionu na World Games 2009 w sierpniu 2005 r., a jego projekt przygotował japoński architekt Toyo Ito. Aktualnie jest to największy stadion na Tajwanie pod względem pojemności. Usytuowany jest on na osi północ-południe. Dzięki temu trybuny osłaniają boisko od letnich wiatrów z południowego zachodu oraz zimowych z północnego zachodu.
 Stadion oddano do użytku po dwóch latach budowy w styczniu 2009 r. Zadaszenie stadionu widziane z lotu ptaka ma kształt przypominający ciało smoka - zwierzęcia z chińskiej mitologii. Stadion mieści 40 tys. miejsc siedzących, ale w razie potrzeby może być dostawione kolejne 15 tys. miejsc. Pełnowymiarowe boisko pokryte murawą okala bieżnia z zainstalowanym oświetleniem o natężeniu 3300 luksów oraz dwoma wielkopowierzchniowymi ekranami.
Stadion Narodowy w Kaohsiung jest pierwszym stadionem na świecie, który pokrywa swoje zapotrzebowanie energetyczne korzystając z energii słonecznej. W tym celu stalowa konstrukcja dachu jest pokryta 8844 ogniwami fotowoltaicznymi. W ciągu roku mogą one wygenerować 1,14 mln kWh energii elektrycznej.
 Podczas World Games na tajwańskim Stadionie Narodowym odbyły się na ceremonie otwarcia i zamknięcia oraz zawody frisbee i rugby 7. Obecnie wykorzystywany jest przez piłkarską reprezentację kraju Tajwanu oraz klub Taiwan Power Company FC.
Stadion Narodowy w Kaohsiung to oczywiście tylko jedna z wielu atrakcji Tajwanu. I tylko jeden z wielu dowodów na to, jak bardzo w ciągu ostatnich dekad Tajwan zmienił się dzięki przymiotom i talentom swych mieszkańców.
Opublikowano: 16.08.2013 00:12.
Autor: ArturZ
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Gdy wieją wichry zmian, jedni budują mury, inni budują wiatraki" - przysłowie chińskie. "Zachód podbił świat nie dzięki wyższości swoich idei, wartości czy religii, lecz dzięki lepiej rozwiniętemu aparatowi zorganizowanej przemocy. Ludzie Zachodu często o tym zapominają, ludzie spoza Zachodu – nigdy." - Samuel Huntington.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Birmanczycy juz sie na bialasach poznali. Np. obecnosc muzulmanskiej mniejszosci Rohingjow na...
  • @LarsikOwen A ile bialy czlowiek zawdziecza Chinczykom? A ile Arabom, Persom, Hindusom? Pytanie...
  • @LarsikOwen Dowody na ”zacofanie” Azjatow: Toyota, Sony, Canon, Nikon, Toshiba, Fujitsu,...

Tematy w dziale