0 obserwujących
5 notek
1243 odsłony
  204   0

Urządzenia sieciowe - koncentratory, przełączniki, routery.

Sieć komputerową oprócz mediów transmisyjnych tworzą urządzenia sieciowe. Pełnią one różne funkcje, począwszy od fizycznego przesyłania sygnałów, przez zarządzanie ruchem sieciowym, a skończywszy na pośrednictwie w komunikacji między rożnymi rodzajami sieci komputerowych i odmiennymi technologiami,

Koncentrator (Hub) - pozwala zmienić fizyczną strukturę sieci z gwiazdy na magistralę lub szynę. Koncentrator realizuje połączenie na poziomie medium transmisyjnego (warstwa fizyczna modelu ISO/OSI). Wykorzystywany jako centralne miejsce, do którego podłącza się wszystkie komputery będące w sieci. Zaletą stosowania hubów jest ich niezawodność. Zadaniem koncentratora jest koncentrowanie połączeń.

Zalety koncentratora:

- Widoczność - korzystanie z koncentratora umożliwia przechwytywanie komunikacji przez analizator protokołów sieciowych, często nazywany „snifferem”.

- Koszt - ponieważ są prostsze, zwykle kosztują mniej w przeliczeniu na port niż przełączniki.Przełącznik (Switch) - to urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest połączenie ze sobą wszystkich urządzeń znajdujących się w domowej lub firmowej sieci wewnętrznej. Realizuje połączenie na poziomie warstwy łącza danych modelu ISO/OSI. Urządzenia te funkcjonują podobnie jak koncentratory, jednak transmisja pakietów odbywa się od stacji nadawczej do konkretnej stacji odbiorczej (do konkretnego adresu MAC karty sieciowej). Przełączniki zarządzają przesyłaniem danych. Nie przekształcają formatów transmisji danych.

Zalety przełącznika:

- Wydajność - ponieważ każdy system podłączony do przełącznika widzi tylko informacje bezpośrednio skierowane do karty sieciowej, mniej czasu poświęca się na filtrowanie pakietów, które nie muszą być przetwarzane.

- Doskonała przepustowość - do portu sieciowego przesyłany jest tylko odpowiedni ruch. Każda karta sieciowa otrzymuje tylko własne pakiety dostarczane do przełącznika, co oznacza, że ​​przełącznik może zarządzać większą ilością danych w dowolnym momencie.Router - to urządzenie, które służy do łączenia sieci komputerowych, na przykład sieciInternet z domową siecią lokalną. Za pomocą wbudowanych mechanizmów (np. NAT) ruter kieruje ruchem pakietów w sieci - wyznacza dla nich odpowiednią trasę.To właśnie od procesu trasowania (ang. routing) wzięła się nazwa urządzenia. Routery to najbardziej zaawansowane urządzenia i dysponują wszystkimi wymienionymi wcześniej możliwościami. Regenerują sygnały, koncentrują wiele połączeń, przekształcają formaty transmisji danych, zarządzają transferem danych i łączą sieci WAN.

Zalety routerów:

 - umiejętność wyboru optymalnej trasy pomiędzy odbiorcą a nadawcą,

- ochrona danych (kodowanie, zapory),

- transakcja protokołów,

- usuwanie pakietów nie posiadających adresów oraz filtrowanie pakietów.


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie