0 obserwujących
12 notek
18k odsłon
  566   0

Sportowcy czy cyrkowcy?

Dziś cyrk to głównie popisy bardzo sprawnych fizycznie ludzi: żonglerów, akrobatów, jeźdźców. Ale w XIX w., może nawet w początkach XX. można było obejrzeć m.in. popisy siłaczy zwanych atletami. Pewnie trochę ustawiane, ale było to jednak współzawodnictwo. 

Dzisiaj tamtych atletów zastąpili ...lekkoatleci. Oglądam kolejny mityng lekkoatletyczny. Wysypało ostatnio – u nas memoriał im.Skolimowskiej, potem Praga, Berlin. I jeszcze skoki o tyczce na ulicach Lozanny. I tak z powodu pandemii pewnie część takich imprez odwołano. Tworzone są dla niepoznaki jakieś ligi, cykle...

Wszędzie widzimy niemal te same ekipy biegaczy, skoczków, miotaczy. Jest i jakaś walka o wyniki życiowe, rekordy imprezy. A przy tym show – bo każdy zawodnik witany z megafonu, każdy skok czy rzut kwitowany dymami albo fajerwerkami. Wszystko w najlepszym czasie oglądalności dla ...telewidzów. Zawodnik w porze, gdy organizm skłania się ku wypoczynkowi musi zebrać wszystkie siły.

Te relacje zapowiadane są i transmitowane, jako imprezy sportowe, nawet na kanałach sportowych. Ale to przecież czysta rozrywka. Jej aktorzy otrzymują wynagrodzenie za… No, właśnie, nawet sprawozdawcy i sami zawodnicy często używają określenia – występ. W istocie są występy, a zarobek zależy od jakości występu czy popularności. Bo ci „sportowcy” to gwiazdy masowej wyobraźni.

Czy to źle? Nie. W końcu aktorzy w teatrach i wokaliści na estradach także występują wieczorami, także wtedy mobilizują siły na spektakl czy koncert. Jedni potrafią pięknie śpiewać, inni grać lub tańczyć, zaś inni szybko biegać, celnie kopać piłką i daleko pchać stalową kulą o wadze ponad 7 kg. Utrzymywanie się w kondycji fizycznej, ale też i psychicznej wymaga więcej, niż troska o kondycję np. wokalną. Wymaga bowiem zmiany trybu życia, rezygnacji z wielu rzeczy i przede wszystkim – kasy, kasy, kasy. Jeśli artyści sceny i estrady mogą się ze swego talentu utrzymywać, a nas bawić - artyści boisk i stadionów niech też to czynią. Obserwacja walki w Lozannie między skoczkami Armandem Duplantisem a Samem Kendricksem była fascynująca, a wyglądało na to, że panowie też się dobrze bawili.

Sportowcami w dawnym pojęciu są raz na cztery lata – podczas igrzysk olimpijskich. Wynik tam osiągnięte liczą się najbardziej. A na co dzień – ciężka praca… Bo ciężka jest naprawdę. Taki fach wybrali.


Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport