Blog
Bóg - Honor - Ojczyzna
dziennikarzobywatelski
dziennikarzobywatelski Dziennikarstwo Obywatelskie
3 obserwujących 415 notek 712336 odsłon
dziennikarzobywatelski, 9 czerwca 2017 r.

Wielkie dzieło śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego stało się dumą Polski

400 1 1 A A A
Muzeum Powstania Warszawskiego / materiały prasowe
Muzeum Powstania Warszawskiego / materiały prasowe

W budowę muzeum zaangażowali się Powstańcy Warszawscy i młodzież  z całego niemal kraju ponieważ jak planował jego pomysłodawca prezydent Lech Kaczyński miało to być muzeum na wskrośc nowoczesne niemal audiowizualne. To zadanie udało się jak wiemy wykonać.

Dziennikarze, Powstańcy Warszawscy na początku bardzo nieufni, bo już wielokrotnie zdradzani i mieszkańcy samej stolicy niemal codziennie doglądali budowy swego muzeum pamięci o tych, którym tak wiele zawdzięczamy. Patriotyzm powstawał tutaj niejako od nowa, budził się on w sercach Warszawiaków, którzy spoglądali na budowę tego symbolu wolności.

Stare mury elektorowi tramwajowej powoli stawały się barykadami, tunelami, powstańczymi gniazdami oporu stawały się Warszawą z sierpnia 1944 roku.

Krakowski architekt Wojciech Obtułowicz połączył w bryle tego budynku stare i nowe wpisując nowoczesne sale ekspozycyjne, sklepiki muzealne, a nawet kaplicę i kino w jedną całość. Miasto odzyskało dawno nie używany stary budynek, który został nacechowany ogromnym patriotyzmem przywiązany do wolności, do walk o niepodległość. Dawna elektrownia stała się symbolem "patriotycznej świątyni".

Jan Ołdakowski – dyrektor muzeum, jak podaje autorka w swojej książce, przypomniał, że odwiedziło je już 4.5 mln zwiedzających w tym większość (ok. 60%) poniżej 20 roku życia czyli rocznie zwiedza je około 500 tys. osób i to jest odpowiedź na pytanie tych co wątpili w jego budowę.

Muzeum Powstania Warszawskiego stało się nie tylko najważniejsza atrakcją turystyczną Warszawy, ale także jest centrum zrywu patriotycznego, muzeum to zmieniło polskie muzealnictwo, sukces tej palcówki przekonał, że warto inwestować w muzea historyczne i o tym pisze i wyraźnie podkreśla w swojej książce "Operacja Muzeum" Agnieszka Sopińska Jaremczak.

Piosenka powstańcza, odgłosy walk, serie z pistoletów maszynowych i wybuchy granatów, krzyki i nawoływania, odgłosy bombardowań i walących się domów dokładnie odtwarzając tamte czasy walki i heroizmu zostały, jak przeczytamy w książce, wplecione w oryginalne filmy i fotografie walczącej Warszawy, a widz i słuchacz przenosi się w tamte czasy z  adrenaliną i mocno bijącym sercem.

Przechodzac między barykadami z sierpnia 1944 r.powinniśmy wiedzieć że głównym budowniczym tego muzeum był i pozostanie na zawsze śp. Prezydent RP Lech Kaczyński i jego wierni towarzysze, którzy mu w tym dziele pomagali.

To tylko dzięki osobistemu zaangażowaniu Lecha Kaczyńskiego na jego prośbę na zbiórkę pamiątek powstańczych do Muzeum Powstania Warszawskiego przybyło kilka tysięcy ludzi z rodzinnymi pamiątkami by je ofiarować co świadczyło o zainteresowaniu budową muzeum i jego współczesnej roli.

Dzisiaj  muzeum Powstania Warszawskiego wykracza poza jego mury wplata się w tłum znajduje się na ekranach kin, na płytach CD w ineternecie dzisiaj trudno wyobrazić sobie Warszawę bez tego muzeum, który posiada już, jak pisze autorka "kreatywność tajfunu", a Muzeum Powstania Warszawskiego stało się już polską tożsamością.

W mojej ocenie Muzeum Powstania Warszawskiego, które wielokrotnie zwiedzałem, ożyło za przyczyną nie tylko działań prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ale wszystkich tych, którzy pragnęli by biło one w sercach milionów Polaków dając im nadzieję i otuchę o tym, że najwyższym dobrem jest dobro własnej ojczyzny.

Muzeum daje także widoczne przesłanie tym, którzy zamierzali kiedykolwiek złamać niepodległość Polski, głównie w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie, że jakakolwiek agresja na nasz kraj będzie odparta a walka o wyzwolenie nigdy się nie skończy.

Pochylając głowę nad pamięcią o tych którzy ginęli za Polskę na barykadach Warszawy, oddając im należny hołd pamiętajmy także i o tych dla których sen i marzenia o Polsce wolnej i niepodległej urzeczywistniły się a poprzez obecne  przesłanie Muzeum Powstania Warszawskiego kierowane jest nie tylko dla własnego narodu, ale i świata.

Polecam  to muzeum tym dla których słowo Polska było jest i będzie czymś osobiście bardzo drogim. Polecam także i wrogom naszego kraju jako jasny i konkretny przekaz świadczący o byłym i obecnym bezprzykładnym bohaterstwie i męstwie polskiego żołnierza w obronie własnego kraju. Bitwy ten żołnierz nieraz przegrywał ale nigdy nie przegrał walki o wyzwolenie swego kraju.

Chwała na zawsze Powstańcom Warszawy!

 


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dziennikarstwo obywatelskie jest moją pasją.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Do lasku ale 100 km od najbliższej miejscowości tylko puszcza im pozostaje
  • Przed Polską !
  • Komentarz jak od sowieckiego trolla.

Tematy w dziale Społeczeństwo