Blog
Bóg - Honor - Ojczyzna
dziennikarzobywatelski
dziennikarzobywatelski Dziennikarstwo Obywatelskie
10 obserwujących 832 notki 1380269 odsłon
dziennikarzobywatelski, 26 czerwca 2017 r.

Dlaczego NATO, USA oraz Rosja boją się polskiego czołgu ?

131446 70 1 A A A
Concept01 / materiały prasowe
Concept01 / materiały prasowe

Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach opracował dokumentację i obecnie realizuje z powodzeniem bojowy prototyp wozu wsparcia bezpośredniego nazwanego PL -01 Concept czyli inaczej czołgu XXI wieku.

Polski przemysł zbrojeniowy w natarciu

Polski Przemysł zbrojeniowy wzorowany na przedwojennych tradycjach nie tylko, mimo ogromnych trudności, remontuje i modernizuje samoloty, czołgi i transportery opancerzone poradzieckiej konstrukcji, jeszcze eksploatowane w naszej armii, ale i opracowuje przy pomocy polskich inżynierów oraz produkuje przy pomocy polskiego pracownika nowoczesną broń. Jest to nie tylko wyposażenie osobiste - indywidualne żołnierza w broń, noktowizory, mundury, środki łączności itp. ale i nowoczesne samochody opancerzone, transportery opancerzone (wspomniałem wcześniej o poznańskich WZM S.A. i jego KTO "Ryś", który w wersji sanitarnej świetnie sprawdził się w trudnych warunkach wojennych w Afganistanie) oraz szeregu innych konstrukcji związanych z nowoczesnym polem walki w tym walki elektronicznej. To też jak wiemy propozycja budowy Polskiej Tarczy Antyrakietowej itp.

Przypomnę iż ten przemysł skupiony został  głównie wokół Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo Produkcyjnych jako spółek z udziałem skarbu państwa podległym Ministrowi Obrony Narodowej zajmującymi się remontami i dostosowaniem do standardów NATO uzbrojenia i sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Jak podają dostępne źródła w skład WPRP wchodzi 13 Zakładów przemysłu zbrojeniowego. Z tymi zakładami kooperuje wiele prywatnych firm realizujących zadania na rzecz obronności państwa. To rynek wysoko kwalifikowanych specjalistów, najlepszych w kraju, rynek super nowoczesnych i nowatorskich krajowych rozwiązań z dziedziny obronności.

Inżynierowie zatrudnieni w polskim przemyśle zbrojeniowym III RP szokowali wielokrotnie specjalistów z dziedziny obronności na świece swoim kunsztem nowatorskich i niepowtarzalnych rozwiązań technicznych w tym wielkich producentów zbrojeniowych z USA, Niemiec, Izraela czy Wielkiej Brytanii. Po całkowitym wyzwoleniu się i zerwaniu z techniką i myślą proradziecką zaczęły powstawać Polskie narodowe rozwiązania i konstrukcje jak choćby niektóre z nich to :

Czołg PT-72U,  BWP-1 PUMA/ RCWS 30/ORCWS 303, KTO IRBIS i KTO RYŚ 

oraz Polski czołg przyszłości PL-01 CONCEPT nazwany przez wielu "Polskim Wunderwaffe" lub "super czołgiem".

Zapraszam na pokaz tego czołgu:

Historia budowy polskiego czołgu sięga jeszcze lat przedwojennych. Opracowano i wykonano słynny polski czołg 7 TP, który w chwili wybuchu II wojny stanowił jedną z najbardziej udanych konstrukcji w zakresie broni pancernej na świecie. Posiadał on szereg rozwiązań niespotykanych w innych wozach tej klasy w tamtym okresie, jak np. super nowoczesny odwracalny peryskop umożliwiający załodze obserwację pola bitwy w zakresie 360 stopni czy wysokoprężny silnik. Czołg sprawdził się świetnie na polu walki szkoda tylko, że wyprodukowano ich tylko 112 szt.

Concept PL 01 miał już jak wiemy swoją premierę na kieleckim salonie MSPO i wzbudził duże zainteresowanie co do planowanej przyszłej jego konstrukcji oraz produkcji dla Sił Zbrojnych RP.

Ten czołg - jak go potocznie nazywają,  i jak można wyczytać w opracowaniach fabrycznych, składać się będzie z konstrukcji modułowej. Pojazd wyposażony zostanie w wiele zaawansowanych technologicznie i technicznie urządzeń jak np.: bezzałogowa wieża automatycznie ładowana kalibru 120 mm, karabin maszynowy plot kalibru 12.7 mm z możliwością zamontowania na wieży granatnika automatycznego kalibru 40 mm.

Pojazd wyposażony zostanie w silnik usytuowany z przodu co daje dużo bezpieczeństwa dla załogi i ułatwia adaptację podwozia dla różnych celów. Silnik wysokoprężny o mocy 950 KM umożliwia przejechanie z szybkością 70 km/h na odległość 500 km.

OBRUM aktualnie jest w trakcie zakończenia konstrukcji prototypu tego pojazdu. Koszt jego wykonania to około 100 mln zł. Pojazd będzie gotowy, jak podaje producent Według założeń projektantów pełny prototyp ma zostać ukończony w 2016 a produkcja seryjna ma ruszyć w 2018 roku.

Wielu tzw. "znafców wszystkich" od medycyny, polityki aż po nauki kosmiczne zaraz będzie szydziło ten projekt. Ale to Polski  nasz krajowy przemysł obronny pokazuje na co nas stać i nasi inżynierowie i specjaliści są w stanie konkurować z wieloma producentami broni na świecie. I niekoniecznie stary Leopard czy poradzieckie konstrukcje czołgów typu T muszą nas zadowalać.

 Podsumowanie

Ten studyjny gotowy do prób wojskowych pojazd bojowy (miejmy nadzieję iż doczeka się produkcji seryjnej mimo oporów lobby zbrojeniowego UE I Stanów Zjednoczonych) nie jest wymysłem "kartonowym" jak to niektórzy chcą go okrzyknąć a to z powodu decyzji płynących z Moskwy - wiadomo dlaczego i z Berlina bo konkurencja. Polska powinna rozbudować swój własny przemysł obronny nawet we współpracy w ramach NATO. W moim przekonaniu uzbrojenie dla Polskich Sił Zbrojnych powinien dostarczać krajowy przemysł zbrojeniowy i uniezależnić się od zakupów uzbrojenia. Przemysł Zbrojeniowy II RP może tutaj być idealnym przykładem produkcji nowoczesnego i skutecznego uzbrojenia polskiej produkcji jak np. czołg 7TP.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dziennikarstwo obywatelskie jest moją pasją.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Bedroń i rowery opanują Polskę.
  • @nono - twoi przegrali . Trudno.
  • Miałeś sen wariata jak widzę.

Tematy w dziale Polityka