Blog
Bóg - Honor - Ojczyzna
dziennikarzobywatelski
dziennikarzobywatelski Dziennikarstwo Obywatelskie
10 obserwujących 835 notek 1384231 odsłon
dziennikarzobywatelski, 3 lipca 2017 r.

Czy twój program antywirusowy nie jest programem szpiegowskim ?

797 3 1 A A A
Kasperski / materiały prasowe
Kasperski / materiały prasowe

Jewgienij Walentinowicz Kaspierski (ang. Eugene Kaspersky) jest obecnie światowym ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego.

Stoi na czele globalnej firmy z branży bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab, którą założył wraz z grupą współpracowników w 1997 roku jako owoc prac nad rozwojem technologii antywirusowych, które prowadził w latach 80. XX wieku.

Obecnie Kaspersky Lab działa w niemal 200 krajach i posiada ponad 30 biur regionalnych i krajowych na całym świecie.

Kaspierski zainteresował się matematyką już jako nastolatek. Będąc jeszcze w szkole podstawowej uczęszczał na ponadprogramowe zajęcia z zaawansowanej matematyki i fizyki na specjalnym kursie zorganizowanym przez Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii.

Następnie, po wygraniu konkursu matematycznego znalazł się w gronie osób przyjętych do specjalnej szkoły technicznej – Specjalnego Centrum Edukacyjno-Naukowego Kołmogorowa Uniwersytetu Moskiewskiego, gdzie kontynuował studia w zakresie fizyki i zaawansowanej matematyki.

W roku 1987 Kaspierski ukończył studia na Wydziale Matematyki Wyższej Szkoły KGB w Moskwie, gdzie zgłębiał tajniki matematyki, kryptografii i technologii komputerowej, specjalizując się w inżynierii matematycznej

Poniższe zdjęcie pochodzi właśnie z czasów studiów w KGB oraz po ich zakończeniu. Wpis sugeruje, że Kaspierski był oficerem KGB.

W 2015 roku amerykańska agencja prasowa Bloomberg w artykule pt. The Company Securing Your Internet Has Close Ties to Russian Spies oskarżyła zarówno Kaspersky Lab, jak i założyciela o pracę na rzecz rosyjskiego wywiadu, w tym o gromadzenie danych o 400 mln użytkowników oprogramowania ochronnego, danych wykorzystywanych następnie w operacjach prowadzonych przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa.

Kaspierski zdementował wszystkie zarzuty ale informacja poszła w świat. Ciężko uwierzyć, że tak zdolny młody człowiek, studiujący na uczelni pod patronatem KGB został wyedukowany i „puszczony wolno”.

Innych dowodów na stałą i nieprzerwaną pracę Kaspierskiego dla KGB, poza prasowymi spekulacjami, nie znaleziono. Znaleziono za to wiele dowodów na szpiegowanie zwykłych obywateli przez amerykańskie służby, CIA i FBI.

 

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dziennikarstwo obywatelskie jest moją pasją.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @lemmon juice  - do walki z lewactwem zdrajcami- czy to aż tak boli ?
  • @AldoMoro - piszesz o siebie KODz iarzu
  • @LarsikOwen - komentarz tego kogoś o niezbyt zdrowych zmysłach wywaliłem.

Tematy w dziale Technologie