20 obserwujących
916 notek
1284k odsłony
532 odsłony

Mimo pandemii dobre wyniki PKN ORLEN w II kwartale 2020

Prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek. Fot. PAP
Prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek. Fot. PAP
Wykop Skomentuj18

Od kwietnia do czerwca 2020 r. PKN ORLEN osiągnął wynik EBITDA LIFO w wysokości 5,7 mld zł i zysk netto 4 mld zł.

Istotny wpływ na wyniki PKN ORLEN miał zysk z tytułu nabycia Grupy Energa w wysokości 3,7 mld zł - informuje koncern. Segmenty energetyki i detalu osiągnęły łącznie ok. 1,5 mld zł EBITDA LIFO.

- Wypracowaliśmy wyniki finansowe, które pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa pozwalają nam kontynuować inwestycje rozwojowe oraz procesy akwizycyjne – komentuje prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.


Prezes Obajtek, który w kwietniu 2020 r. został powołany przez Radę Nadzorczą na prezesa zarządu PKN ORLEN na kolejną, trzyletnią kadencję, zapewnia, że spółka utrzymuje dobrą sytuację płynnościową. - Zysk operacyjny Grupy ENERGA stabilizuje wyniki całego koncernu. Jest również potwierdzeniem, że stawiając na budowę koncernu multienergetycznego obraliśmy właściwy kierunek – mówi Daniel Obajtek. - Działamy w zmiennym otoczeniu i wymagającej branży, dlatego musimy dywersyfikować źródła przychodów i wzmacniać naszą pozycję nie tylko w Europie, ale też globalnie. W tym celu z determinacją realizujemy kolejne procesy: przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS oraz proces przejęcia Grupy PGNiG. Widzimy, że tylko podejście zintegrowane może zapewnić konkurencyjność wszystkich podmiotów i przynieść korzyści akcjonariuszom, klientom i polskiej gospodarce - mówi prezes PKN ORLEN.

Inwestycje PKN ORLEN

Działania inwestycyjno-rozwojowe polskiego koncernu w II kwartale 2020 roku:

  • Rozpoczęto budowę instalacji visbreakingu w rafinerii w Płocku, która zwiększy efektywność produkcji paliw.
  • Zakończono główną część największej inwestycji petrochemicznej na rynku czeskim - instalacji polietylenu.
  • Trwa budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku, w którym naukowcy będą pracować nad nowymi technologiami i produktami. Centrum ma być gotowe pod koniec 2020 r.
  • W Zakładzie Produkcyjnym w Trzebini ORLEN Południe rozpoczęto budowę instalacji kwasu mlekowego wykorzystującej mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową.
  • Zakończono badania środowiskowe morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku i wstępne badania geotechniczne dna morskiego. 


  • Kontynuowano budowę największej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego.
  • Prowadzono rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów we włocławskim ANWIL-u.


30 kwietnia 2020 r. PKN ORLEN sfinalizował przejęcie Grupy Energa. Kontynuowano negocjacje z Komisją Europejską w sprawie przejęcia Grupy LOTOS, których efektem była warunkowa zgoda(z 14 lipca 2020 r.) na konsolidację. Podpisano również list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kapitałowego Grupy PGNiG. Więcej na ten temat: Polska buduje potężny koncern multienergetyczny


PKN ORLEN


Wyniki PKN ORLEN w II kwartale 2020


• 5,7 mld zł EBITDA LIFO - wzrost o 3,0 mld zł (r/r)

• zysk netto 4 mld zł - wzrost o 2,4 mld zł (r/r)

• przychody 17 mld zł


Paliwa

Jak podaje koncern, segment rafineryjny wypracował wynik EBITDA LIFO na poziomie 614 mln zł. Osiągnięto go mimo spadku marż na benzynie, oleju napędowym i paliwie JET. Pozytywny wpływ na wyniki rafinerii miały m.in. wyższe marże na ciężkich frakcjach rafineryjnych, niższe koszty zużyć własnych w wyniku spadku cen ropy, osłabienie złotówki względem dolara oraz przeszacowanie zapasów do wartości godziwej związane ze wzrostem notowań ropy i produktów w drugim kwartale br. Moce wszystkich rafinerii zostały wykorzystane w 71 proc., a łączny przerób ropy wyniósł 6,2 mt, natomiast sprzedaż 5,2 mt.


Petrochemia

Segment petrochemiczny osiągnął 251 mln zł EBITDA LIFO, w tym ANWIL 63 mln zł oraz PTA 72 mln zł. Moce instalacji petrochemicznych w II kwartale 2020 zostały wykorzystane w 73%, na co wpływ miały cykliczne postoje remontowe.


Energetyka

Segment energetyczny wypracował 749 mln zł EBITDA LIFO. W drugim kwartale prawie 80 proc. produkcji energii elektrycznej pochodziło z odnawialnych źródeł energii i gazu. W ramach całego wyniku wypracowanego przez segment energetyczny 260 mln zł to wynik kontrybucji Grupy Energa za miesiąc maj i czerwiec. Łączna zainstalowana moc wytwórcza energii elektrycznej w Grupie ORLEN wyniosła na koniec drugiego kwartału 2020 r. 3.253 MWe, w tym: 1.443 MWe przypadało na Grupę Energa. 


Segment detaliczny

Segment detaliczny PKN ORLEN osiągnął wynik EBITDA LIFO na poziomie 726 mln zł w efekcie wzrostu marż paliwowych na rynku polskim, niemieckim i czeskim przy porównywalnym poziomie marż na rynku litewskim. Największa dynamikę wzrostu marży paliwowej osiągnęliśmy w Niemczach przy porównywalnej dynamice w Czechach i Polsce – informuje PKN ORLEN. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba punktów gastronomicznych Stop Cafe/star Connect (włączając sklepy convenience) wzrosła o 93 i na koniec czerwca wynosiła łącznie 2162, w tym: 1701 Stop Cafe w Polsce (włączając 552 sklepów convenience), 308 Stop Cafe w Czechach, 26 Stop Cafe na Litwie oraz 127 star Connect w Niemczech.

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka