Mimo pandemii dobre wyniki PKN ORLEN w II kwartale 2020

Prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek. Fot. PAP
Prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek. Fot. PAP

Od kwietnia do czerwca 2020 r. PKN ORLEN osiągnął wynik EBITDA LIFO w wysokości 5,7 mld zł i zysk netto 4 mld zł.

Istotny wpływ na wyniki PKN ORLEN miał zysk z tytułu nabycia Grupy Energa w wysokości 3,7 mld zł - informuje koncern. Segmenty energetyki i detalu osiągnęły łącznie ok. 1,5 mld zł EBITDA LIFO.

- Wypracowaliśmy wyniki finansowe, które pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa pozwalają nam kontynuować inwestycje rozwojowe oraz procesy akwizycyjne – komentuje prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.


Prezes Obajtek, który w kwietniu 2020 r. został powołany przez Radę Nadzorczą na prezesa zarządu PKN ORLEN na kolejną, trzyletnią kadencję, zapewnia, że spółka utrzymuje dobrą sytuację płynnościową. - Zysk operacyjny Grupy ENERGA stabilizuje wyniki całego koncernu. Jest również potwierdzeniem, że stawiając na budowę koncernu multienergetycznego obraliśmy właściwy kierunek – mówi Daniel Obajtek. - Działamy w zmiennym otoczeniu i wymagającej branży, dlatego musimy dywersyfikować źródła przychodów i wzmacniać naszą pozycję nie tylko w Europie, ale też globalnie. W tym celu z determinacją realizujemy kolejne procesy: przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS oraz proces przejęcia Grupy PGNiG. Widzimy, że tylko podejście zintegrowane może zapewnić konkurencyjność wszystkich podmiotów i przynieść korzyści akcjonariuszom, klientom i polskiej gospodarce - mówi prezes PKN ORLEN.

Inwestycje PKN ORLEN

Działania inwestycyjno-rozwojowe polskiego koncernu w II kwartale 2020 roku:

  • Rozpoczęto budowę instalacji visbreakingu w rafinerii w Płocku, która zwiększy efektywność produkcji paliw.
  • Zakończono główną część największej inwestycji petrochemicznej na rynku czeskim - instalacji polietylenu.
  • Trwa budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku, w którym naukowcy będą pracować nad nowymi technologiami i produktami. Centrum ma być gotowe pod koniec 2020 r.
  • W Zakładzie Produkcyjnym w Trzebini ORLEN Południe rozpoczęto budowę instalacji kwasu mlekowego wykorzystującej mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową.
  • Zakończono badania środowiskowe morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku i wstępne badania geotechniczne dna morskiego. 


  • Kontynuowano budowę największej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego.
  • Prowadzono rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów we włocławskim ANWIL-u.


30 kwietnia 2020 r. PKN ORLEN sfinalizował przejęcie Grupy Energa. Kontynuowano negocjacje z Komisją Europejską w sprawie przejęcia Grupy LOTOS, których efektem była warunkowa zgoda(z 14 lipca 2020 r.) na konsolidację. Podpisano również list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kapitałowego Grupy PGNiG. Więcej na ten temat: Polska buduje potężny koncern multienergetyczny


PKN ORLEN


Wyniki PKN ORLEN w II kwartale 2020


• 5,7 mld zł EBITDA LIFO - wzrost o 3,0 mld zł (r/r)

• zysk netto 4 mld zł - wzrost o 2,4 mld zł (r/r)

• przychody 17 mld zł


Paliwa

Jak podaje koncern, segment rafineryjny wypracował wynik EBITDA LIFO na poziomie 614 mln zł. Osiągnięto go mimo spadku marż na benzynie, oleju napędowym i paliwie JET. Pozytywny wpływ na wyniki rafinerii miały m.in. wyższe marże na ciężkich frakcjach rafineryjnych, niższe koszty zużyć własnych w wyniku spadku cen ropy, osłabienie złotówki względem dolara oraz przeszacowanie zapasów do wartości godziwej związane ze wzrostem notowań ropy i produktów w drugim kwartale br. Moce wszystkich rafinerii zostały wykorzystane w 71 proc., a łączny przerób ropy wyniósł 6,2 mt, natomiast sprzedaż 5,2 mt.


Petrochemia

Segment petrochemiczny osiągnął 251 mln zł EBITDA LIFO, w tym ANWIL 63 mln zł oraz PTA 72 mln zł. Moce instalacji petrochemicznych w II kwartale 2020 zostały wykorzystane w 73%, na co wpływ miały cykliczne postoje remontowe.


Energetyka

Segment energetyczny wypracował 749 mln zł EBITDA LIFO. W drugim kwartale prawie 80 proc. produkcji energii elektrycznej pochodziło z odnawialnych źródeł energii i gazu. W ramach całego wyniku wypracowanego przez segment energetyczny 260 mln zł to wynik kontrybucji Grupy Energa za miesiąc maj i czerwiec. Łączna zainstalowana moc wytwórcza energii elektrycznej w Grupie ORLEN wyniosła na koniec drugiego kwartału 2020 r. 3.253 MWe, w tym: 1.443 MWe przypadało na Grupę Energa. 


Segment detaliczny

Segment detaliczny PKN ORLEN osiągnął wynik EBITDA LIFO na poziomie 726 mln zł w efekcie wzrostu marż paliwowych na rynku polskim, niemieckim i czeskim przy porównywalnym poziomie marż na rynku litewskim. Największa dynamikę wzrostu marży paliwowej osiągnęliśmy w Niemczach przy porównywalnej dynamice w Czechach i Polsce – informuje PKN ORLEN. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba punktów gastronomicznych Stop Cafe/star Connect (włączając sklepy convenience) wzrosła o 93 i na koniec czerwca wynosiła łącznie 2162, w tym: 1701 Stop Cafe w Polsce (włączając 552 sklepów convenience), 308 Stop Cafe w Czechach, 26 Stop Cafe na Litwie oraz 127 star Connect w Niemczech.

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka