10 obserwujących
683 notki
127k odsłon
  36   0

Think Thanki

Bartłomiej Radziejewski:


No, teraz niechybnie czeka nas rozkwit myśli strategicznej w Polsce. 4 miliony złotych na rozwój think tanków rozdane! Narodowy Instytut Wolności rozstrzygnął konkurs w tej sprawie (Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich, Priorytet 4). Od dawna twierdzę, że tego rzędu kwota przeznaczona mądrze na wsparcie polskich think tanków może pchnąć cały sektor o ligę wyżej. I tak niewątpliwie będzie.

Jako Nowa Konfederacja nie dostaliśmy dofinansowania. Inaczej niż poprzednim razem. Najwyraźniej nasze raporty, debaty, podcasty i inne aktywności były za słabe. Podobnie jak aktywność takich organizacji jak Fundacja Stocznia, Więź, WiseEuropa, Teologia Polityczna, Klub Jagielloński i wiele innych, które trzeba by długo wymieniać. Dofinansowania nie dostał chyba żaden think tank zdradzający oznaki krytycyzmu wobec PiS. Jest to logiczne, bo jak można rzetelnie krytykować tak dobre rządy? Pozostaje przyjąć werdykt z pokorą i uczyć się od nowych mistrzów analizy. Ba, arcymistrzów, na co wskazują szczegóły wyników. 9. spośród 15. zwycięzców konkursu dostało bowiem maksymalne możliwe liczby punktów (100/100), 6. kolejnych - między 98,5 a 100 pkt. Przy tak morderczej konkurencji nasze, na ten przykład, marne 94,5 pkt. spycha NK do niższej ligi. Kto jest w ekstraklasie?

Oto Fundacja Matuzalem. Zarejestrowana pół roku temu, nie ma jeszcze działającej strony internetowej. Na Facebooku 65 lajków, jak dotąd bez wpisów. Opis: „chce nieść pomoc człowiekowi potrzebującemu. Pracujemy z rodzinami, osobami starszymi oraz z opiekunami osób w podeszłym wieku”.

Jeszcze lepsza (bo młodsza: niespełna 5 miesięcy) jest Fundacja Instytut Spraw Konstytucyjnych. Posiada stronę internetową! Brak jednak tam treści, nie licząc fragmentu misji instytutu. Szefem jest warszawski radny PiS, Patryk Palczewski.

Jeszcze młodsza (a więc lepsza) jest Fundacja Rozwoju Powiatu Łęczyńskiego, wpisana do rejestru stowarzyszeń 21.01.2021. Brak

strony internetowej i informacji na temat działań fundacji. Szefową jest Anna Małgorzata Wójcik. Startowała w 2018 r. do rady powiatu łęczyńskiego z ramienia PiS.

I tak dalej, i tym podobne. Nie znaczy to, że nie ma wśród zwycięzców organizacji z pewnym dorobkiem analitycznym. Są, jednak wyraźnie ustępują instytucjom, które mimo braku jakiejkolwiek aktywności już zdobywają po 100/100 punktów, choć wydaje się to niemożliwe, choćby ze względu na kryterium doświadczenia. To niewątpliwie początek rewolucji jakości w polskim myśleniu strategicznym. Serce roście, że finansujemy to 4. milionami złotych z naszych podatków. I to pomimo dotykającego nasz kraj kryzysu humanitarnego i gospodarczego, który chyba każdy uznałby za wystarczająco dobry powód do zawieszenia całego konkursu.

W Nowej Konfederacji będziemy z wypiekami na twarzy śledzić tę rewolucję jakości. W nadziei na stopniowe skracanie dystansu jaki nas od nowych arcymistrzów dzieli. Chcemy się uczyć od najlepszych, więc będziemy zaszczyceni możliwością wspólnych debat czy posłuchania wykładów liderów i ekspertów tych organizacji. Jeśli tylko zechcą zniżyć się do naszego niezbyt imponującego poziomu. Tak czy owak, ich działalność będziemy śledzić i z niej się uczyć. Do czego namawiamy i innych przegranych. Jak również dziennikarzy, publicystów i innych obywateli.

Mógłby ktoś pomyśleć, że obecna władza będzie ewoluować od logiki częściowo pasożytniczo-partyjniackiej do absolutnie pasożytniczo-partyjniackiej. Cieszy zupełna nieprawdziwość takich elukubracji. Niech rozkwita polska myśl strategiczna! Nikt nie wątpi, jak bardzo tego potrzebujemy w nowych, niespokojnych czasach.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale