10 obserwujących
716 notek
130k odsłon
  36   0

Pogoda i kosmos

W latach 70tych ubiegłego wieku, polski nauczyciel Marian Głuszek wysnuł teorię o wpływie grawitacji Księżyca i Wenus na pogodę na Ziemi.

Resztę życia poświecił na badania i sprawdzanie teorii. Gdy zaczęła się sprawdzać zainteresował nią polskie IMGW. Został wyśmiany. 

Teoria nadal się sprawdzała. 

strona pana Głuszka

https://gluszekweather.wordpress.com/category/podstawy-teorii/


Po latach,


zespół naukowców z University of Washinghton pod kierownictwem Tsubasy Kohyamy przeanalizował dane zebrane przez 15 lat przez NASA i JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency). Okazało się, że gdy Księżyc świeci wysoko nad Ziemią dochodzi do niewielkiego zwiększenia opadów. Wzrost ten wynosi ok. 1 proc. i jest praktycznie niezauważalny dla ludzi. Może mieć jednak znaczenie przy opracowywaniu nowych modeli klimatycznych.


- Z tego co mi wiadomo, są to pierwsze badania wyjaśniające związek między siłami pływowymi Księżyca a intensywnością opadów na Ziemi - powiedział Tsubasa Kohyama.


(jak widac, nie pierwsze, Polak był pierwszy)


Już od dekad wiadomo, że fazy Księżyca wpływają na ciśnienie atmosferyczne - gdy jest on nad lub pod naszymi głowami ciśnienie jest wyższe. Atmosfera wybrzusza się w kierunku Księżyca, powietrze może zatrzymać więcej wody, a zatem zwiększa się jego wilgotność. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia opadów.


Teraz naukowcy chcą pójść dalej i sprawdzić czy różne fazy Księżyca mogą wywoływać różne rodzaje deszczu. Badania są w toku i podobnie jak niedawne odkrycia, ich wyniki zostaną opublikowane w "Geophysical Research Letters".

Czytaj więcej na https://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/ziemia/news-fazy-ksiezyca-wplywaja-na-ziemskie-opady,nId,2139125#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


A teraz zobaczmy, co wieczorem możemy zaobserwować na niebie. 

taadaaam. Mars, Wenus i Księżyc obok siebie. 


Marian Głuszek wygrał. 

imageLubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale