3 obserwujących
65 notek
34k odsłony
289 odsłon

Dlaczego Trzaskowski nie wygrał ,a Prezydent nie wygrał wyżej ?

Wykop Skomentuj3

W poprzednim wpisie pokazałem,że wybory prezydenckie w Polsce poza pierwszymi w 1990 r. rozstrzygały się tak,że zwycięski kandydat miał te 50 %+ . Podział Polski na pół nie jest bynajmniej efektem rządów PIS .

Dlaczego wyborów nie wygrał Rafał Trzaskowski ?

Podział jest już od dawna i objawia się przy kolejnych wyborach , gdzie widzimy podział na wschód oraz zachód.  Widzimy,że programy społeczne rządu są dużo bardziej doceniane w tej części Polski , która przez lata była nazywana Polską B i była wykluczana , spychana na margines jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne ,  a za tym idą miejsca pracy. Zwijanie połączeń autobusowych, kolejowych, posterunków policji - to są ważne rzeczy dla lokalnej społeczności, które ułatwiają codzienne życie. 

Jeśli opozycja chce zdobyć większe poparcie w Polsce powiatowej, w małych miasteczkach czy na wsiach powinna dostrzegać te problemy, zamiast tego mamy wyśmiewanie faktu podpisania ustawy przez Prezydenta RP w Końskich.

Inna dostrzegana chociażby przeze mnie - człowieka z prowincji rzecz - brak struktur lub bardzo słabe struktury partyjne  PO w terenie, w tych mniejszych ośrodkach . To jest pewna praca organiczna, którą po prostu trzeba wykonać . Kampanii nie wygra sam kandydat, musi mieć za sobą cały sztab ludzi- od zaangażowanych partyjnych kolegów, działaczy i sympatyków . Bartłomiej Sienkiewicz dość słusznie zauważył,że nie należy narzekać w internecie, a działać i sam zapowiedział zakładanie kolejnych kół w Województwie Świętokrzyskim. 

Politycy opozycji i sympatyzujący z nią eksperci orzekli,że wybory nie były uczciwe i że wygrał Prezydent Andrzej Duda dzięki TVP.  Tak postawiona diagnoza zdejmuje wszelką odpowiedzialność z PO , nikt nie pyta o jakieś błędy, zaniechania. Winna TVP. Oczywiście TVP była jednym wielkim sztabem jednego z kandydatów, materiały wychwalające Prezydenta RP z drugiej strony w każdym wydaniu "Wiadomości" kilka bardzo krytycznych materiałów o Rafale Trzaskowskim. Jednakże ta narracja znowu obraża ludzi- tym ludziom można wmówić wszystko, oni właściwie nie mają własnego rozumu i  bezkrytycznie słuchają TVP. Znakomity sposób na zdobycie poparcia- obrazić . Inna rzecz,że to narracja fałszywa-  TVP nie oglądają 10 -tki mln widzów , "Wiadomości" TVP przegrywają z "Faktami TVN", a TVN24 choć nie jest w telewizji naziemnej ogląda porównywalna liczba widzów co TVP INFO. 


Równie zasadne jest pytanie dlaczego pomimo braku klarownego programu , typowym antyPiS-ie tak wysokie poparcie uzyskał Rafał Trzaskowski ? 

 TVP wbrew dominującej opinii pomagając także zaszkodziła Andrzejowi Dudzie . Kolejne paski czy materiały stały się obiektem kpin i memów w internecie wśród właśnie młodych, PiS stał się dla nich w pewien sposób obciachowy. Stąd być może odpływ wyborców. 

Skoro o mediach mowa to trzeba generalnie zauważyć,że rola mediów tradycyjnych spada, a Trzaskowski mógł liczyć na poparcie nie tylko TVN-u,ale szeregu mediów elektronicznych, z których korzystają głównie  ludzie młodzi i będący w średnim wieku.  To może  tłumaczyć wysokie poparcie w tych grupach dla Rafała Trzaskowskiego. Podkreślanie roli TVP, a z drugiej strony pomijanie wsparcia TVN, , "Newsweeka", "GW" , "Faktu", "Onet.pl " itd . jest nieuczciwym przedstawieniem rzeczywistości . Oczywiście gdyby opozycja miała monopol medialny , który pamięta sprzed 2015 r. zapewne wygrałaby wybory. , jednakże PiS w 2015 r. potrafił wygrać mając wszystkie największe media przeciwko sobie. 

Było to możliwe dzięki bardzo dobrej kampanii pozytywnej , bardzo aktywnemu działaniu w internecie- mediach społecznościowych i zaangażowaniu całych struktur. Teraz po stronie Andrzeja Dudy było widać,że internet został "odpuszczony" ,a brak zaangażowania struktur było widać chociażby po znacznie mniejszej liczbie banerów Prezydenta w całej Polsce.

Do tego doszły błędy w samej kampanii. Powołanie Pani Jolanty Turczynowicz-Kieryłło okazało się błędem i odbijało się czkawką do końca kampanii. Afera z radiową trójką- radiem , której słuchalność spada z miesiąca na miesiąc, a lista przebojów trojki nie ma już większego znaczenia ,a gdyby nie reakcja dyrekcji radiowej trójki to mało kto by zauważył ,że wygrała piosenka Kazika. Tak wyszło,że PiS cenzuruje nawet listy przebojów, a do dyskusji wróciła sprawa wizyty Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzach w okresie obostrzeń . Doszły do tego antagonizujące i mobilizujące elektorat przeciwnika niefortunne wypowiedzi ,że LGBT to nie ludzie, o "warszawce" czy szczepieniach. 


Nie można także uciec od tego,że te wybory były klasycznym plebiscytem rządów PIS, zarówno rządzenia jak i stylu rządów. Słowa o "chamskiej hołocie", przepychanie bardzo istotnych ustaw kolanem i często w ekspresowym tempie to naprawdę nie budzi u wielu aprobaty. 


Podsumowując

Tak jak pisałem w ostatniej notce Andrzej Duda powiększył bazę wyborców w stosunku do 2015 r. o blisko 2 mln . Także PiS w 2019 r. w liczbach bezwzględnych zwiększył swoje poparcie . Ma nikłą większość w Sejmie RP, ale nie zapominajmy,że po 2015 r. fakt,że tą większość posiadał nie wynikała z wyższego poparcia , a z błędu Lewicy, która zwiększyła sobie próg wyborczy. Oczywiście PiS w stosunku do 2015 r. stracił poparcie u najmłodszej grupy wyborców i to musi przeanalizować, jednocześnie zwiększył poparcie wśród mieszkańców wsi i grupy najstarszych.  Wszystkie te uwagi spisane wyżej powinien przemyśleć. Bo z ich perspektywy transferów pieniężnych i innych działań to poparcie i zwycięstwo powinno być bardziej okazałe. 

PO nie może z kolei liczyć na to, że wyborcy PiS-u po prostu wymrą bo i takie głosy słyszę i  wiktorię w kolejnych wyborach po prostu będą mieli. Młodzi wyborcy mają to do siebie,że im się preferencje wyborcze zmieniają, a dzisiejsi seniorzy też kiedyś byli młodzi. Perspektywa patrzenia na otaczającą rzeczywistość się zmienia. Przed 2015 r. PO i wielu komentatorom się wydawało,że PiS jest skazany na bycie w opozycji.  Trzeba ciężko pracować, praca organiczna u podstaw na prowincji i pamiętać,że nie ma głosów lepszych i gorszych, a skoro PiS ma poparcie u najstarszej grupy wyborców to muszą pamiętać o prognozach demograficznych, które wskazują,że ta grupa ludzi będzie zwiększać swój udział w strukturze ludności Polski,a nie odwrotnie. Tych wyborców należy pozyskać ,a nie nimi pogardzać. 


Wnioski muszą wyciągnąć wygrani i przegrani. Jednak to nie jest tak, że większy ból głowy mają Ci co wygrali. Konstruktywna krytyka tak, jednak PiS zrobił to co żadnej formacji w Polsce się dotąd nie udało- wygrali dwa razy z rzędu zarówno wybory parlamentarne jak i prezydenckie. Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka