zx
8 obserwujących
332 notki
87k odsłon
199 odsłon

Chiny postawią więcej elektrowni węglowych niż ma UE

Wykop Skomentuj11

Zgodnie z informacjami dostępnymi w bazie Global Coal Exit List (GCEL) - Chiny zamierzają w najbliższym czasie wybudować dziesiątki nowych elektrowni węglowych.
Ich całkowita moc ma wynieść 226 GW.
Okazuje się, że to więcej niż wynosi moc wszystkich elektrowni węglowych działających obecnie na terenie całej Unii Europejskiej!

Chiny obecnie są największym emitentem CO2 na świecie. Zgodnie z danymi za 2017 rok Państwo Środka wyemitowało do atmosfery aż 10 mld 877 mln ton CO2. To 34 razy więcej niż wyemitowała w tym czasie Polska i ponad 3 krotnie więcej cała UE (28 państw).

Większość krajów rozwijających się inwestuje w węgiel i elektrownie wytwarzające prąd za jego pośrednictwem, bowiem niemal wszędzie jest to najtańsza forma produkcji energii elektrycznej.
Co jednak istotne - prawdziwy "boom" na energię z węgla może dopiero nadejść.
Otóż Afryka (która gospodarczo jest bardzo wspierana przez Chiny) doświadcza obecnie eksplozji demograficznej, co oczywiście przekłada się na wzrost potrzeb energetycznych.
Jeśli technologia węglowa jest najbardziej atrakcyjną ekonomicznie spośród wszystkich obecnie funkcjonujących technologii, to dlaczego biedne, dopiero budujące swój przemysł państwa "czarnego kontynentu" miałyby z niej nie korzystać? Szczególnie, gdy chińskie banki i firmy budowlane oferują swoje usługi niemal wszystkim krajom rozwijającej się Afryki.
Z danych GCEL wynika, że chińskie władze lub chińskie firmy w 20 krajach świata planują budowę nowych elektrowni węglowych o łącznej mocy 54 GW.

Czy aktywiści Greenpeace będą blokować porty w Chinach? Czy będą blokować budowę elektrowni węglowych?Za bankier.pl

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka