Blog
Hubo na dziś
Hubo na dziś
Hubo na dziś dziennikarz
1 obserwujący 14 notek 5457 odsłon
Hubo na dziś, 13 marca 2018 r.

Samokrytyka po święcie Wyklętych

563 12 0 A A A

Jedni chcieli walczyć, inni musieli, bo zdawali sobie sprawę, że zostaną zakatowani przez komunistycznych oprawców. Jednak łączyło ich oddanie Polsce i niewyobrażalna odwaga. My, młodzi, którzy dziś oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym, jesteśmy już zupełnie innymi ludźmi.

Uczymy się, studiujemy, pracujemy, imprezujemy, czasami poćwiczymy na siłowni. Typowa młodzież XXI w. Jednak duża część z nas dołożyła do tej układanki jeszcze jeden element – historię, której nie znali nasi rodzice. Przypominamy sobie o niej przy okazji różnych rocznic. Najbardziej popularnymi wśród młodych są daty 1 marca i 1 sierpnia. Nosimy koszulki patriotyczne, które mają podkreślić pamięć o bohaterach. To fenomen, którego nie spodziewali się nasi rodzice. Od kilku lat stopniowo przywracamy pamięć. Właśnie my, bo władza nie zrobiła tego wcześniej, choć powinna. Gdy widzimy postkomunistów, którzy krzyczą, że nasza pamięć to faszyzm, przypominamy o bohaterach z jeszcze większym zapałem.

Mimo słusznych haseł, o których przypominamy, które w naszym kraju powinny być czymś oczywistym, pozostaliśmy zwykłymi studentami z uniwersytetów i politechnik. Niejednokrotnie nam to zarzucano – wielkie hasła, za którymi nie przyszło nic konkretnego. Może coś w tym jest? Karabin widzieliśmy tylko w grach komputerowych, większość z nas żyje bezpiecznie, mamy możliwość być panami naszego życia. Mimo cieplarnianych warunków lubimy narzekać. Rozleniwiamy się, rozdarci między konsumpcją a ideałami. Ktoś zapyta: czy chcemy być jak Wyklęci? Na pewno nie chcemy ginąć, nie chcemy wojny. Jednak fascynacja historią tamtych ludzi jest dowodem na to, że czegoś nam w XXI w. brakuje. Poświęcenie, bezinteresowne oddanie to coś, czego nie pokazuje nam konsumpcyjny świat Zachodu.

Historia Żołnierzy Wyklętych to dla nas wyrzut sumienia, ich ideały są niedoścignionym marzeniem, do którego próbujemy dojść, jednak prawdopodobnie nie dojdziemy, bo wyrośliśmy na innym wartościach. Od nas tylko zależy, jakie będą przyszłe pokolenia.

Hubert Kowalski

Tekst ukazał się w Dodatku Łódzkim Gazety Polskiej Codziennie

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Nazywam się Hubert Kowalski. Niektórzy bardziej kojarzą mnie z pseudonimem Hubo. Jestem dziennikarzem Dodatku Łódzkiego Gazety Polskiej Codziennie, piszę również dla portalu Obserwator Międzynarodowy oraz magazynu akademickiego Koncept. Na blogu będę opisywał i komentował, a także oceniał polityków, idee, wydarzenia. Nie zabraknie historii, polityki, życia społecznego oraz sytuacji młodych w Polsce. Zachęcam do lektury ;)

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Polacy mają prawo mówić o Lwowie jako o mieście, które było zdecydowanie polskie, takie...
  • A co w tym dziwnego? My, Polacy możemy oceniać akcję "Wisła" różnie, pozytywnie albo...
  • Było dokładnie odwrotnie. UPA najpierw dokonywała pojedynczych morderstw, by wystraszyć...

Tematy w dziale Polityka