6 obserwujących
145 notek
159k odsłon
701 odsłon

Te straszne policyjne prowokacje...

Wykop Skomentuj27

Agenci służb specjalnych skontaktowali się z parlamentarzystami jako reprezentanci nieistniejącej spółki E-cycle zajmującej się rzekomo recyclingiem przestarzałego sprzętu elektronicznego. Poprosili o przyjęcie odpowiednich przepisów, co miało wydatnie wpłynąć na rozwój firmy.


Przez dwa lata ukartowane regulacje przechodziły proces legislacyjny i o mały włos byłyby przyjęte mimo, że E-Cycle w ogóle nie istniało. Dwa dni przed aresztowaniem, 24 maja 2005 roku projekt ustawy ugrzązł na wniosek jednego z parlamentarzystów w komisji. Wówczas cała grupa parlamentarzystów zażądała łapówek. Otrzymała je i zaraz potem zostali aresztowani. 

W Polsce dalszy bieg sprawy byłby oczywisty: uniewinnienie parlamentarzystów (choć sąd nie poskąpiłby im wyrazów moralnego potępienia) oraz surowe ukaranie szefa służby specjalnej za przekroczenie uprawnień. 

Jednak operacja, o której mowa wyżej wydarzyła się w kraju policyjnym, w którym na dodatek biją Murzynów, więc prawne skutki operacji specjalnej były inne.


Werdykt sądu brzmiał:

John Ford- były senator z Memphis skazany za łapownictwo na 5 lat i 6 miesięcy więzienia

Roscoe Dixon – były senator skazany za wyłudzenie i łapownictwo na 5 lat i 3 miesiące więzienia

William Cotton – były komisarz okręgu Hamilton skazany za wyłudzenia i łapownictwo na 3 lata więzienia

Michael Hooks Sr – Były komisarz okręgu Shelby z Memphis przyznał się do zarzutu łapownictwa i został skazany na 2 lata i 2 miesiące więzienia

Chris Newton – były kongresman z Cleveland przyznał się do zarzutu łapownictwa i został skazany na rok i jeden dzień więzienia

Charles Love – lobbysta i były członek Rady Edukacji Okręgu Hamilton przyznał się do zarzutu pośredniczenia w przekazaniu łapówki; został skazany na jeden rok i jeden dzień pozbawienia wolności.

Nagrania FBI były tak porażające, że obrona Forda nawet nie próbowała tłumaczyć czegokolwiek. Nie ulegało wątpliwości, że pieniądze były przekazane w zamian za konkretne przepisy nowo tworzonych aktów prawnych.

Nazwa operacji Tennessee Waltz przeprowadzonej przez FBI i TBI  pochodzi od piosenki przewodniej stanu „Waltz Tennessee”.

Więcej można o tej operacji przeczytać tutaj:

http://antykorupcja.gov.pl/ak/retrospekcje/retro/4375,Walc-Tennessee.html

Wykop Skomentuj27
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale