7 obserwujących
67 notek
62k odsłony
  1488   3

Sahra Wagenknecht: "Dziwaczne mniejszości dominują debatę publiczną"

wikipedia
wikipedia

Na niemieckim rynku księgarskim ukazała się kontrowersyjna praca podejmująca sparaliżowane poprawnością polityczną tematy. Liderka niemieckiej socjologii skrytykowała tożsamościową politykę swojego kraju. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby autorka publikacji należała do partii AfD, jednak należy ona do postkomunistycznej formacji. Zdaniem Sahry Wagenknecht, współczesna debata publiczna jest zdominowana przez „dziwaczne mniejszości”. Wieloletniej szefowej frakcji parlamentarnej niemieckiej partii Die Linke grozi za to wykluczenie z ugrupowania.

Przeciwnicy oskarżają socjolożkę o krzywdzenie własnej partii tezami zawartymi w książce "Die Selbstgerechten: Mein Gegenprogramm - für Gemeinsinn und Zusammenhalt" - "Zadufani w sobie: Mój kontrprogram – na rzecz ducha wspólnoty i solidarności". Sahra Wagenknecht w swojej analizie krytykuje lewicową politykę tożsamościową, a przede wszystkim porzucenie na jej rzecz tradycyjnych postulatów lewicy dotyczących kwestii ekonomicznych W tej książce Wagenknecht skarży się, że partie lewicowe straciły z oczu palące problemy społeczne i w ten sposób zraziły do ​​siebie tradycyjnych wyborców.

Parlamentarzystka krytykuje współczesną liberalną lewicę za lekceważenie rzeczywistych problemów społeczeństwa. Tym samym nie ma ona żadnej propozycji dla młodych ludzi, zadających sobie pytanie czy znajdą stabilną pracę, czy uda im się za nią wyżyć i czy mogą liczyć na zabezpieczenie na starość. Zamiast tego lewica zajmuje się postulatami „dziwacznych mniejszości”, promując również specyficzny język opracowany przez „niewielką liczbę młodych naukowców z bogatych rodzin”. Według Wagenknecht „co najmniej dziwaczne” są założenia teorii płci, która neguje istnienie biologicznych różnic między mężczyznami a kobietami. Krytykuje ona także antyrasizm, gdy zaczyna on decydować, czy przedstawiciel danej rasy może wypowiadać się na określone tematy.

Lewicowa działaczka od 2009 roku jest posłem do Bundestagu. W latach 2014-2017 kierowała pracami klubu parlamentarnego "Die Linke". Od pewnego czasu Wagenknecht jest krytykowana przez część lewicy także za to, że krytykuje zbyt liberalną, jej zdaniem, politykę migracyjną Angeli Merkel.

Według przedstawicieli partii, za wnioskiem o jej wykluczenie stoi niewielka, czteroosobowa grupa. Krajowy Zarząd Lewicy w Nadrenii Północnej-Westfalii wyraźnie poparł Wagenknecht w oświadczeniu i odrzucił taki rozwój wypadków. 

W 2014 drugim mężem Wagenknecht został współzałożyciel Die Linke Oskar Lafontaine, z którym związana jest od 2011. Przed trzema laty założyła ona pozapartyjny ruch Aufstehen, skupiający się na sprawach ekonomicznych i socjalnych. 


Kuriet.at i DW.com

https://www.sueddeutsche.de/politik/linke-wagenknecht-ausschlussverfahren-1.5336951

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka