1 obserwujący
33 notki
25k odsłon
97 odsłon

Módlmy się za dusze w czyśćcu cierpiące

Wykop Skomentuj1

Śmierci nie wybieramy. Ona po nas sięga i wciąga w nieznany świat. Judaizm oswajał ją w odmienny sposób niż starożytne, w tym grecko-rzymskie otoczenie. Modlitwa za dusze w czyśćcu cierpiące stała się w nowej cywilizacji obowiązkiem moralnym. Być może największym nieszczęściem w ponowoczesnej kulturze jest zaniechanie go i zaprzestanie towarzyszenia konającym, pozostawienie ich w samotności i egzystencjalnej rozpaczy. Starzy ludzie odcięci od modlitwy bliskich są łatwym łupem dla demonów. Proszę o modlitwę za dusze w czyśćcu cierpiące, zgodnie z naszą tradycją. Dusze odpłacają nam swoim wstawiennictwem u Boga.

Przytaczam list czytelniczki portalu Kościół.pl .

"Czytałam, że coraz mniej Polaków myśli o śmierci. Jestem 55-letnią kobietą. Nie stoję nad grobem, niemniej często, częściej niż inni zastanawiam się nad przyszłością. Nad przyszłością po tamtej stronie.

Myślenie o tym co po śmierci przybiera u mnie postać snów. Razu pewnego śniła mi się moja babcia. Pytałam ją, czy jest tam Bóg. Ona mi odpowiada: tu nie ma Boga. 

"Tamta strona" przybiera w snach kształt rozświetlonego miasta, do którego wchodzę, muszę jednak uzyskać pozwolenie na pobyt w nim. Przechodząc ulicą spotykam dobrą sąsiadkę. Ona już takie zezwolenie poyskała. Przystaję na pogawędkę i życzy mi powodzenia. Śpieszę do biura, w którym mam załatwić formalności. Mam im wypłacić jakąś sumę. Dobywam z kieszeni kupkę drobnych monet. Liczę je skrupulatnie. Zabrakło paru dosłownie groszy. Jestem rozczarowana.

Innym razem śni mi się wąwóz. Wydaje się łatwy do pokonania. Zbiegam w dół. Trzeba przecisnąć się przez wąską szczelinę. Jest dla mnie za ciasna. Jakaś siostra zakonna biegnie tą samą ścieżką. Bez problemu, leciutko wychodzi z dołu do góry.

Sen z monetami powtarza się. Znów brakuje mi paru groszy. Pojawia się nowy motyw. Klęczę w szeregu. Podchodzi do nas zakapturzony mężczyzna. Jest złowrogi. Ma wybrać kogoś z szeregu. Mam nadzieję, że nie będę to ja. Podchodzi jednak do mnie. – Pójdziesz ze mną - zwraca się akurat do mnie. Protestuję: - nie. Dziwne, bo rezygnuje. Wybiera jakiegoś starca i porywa go. Starzec jest zrozpaczony.

W tych scenach brakuje miłości i nadprzyrodzoności. Wszystko dzieje się autonomicznie. Przebywam w pewnych miejscach niemęczona czy cierpiąca, lecz w oczekiwaniu, z niepokojem, w ciągłym stanie poszukiwania.

Czy to jest czyściec?

Grażyna"

***

Szanowna Pani,

badania nad mitami i podaniami etnicznymi, ale także przekazami różnych religii wskazują wiele podobieństw w temacie "post mortem". Opisy tamtego świata nie różnią się od tych ziemskich (kolory, budowle, postaci) z tą różnicą, że chodzi o rzeczy ostateczne: sąd nad duszą, kara i nagroda. Na szczególną uwagę zasługują podania buddyjskie, w wielu szczegółach odtwarzające wędrówkę duszy w zaświatach. Duchowi mistrzowie Dalekiego Wschodu ostrzegają przed zwodniczymi iluzjami, które odwracają uwagę dusz i cofają je w tej wędrówce.

Są to intuicje, których nie lekceważymy.

Co nam mówi nasza wiara? Co jest konieczne i ważne w perspektywie chrześcijańskiej – opracowanej dla nas przez Jezusa Chrystusa, oczekującego po tamtej stronie. Ujrzenie go jest warunkowane. Wszak do raju prowadzi wąska brama. Z całą pewnością mogą o "tamtej stronie" powiedzieć święci. Ich "spojrzenie" jest prawdziwe - nie iluzoryczne ani fragmentaryczne. Widzą Jezusa.

W Piśmie świętym, zwłaszcza w judaistycznej jego części, dusze jawią się otępiałe. Przytomność osiągają na chwilę. Żywym nie wolno się z nimi kontaktować. Pan Jezus rozszerza tę zasadę, gdy mówi o przepaści dzielącej dwa światy - żywych umarłych. Jest jednak nadzieja, bo przecież wstępuje w otchłań i przynosi duszom ukojenie.

Nie wiemy, jak funkcjonuje tamten świat, ale mamy nadzieję w Jezusie Chrystusie i to o Niego chodzi w życiu wiecznym, które Panią niepokoi. Wierzymy, że przyjdzie taka chwila, gdy zasłona opadnie i ujrzymy Go takim jakim jest. Szczęście umocowane w jego obecności zostanie nam udzielone na pewnym etapie pośmiertnej egzystencji. Nie wiemy na którym.  

 Jacek Lehr


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo