34 obserwujących
1445 notek
548k odsłon
277 odsłon

Żydówka od kirkutów i restytucji mienia z nagrodą od ministra kultury!

Wykop Skomentuj6

12 czerwca w Teatrze Narodowym odbyła się gala podczas której minister kultury Piotr Gliński odznaczył animatorów, twórców i mecenasów, jak co roku wręczył specjalne nagrody.

Lista nagrodzonych jest długa. Obok Franciszka Pieczki czy Barbary Krafftówny pojawiła się Monika Krawczyk. Kim jest owa kobieta?

Przez 14 lat była dyrektorem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, której wątpliwe działania opisaliśmy w publikacji pt. „Porządkowanie kirkutów jako żydowski przemysł nekrofilski w Polsce”.

FODŻ od lat prowadzi biznes polegający na świadomym zaniedbywaniu kirkutów, co z kolei ma prowadzić do nakłonienia resortu kultury do przekazania setek milionów złotych na renowację nekropolii. Gdy Krawczyk szefowała fundacji, jej głównym obowiązkiem była restytucja mienia żydowskiego.

W styczniu bieżącego roku Krawczyk została wybrana na przewodniczącą zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. To pierwsza kobieta na tym stanowisku. Myślę, że to wielki zaszczyt objąć to stanowisko, niezależnie od tego, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale ta okoliczność jest niewątpliwie historyczną chwilą – w rozmowie z Jewish Telegraphic Agency, po objęciu stanowiska powiedziała Żydówka.

Zaznaczyła, że nadal jej priorytetem będzie restytucja mienia. Jest to najważniejsze źródło finansowania społeczności żydowskiej w Polsce, zarówno religijne, jak i kulturowe, a także ochrona unikatowych zabytków.

Monika Krawczyk została nagrodzona przez ministra kultury w dziedzinie „Ochrona dziedzictwa kulturowego”. Czym dokładnie zasłużyła sobie Żydówka? Regularnym zaniedbywaniem żydowskich cmentarzy? „Pokornym” przejęciem 100 milionów złotych na kirkut w Warszawie? A może przejściem do drugiego etapu konkursu na dyrektora szerzącego antypolonizm Muzeum Polin?

Czy naprawdę nie ma w Polsce kogo honorować?

Źródło cytatów: JTA
https://wprawo.pl/

Czytaj również:
„Porządkowanie” kirkutów jako żydowski przemysł nekrofilski w Polsce

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale