Literatura i okolice
"Your library is reflection of whou you are" Paul Theroux
3 obserwujących
20 notek
24k odsłony
731 odsłon

Dlaczego nie ma snobizmu na dobrą architekturę?

Wykop Skomentuj25

Historia z hotelem w Zakopanem, wcześniej warowni w Puszczy Noteckiej, jeszcze wcześniej ogromnego fallicznego wieżowca we Wrocławiu, bądącego chyba opus magnum biznesmena Leszka Czarneckiego pokazuje jak wielu najbogatszych ludzi w Polsce jest tak po ludzku prymitywnych. Wydawałoby się, że znajomość z dobrym architektem i zlecenie projektu dobrej pracowni powinno być taki snobizmem jak posiadanie markowych ubrań czy drogich samochodów. Okazuje się, że nie tylko Nosacz z mema buduje po taniości. Konia z rzędem temu, kto znajdzie atelier bądź autora, który wymyślił i przyzna się do wrocławskiego Sky Tower.

Owszem, widziałem i na Zachodzie kurioza. I to w miejscach niezwykle zaskakujących. Pojedyncze wysokie bloki mieszkalne nad Jeziorem Bodeńskim czy w rejonie Bergstrasse k. Heidelbergu. Bergstrasse to piękny pagórkowaty rejon, usiany winnicami z których powstaje taki sobie reisling. Region ten jednak prześlicznie mieni się jesienią wszystkimi kolorami. Jednak z takim barbarzyństwem jak architektoniczne ukąszenia naszych deweloperów (w tym niestety proboszczów) nie spotkałem się w Niemczech.

Mamy, uważam, najpiękniejsze góry na świecie jakimi są Beskidy czy Gorce. Znałem doskonale Pasierbiec maryjne sanktuarium położone w sercu Beskidu Wyspowego, z czasow sprzed budowy sanktuarium. Miejscowy proboszcz zdemolował to miejsce, ścinając cały teren wokół budynku kościoła, dosłownie p r z e n o s z ą c  g ó r y budując jakieś koszmarne groty i stacje drogi krzyżowej. Miejscowość zdewastowano. Sprawca na wolności. Zamiast zainwestować w mądrą agrotutystykę (do dzisiaj jest spory kłopot z poleceniem czy znalezieniem wygodnego lokum dla rodziny na wyjazd w Beskidy czy w Gorce) obkłada się Zakopiankę ohydnymi tablicami reklamowymi, pozwala na demolowanie terenu quadami, etc. Uważam, że zbudowanie ścieżek rowerowych i spacerowych czy do jazdy konnej, rzeczy chyba standardowych w bawarskim Allgäu niesłychanie urozmaiciłoby te okolice. Dlaczego mieszkańcy nie umieją uszanować i tego co dają im albo natura (polskie góry) albo finansowe możliwości? Do tej pory nie potrafię znaleźć odpowiedzi na to pytanie.

Poniżej zdjęcia dokumentujące architektoniczny gust i wizjonerstwo naszych krezusów. Chyba nawet Nosacz płakał jak oglądał. image

image

image

image

Źródła zdjęć:

https://pixabay.com/pl/photos/droga-krzy%C5%BCowa-stacja-pasierbiec-486679/
https://www.mapofpoland.pl/Pasierbiec,zdjecie,92541,Sanktuarium.html
https://de.wikipedia.org/wiki/Sky_Tower_(Breslau)
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rodzina-kulczykow-odcina-sie-od-budowy-zamku,66,0,2410818.htmlWykop Skomentuj25
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości