Merytokracja
Nec temere nec timide.
1 obserwujący
7 notek
11k odsłon
2512 odsłon

Dlaczego warto studiować prawo?

Wykop Skomentuj45

Co prawda terminy na wybór kierunku studiów minęły, ale zbliża się rozpoczęcie roku akademickiego, więc sądzę, że jest dobry czas na taką notkę.

Jeżeli idziesz do sklepu, bierzesz puszkę coli z lodówki, bez słowa kładziesz ją przy kasie, ekspedientka obrzuca Cię pustym spojrzeniem, podaje cenę i drukuje paragon, a Ty podajesz jej pieniądze, to właśnie zawarłeś umowę sprzedaży (błędnie zwaną „umową kupna-sprzedaży” – taka umowa nie istnieje w polskim porządku prawnym). Jeżeli wchodzisz do autobusu to zawarłeś umowę przewozu – per facta concludentia. Jeżeli rodzisz się to jest to zdarzenie prawne i ma skutki prawne, to samo dzieje się, jeśli umierasz. Prawo reguluje Twoje małżeństwo, stosunki z dziećmi, z pracodawcą lub z pracownikami.

Z prawem masz do czynienia każdego dnia, w każdej sekundzie życia – jako właściciel rzeczy, najemca, pracownik, przedsiębiorca, strona postępowania administracyjnego, mąż, ojciec, dziecko, strona wielu stosunków zobowiązaniowych. Nie ma nic bardziej mylnego niż przekonanie, że nie popełniając przestępstwa prawo pozostaje poza Twoim zainteresowaniem. Owszem, można dożyć starości bez kontaktu z prawem karnym, ale musisz pamiętać, że w polskim porządku prawnym ponad 100 różnych ustaw typizuje czyny zabronione pod groźbą kary, czasem są to zachowania indyferentne moralnie. Poza tym możesz w każdej chwili zostać pokrzywdzony wskutek przestępstwa, być świadkiem takiego czynu, jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, to zostać powołany na biegłego.

Co więcej - żyjemy w demokratycznym państwie prawnym, relacje między jednostką, a państwem w całości reguluje powszechnie obowiązujące prawo. Państwo działa na podstawie i w granicach prawa, ale i jednostka wobec państwa działa w analogiczny. Prawo jest produkowane w ilościach bezprecedensowych w dziejach ludzkości, w zasadzie żaden prawnik nie może się pochwalić, że zna całość obowiązującego prawa, bo niemal codziennie wchodzą w życie nowe akty normatywne.

W tej sytuacji nie trzeba być szczególnie spostrzegawczym, żeby wiedzieć, że zapotrzebowanie na usługi prawników, ich zarobki i status społeczny stale wzrastają. Nie mają większego wpływu na tą tendencję pisowskie wybryki godzące w zasadę państwa prawa. W Polsce 1 prawnik przypada na 10 tys. mieszkańców. W Unii Europejskiej 1 prawnik przypada już na 625 obywateli, w USA z kolei – na 250.

Prawo jako kierunek studiów jest w mojej ocenie najlepszym, mającym największe perspektywy wyborem. Jest też dobrą opcją dla osób, które nie mają jasnej wizji, co chcą robić w życiu, bowiem po studiach prawniczych mają całe spektrum możliwości: poza zawodami prawniczymi (adwokat, radca prawny, komornik, notariusz, prokurator, sędzia) ich wykształcenie będzie atutem w urzędach, korporacjach, policji i innych służbach mundurowych, służbie konsularnej i dyplomacji, a także jeśli zdecydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej (prawo moim zdaniem to najlepszy wybór dla osób, które chcą prowadzić własną działalność). Studia prawnicze są jednym z niewielu kierunków, które cokolwiek dają absolwentowi, mianowicie poza przydatną w codziennym życiu i w innych branżach wiedzą, dają uprawnienia – do podejścia do prawniczych aplikacji zawodowych.

Nie ma co zrażać się drwinami ze studentów prawa – one się biorą z zawiści prymitywków, którzy nigdy na te studia by się nie dostali, nie mówiąc o ich ukończeniu i aplikacji zawodowej. Nie ma co się zrażać opiniami debili, którzy wygadują, że niczego się na tych studiach nie nauczyli i wszystko sobie mogą sprawdzić w Internecie (tj. obecny stan prawny). Żeby zrozumieć tekst prawny dostępny w Internecie potrzeba zazwyczaj sięgnąć do orzecznictwa, poglądów doktryny prawa na daną kwestię, a czasem tradycji jurysprudencji jeszcze starszej niż chrześcijaństwo. Równie inteligentne jest twierdzenie jakiegoś debila, że na podstawie wiedzy zaczerpniętej z Internetu przeprowadzi operację chirurgiczną albo wybuduje sobie samowolę budowlaną, w której sam zamieszka wraz z rodziną.

Podsumowując, praca prawnika jest nie tylko ciężka, wymagająca wysokich kwalifikacji i predyspozycji (w tym moralnych), ale też niezwykle odpowiedzialna i pełni doniosłą społecznie funkcję. Ciężko szukać równie ważnych ze społecznego punktu widzenia zawodów jak prawnicze – moim zdaniem ustępuje im nawet zawód lekarza.

Warto zapamiętać jedną ukutą przeze mnie samego na studiach maksymę: nie każdy student prawa będzie adwokatem czy sędzią, ale każdy adwokat czy sędzia był kiedyś studentem prawa (10/10).


Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka