0 obserwujących
44 notki
38k odsłon
126 odsłon

NORD – STREAM. Śmierć idei europejskiej

Wykop Skomentuj

Cywilizacya łacińska z emancypacyą rodziny, monogamiczna, posiada historyzm i poczucie narodowe, opiera państwo na społeczeństwie, od życia publicznego wymaga etyki, uznając supremacyę sił duchowych - Feliks Koneczny

 Trudno powiedzieć czym dzisiaj jest idea europejska. Wyprana z resztek chadeckich wartości formułowanych przez ojców założycieli – Robert Schumana i Alcide de Gasperiego, którzy wyraźnie odwoływali się tradycji chrześcijańskiej rozumianej jako podstawowy element ideologicznej triady z której wyrasta europejska tradycja.

 Ale elementem europejskiej tożsamości, zawsze był sprzeciw wobec wschodniej despotii, od tysiącleci stanowiącej zagrożenie dla świata europejskiego, definiowanego przez pryzmat wolności osobistej i pewnego typu etyki i moralności, która wynika z jasnego przeciwstawieniu się relatywizacji zła, tak charakterystycznemu dla Wschodu i wszelkich odmian turańszczyzny. W starożytności była to Persja, w czasach nowożytnych – Imperium Osmańskie – Turcja i Rosja, która niezależnie od formy za swój główny cel stawia sobie zniewolenie Europy Środkowo – Wschodniej i uzależnienie poprzez strach tej części, którą dziś tylko w kontekście geograficznym rozumiemy jako zachodnią.

 Obecnie, po raz kolejny na poziomie gospodarczym, podobnie jak w dobie Rapallo, dochodzi do sojuszu dwóch wiarygodnych względem siebie partnerów Rosji i Niemiec – jak to określiła Annegret Kramp-Karrenbauer minister obrony naszego zachodniego sąsiada, na pewno nie sojusznika. W dalszej części swej wypowiedzi w stolicy Łotwy, Taka była odpowiedź Niemiec na słowa Artisa Pabriksa łotewskiego ministra spraw zagranicznych, który domagał się od Unii Europejskiej jednomyślności w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Wydaje się, że tej jednomyślności nie można osiągnąć bez europejskiej solidarności.

To bardzo istotne, bo przecież dla Roberta Schumana, to właśnie rzeczywista solidarność, miała być podstawą budowy żyjącej w zgodzie i pokojowych stosunkach Europy:

 Wkład, jaki zorganizowana i żyjąca Europa może wnieść w cywilizację, jest niezbędny dla utrzymania pokojowych stosunków. Głównym celem Francji, będącej od ponad dwudziestu lat liderem jednoczenia Europy, była zawsze służba pokojowi. Nie było Europy, mieliśmy wojnę. Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność. 

 Wczoraj usłyszeliśmy niemiecką definicję solidarności europejskiej, która brzmi mniej więcej:

 Rząd Niemiec robi wszystko, by w rozmowach z Rosją uwzględnić kwestie bezpieczeństwa państw Europy Wschodniej (czy rząd Niemiec już oficjalnie reprezentuje państwa Europy (Środkowo) – Wschodniej?) ale Nord Stream 2 odgrywa tak ważną rolę dla bezpieczeństwa energetycznego kraju (Niemiec)i dywersyfikacji dostaw gazu, że przy obecnym stanie prac i w obliczu zawartych umów budowa nie może zostać zatrzymana.

 Parafrazując pewną laureatkę, po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, w tej zarządzanej przez niemiecko – francuski tandem organizacji, w którym to kółko niemieckie będzie znacznie większa niż dotychczas, państwa Europy Wschodniej zostaną postawione przed wyborem pomiędzy wolnością a interesem, interesem który będzie realizowany w ramach porozumienia Niemiec i Rosji.

 Śmiercią każdej idei jest synkretyzm. Przede wszystkim idei cywilizacyjnej a o takiej mówił między innymi Feliks Koneczny, jasno wskazując, że jakiekolwiek syntezy są możliwe, w przypadku kultur nigdy cywilizacji. Dziś kiedy pogański pangermanizm wraz rosyjskim szamanizmem stara się ponownie budować wspólnotę interesów na gruncie uzależnienia Europy Środkowo – Wschodniej, pod szyldem idei europejskiej mamy prawo zapytać, czy takiej Europy chcieliśmy w roku 2004?


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka