6 obserwujących
68 notek
70k odsłon
467 odsłon

Sekielski manipuluje

Wykop Skomentuj6

Opisywano już przypadki zatrudniania się skazanych pedofilów w publicznych przedszkolach i szkołach. To się zdarza, choć nie powinno. Niedopatrzenia będą się powtarzały, jak choćby te wychwycone przez dziennikarza w osobie ks. Olejniczaka, który - przy niedbalstwie przełożonych - przykleił się do dzieci w ramach jednej z akcji parafialnych. Nie sposób ich uniknąć, nawet przy największej tegoż systemu szczelności, choć pamiętamy, że to jest druga wpadka w diecezji podlegającej abp. K. Nyczowi.  

Proboszcz parafii św. Józefa zapewnia, że nie wiedział o sądowym wyroku i zakazie pracy z dziećmi orzeczonym wobec namierzonego przez Sekielskich duchownego. Wzruszające są słowa wiekowego kapłana zawiadującego parafią w Malborku:  

"Przepraszam swoich parafian za to, że o parafii mówi się dzisiaj źle. Za tego księdza nie przepraszam. Przez kilka lat ten ksiądz kpił sobie z prawa cywilnego, karnego, z Kościoła i z posługi duszpasterskiej. To nauka dla mnie i dla innych proboszczów. Zapraszając księży, których się nie zna, trzeba sprawdzić czy nie występują w rejestrze pedofilów. Na temat filmu nie będę się wypowiadał, bo uważam, że to było trochę zmanipulowane. Chociażby dlatego, że w Białymstoku pan Sekielski podszedł do tamtejszego proboszcza i pokazał mu dokument zakaz obejmujący księdza Olejniczaka. Do mnie, do mojego wikariusza, nikt nie przyszedł z taką informacją. Gdyby przyszedł to gwarantuję, że natychmiast zakończyłbym rekolekcje, a ekipa mogłaby to nawet sfilmować. Bez względu na to czy byłaby to Msza Święta, czy kazanie, zakończyłbym rekolekcje. Nikt o zdrowych zmysłach nie zaprosiłby takiego człowieka do siebie do parafii żeby głosił rekolekcje."  

Podciąganie incydentów wynikających z niedopracowania doskonalonych wciąż reguł zapobiegania nieszczęściom molestowania lub podciąganie następstw wpływu komunistycznej agentury - która lokowała w seminariach osoby zdeprawowane odtworzone w dokumencie Sekielskiego - pod architekturę Kościoła jest nieuczciwe. Rozmiar opisywanych zdarzeń nie był i nie jest masowy. Ma raczej oblicze incydentalne. Mówimy o przypadkach, na "taśmie" Sekielskiego pojedynczych.  

Warszawska kuria wskazuje inne niedopatrzenie w filmie:  

"Paweł Kania nie jest już księdzem. Po przeprowadzonym dochodzeniu kanonicznym został wydalony ze stanu duchownego i w tym kontekście informacja podana w filmie jest nieaktualna. Reżyser nie kontaktował się z archidiecezją i być może stąd wynika brak tej wiedzy." 

Jacek Zaleśny z Uniwersytetu Warszawskiego podsumowuje wartość metodologiczną warsztatu reporterskiego przedstawiciela Onetu:  

"Jeślibyśmy popatrzyli na film Tomasza Sekielskiego z punktu widzenia socjologii, metodologii badań naukowych, to ta próba nie jest reprezentatywna. Dobrano pojedyncze zdarzenia i rzucono je na całą grupę społeczną. Jeśli chodzi o pedofilię wśród księży, to jest to margines marginesu. Jak pokazują badania naukowe, mniej więcej 0,5 proc. księży katolickich ma problem z homoseksualizmem. Dopiero w tej grupie intensywnie występuje pedofilia. To jest zjawisko typowe dla zdarzeń homoseksualnych. Badania pokazują, że wśród pedofilów dominują homoseksualiści." 

W perspektywie naukowej wylogowanie kontekstu na takich wymiarach jak opis statystyczny, psychiatryczny i systemowy odbiera legitymację do wysuwania ogólnych wniosków, gdyż tylko porównanie i tło dają tytuł do obiektywizacji.  

Opis socjologiczny i psychologiczny  

Włączenie pedofilii w główne nurty życia społecznego to pomysł przywódców liberalnych, którzy po marszu przez instytucje kulturowe i polityczne dzierżą dziś władzę w stolicach europejskich i Waszyngtonie. Wielkość molestowania seksualnego jest arytmetycznym stosunkiem do poglądów emancypacyjnych. W marcu 1985 r. partia Zielonych zaaprobowała dokument, w którym domagała się legalizacji "pozbawionego przemocy seksu" między dorosłymi i nieletnimi. Co więcej, w swoim programie działacze umieścili postulat liberalizacji stosunków seksualnych z dziećmi, a która to klauzula zniknęła z listy postulatów partii dopiero w 1993 r. Terytoria "okupowane" przez ideologię konstrukcjonistyczną relatywizującą i zoologizującą ludzką seksualność, wybrzeże wschodnie i zachodnie USA albo nasze wykorzenione z tradycji miejskie zachodnie regiony, nasilają statystykę pedofilną, jak i pozostałe wskaźniki rozpadu więzi społecznych.  

Najbardziej wstrząsającymi epizodami filmu Sekielskiego miały być rzekome przykłady bagatelizowania swoich czynów przez pedofilów: wyraz nonszalancji i zadufania. W produkcji akcentowana jest premedytacja, hipokryzja i poczucie niewinności, którym towarzyszy bezkarność przestępców seksualnych w koloratkach. Naganna moralnie postawa miałaby być kreowana przez instytucję kościelną. Ale to nie Kościół - jak tyleż sprytnie co nieprawdziwie sugeruje dziennikarz - za nią obstaje.  

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura