Blog
Narymunt
Jarosław Narymunt Rożyński
Jarosław Narymunt Rożyński Jarosław Narymunt Rożyński
6 obserwujących 165 notek 112410 odsłon
Jarosław Narymunt Rożyński, 6 czerwca 2017 r.

Iran

845 21 0 A A A
Jarosław Narymunt Rożyński - Iran
Jarosław Narymunt Rożyński - Iran

W tym jednym słowie kryje się historia jednej z najstarszych cywilizacji świata. Pierwsze ślady obecności człowieka są tam datowane na ponad 40 tysięcy lat przed naszą erą. Persja, której mieszkańcy często myleni są z Arabami, jest miejscem wyjątkowym.

Nie można na ten kraj patrzeć przez pryzmat historii najnowszej. Wystarczy cofnąć się zaledwie kilkadziesiąt lat wstecz do czasów Mohammeda Rezy Pahlawiego, Szachinszacha Iranu, by uświadomić sobie jak szybko zmienia się Iran i jak różnorodna jest jego natura. To także historia przewrotna i tragiczna, gdzie losy jednej z najstarszych monarchii świata przeplatają się z rewolucją islamską, ekstremizmem religijnym oraz nieustanną walką światowych mocarstw o najważniejszy surowiec na ziemi, czyli ropę naftową.

Iran jest stolicą Zoroastryzmu, religii wywodzącej się od Zaratusztry, których wiernych muzułmanie nazywają czcicielami ognia. To właśnie z tych korzeni wywodzą się fundamenty judaizmu i chrześcijaństwa takie jak sąd ostateczny, wędrówka duszy do piekła lub nieba, wiara w istnienie diabła jako uosobienia zła, a nawet nadejście mesjasza. Do tego wszystkiego dochodzą oczywiście jeszcze 42 zaprzeczenia bogini Maat z Księgi Umarłych, które stały się podstawą tzw. 10 przykazań bożych, czyli Dekalogu, lecz nie ulega wątpliwości fakt, że to właśnie w Persji kilka tysięcy lat przed powstaniem legendy o Jezusie zrodziły się uporządkowane fundamenty monoteizmu. Okres życia Zaratusztry datuje się na XIII wiek przed naszą erą, a jego śmierć ma w przyszłości dać narodziny proroka urodzonego z dziewicy, która wykąpie się o poranku w jeziorze Kasaoja w Pamirze. Nic dziwnego zatem, że w większości późniejszych religii znajdziemy bezpośrednie nawiązania lub nawet bezpośrednie kopie myśli spisanych przez tego kapłana.

W ostatnich wyborach prezydenckich wygrał zdecydowanie Hasan Rouhani. Polityk pragmatyczny, względnie umiarkowany i cieszący się szacunkiem na całym Bliskim Wschodzie. Będzie to jego druga kadencja na tym stanowisku i jednocześnie drugi etap dalszego "otwierania się" Iranu na świat. Z całą pewnością w pierwszej kolejności będzie to otwarcie poprzez kanały dyplomatyczne, relacje biznesowe, a dopiero znacznie później, otwarcie kulturowe. Polska powinna wykorzystać ten historyczny moment do budowy pragmatycznych relacji z Iranem, z którym zawsze mieliśmy dobre stosunki.

Iran miał również zawsze krytyczne znaczenie dla geopolityki mocarstw. Odegrał również niezwykle ważną rolę w historii Polski. To właśnie między innymi tam właśnie w najtrudniejszych czasach schronienie znaleźli polscy żołnierze Armii gen. Andersa. Pomimo odmienności wyznawanej religii, Polacy mogli liczyć na pomoc ze strony Persów. Nie jest zatem przypadkiem fakt, że w obliczu nowego zagrożenia w najbliższym czasie relacje Polski i Iranu znów bardzo się zacieśnią.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ojciec, patriota, przedsiębiorca. Zawodowo od lat związany z informatyką i nowoczesnymi technologiami. Więcej informacji pod adresem : www.prezydent.org.pl

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • To ciekawe co Pan pisze, ponieważ podobne zapisy znajdują się w ustawach zasadniczych państw...
  • Na jakiej zasadzie ma być "udowodnienie" ? Są w tej chwili dwa zapisy określające kto jest...
  • Proszę sprecyzować, jeżeli możliwe to zaproponować poprawione brzmienie.

Tematy w dziale Rozmaitości