6 obserwujących
103 notki
156k odsłon
189 odsłon

Realne zagrożenie z technologii 5G

Wykop Skomentuj13

Technologia 5G dorobiła się w czasie epidemii koronawirusa prześmiewczych memów. Jednak prawdziwe zagrożenie wcale nie pochodzi z rzekomego promieniowania.

„Czy miał Pan w rodzinie osoby niestabilne psychicznie? No cóż, wujek ściął siekierą antenę 5G.”. Żarty żartami, ale przyspieszenie transmisji danych rodzi możliwości, które wcale nie muszą być przyjemne dla użytkowników. Zwłaszcza dla tych przeciętnych, którzy odpalają aplikacje na urządzeniach mobilnych dla konkretnych usług bez świadomości, że równocześnie wystawiają się na działanie całej gamy procesów, które niekoniecznie chcieli uaktywnić.

Taka na przykład prosta aplikacja z firmy kurierskiej. Klient dostaje informację o przesyłce, podjeżdża do punktu odbioru, aktywuje aplikację, ta zgrywa jego aktualne położenie z lokalizacją skrzynki odbiorczej i otwiera skrzynkę. Łatwe, proste i przyjemne, bez konieczności dotykania ekranu w punkcie odbioru paczek, co w dobie epidemii może oznaczać dyskomfort. Tylko po jakie licho aplikacja pozostaje aktywna później i sprawdza lokalizację klienta, nawet wtedy, gdy nie ma żadnej zarejestrowanej przesyłki?

To właśnie podstawowa groźba przyspieszonej transmisji danych - szybki transfer pakietów informacji, których użytkownik urządzenia mobilnego nawet nie zauważy. W systemach Android prawie wszystkie aplikacje mają domyślnie ustawione działanie w tle. Średnio zorientowany użytkownik może to wyłączyć, żeby przy każdym wejściu w zasięg rozpoznawalnej sieci wi-fi urządzenie nie próbowało naraz uaktualnić trzydziestu aplikacji przesyłając przy tym wybrane informacje o użytkowniku do ich autorów. Tylko kto ma czas, żeby żmudnie zmieniać ustawienia każdej aplikacji? I kto w ogóle zwróci na to uwagę? Na urządzeniach z jabłkiem to już jeden Bóg raczy wiedzieć kiedy i w jakim zakresie sprzęt łączy się z centralą.

Już przy podłączeniu do światłowodu o transmisji rzędu 500 Mbit/s użytkownik nie ma szans zauważyć, że jego smartfon albo laptop za przeproszeniem „przymula”. Przy 5G dane będą śmigać tam i z powrotem, a przed producentami oprogramowania stanie pokusa wyciągania coraz to większej liczby informacji. Użytkownicy zostaną sprofilowani i przeliczeni jak zwierzęta w oborze i nawet się o tym nie dowiedzą.

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie