6 obserwujących
140 notek
127k odsłon
2544 odsłony

Decyzja Trzaskowskiego, czyli po co mamy prezydenta miasta

Wykop Skomentuj71

Prezydent Rafał Trzaskowski zafundował dzisiaj Warszawiakom przejazdy transportem miejskim. Mniejsza z ideologią klimatyczną, która za tym stoi. Pytanie, dlaczego w ogóle prezydent mógł podjąć taką decyzję?

Co innego, gdyby pokrył koszty biletów z własnej kieszeni. Ale gdzie tam marzyć o tem... Za „darmowe” bilety zapłacą przecież podatnicy. Akcja ma minimalne znaczenie promocyjne i prawdopodobnie żadna prywatna firma dobrze zakorzeniona w terenie nie zdecydowałaby się na taką formę reklamy. Innymi słowy decyzji prezydenta stolicy nie da się uzasadnić w kategoriach ekonomicznych.

W innych kategoriach też nie. Bezpieczeństwo? Próba zmniejszenia korków na drogach? Warszawa funkcjonuje dzisiaj normalnie. To nie jest sytuacja podobna do otwarcia bramek na autostradach w szczytowych dniach powrotu z wakacji. No i gdyby chodziło o zmniejszenie ruchu drogowego, to władze miasta powinny w pierwszym rzędzie odrzucić kilka projektów zwężenia ulic.

Trzaskowski podjął zatem decyzję bez specjalnego uzasadnienia. Zdecydował, bo tak chciał. Można to odczytać jako kolejny przejaw słabości przepisów prawa. Tak samo, jak obecna konstytucja słabo definiuje kto sprawuje w Polsce władzę i kogo obarczyć odpowiedzialnością, uprawnienia prezydenta miasta słabo wytyczają zakres władzy samorządowej.

Kim właściwie jest prezydent? To wynajęty człowiek, który ma dbać o harmonijne funkcjonowanie miasta, czyli wszelkiego rodzaju ekip od wodociągów i kanalizacji (!) po wywóz śmieci. Ma też zapewnić dostarczenie mediów mieszkańcom i przygotowanie terenów pod zabudowę w tym wytyczenie dróg. Wszystko to, czego mieszkańcy nie są w stanie zrobić sami. Dlatego obejmuje pieczę nad środkami ze zbieranych lokalnie podatków.

Każda dodatkowa działalność prezydenta jest, no właśnie - dodatkowa. A znów z tą dodatkową działalnością związane są całkiem spore pieniądze. Można na przykład pod pretekstem promocji miasta zamówić w mediach wywiady z panią prezydent, co niektórzy wytykają potem albo jako nieuczciwą kampanię wyborczą, albo jako przelewanie samorządowych środków do prywatnych mediów.

W każdym razie decyzja Trzaskowskiego powinna uświadomić ludziom, że istnieje jeszcze jeden odcinek prawa, który nadaje się do modyfikacji. Bez takiej refleksji pieniądze obywateli będą ciągle znikać ku satysfakcji niewielkiej grupy osób.

Wykop Skomentuj71
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka