z odmętów szaleństwa :-)
Kwestionowanie uczciwości wyborów to odmęty szaleństwa. /Bronisław Komorowski/
42 obserwujących
296 notek
509k odsłon
3109 odsłon

Prezesie Kaczyński, czy na pewno zwyciężymy? Część druga.

Wykop Skomentuj184

Pierwsza część niniejszej notki wywołała spore zainteresowanie, szereg kontrowersji i szeroką dyskusję, co oznacza, że temat jest lotny i wart rozważania. Dwie kwestie które szczególnie dały się zauważyć w komentarzach - to szeroko rozumiana uległość partii Jarosława Kaczyńskiego i narracja wobec przeciwników politycznych. Zaraz do tych kwestii się odniosę, ale zanim to zrobię, muszę zastrzec, że to co napisałem w pierwszej części i to, co napiszę za chwilę jest optyką pragmatyczną, wynikającą z troski o wyborczy ( w przyszłych wyborach) sukces Prawa i Sprawiedliwości, który powinien być sukcesem albo na skalę 2015 roku jako minimum, albo sukcesem zupełnym, czyli dającą większość konstytucyjną. Jako sympatyk i wyborca PiS, staram się unikać zatem ocen z optyki "twardego" elektoratu, co zmienia nieco postać notki, która - z tego punktu widzenia byłaby nieco inna. 

Największym problemem PiS jest sądownictwo. Wszak one przynajmniej w 1/3 determinuje ustrój państwa. Państwa, które wg. PiS ma być "wszystkomogące" - zatem także wpływowe na władzę sądowniczą. Zanim napiszę o sądach, zatrzymam się chwilę na pojęciu "państwa wszystkomogącego". Oczywiście w jakimś sensie to utopia, wynikająca z idealizmu Jarosława Kaczyńskiego, ale wobec "państwa nicniemogącego", które stworzył Tusk, to skok wręcz cywilizacyjny. Mówi bowiem Kaczyński tak: "Najpierw państwo, później własność, bez której nie może być wolności jednostki, no i rynek. Czy rynek może istnieć bez państwa? Nie może istnieć bez państwa, państwo musi zagwarantować bezpieczeństwo ogólne, osobiste tych, którzy funkcjonują na rynku, bezpieczeństwo obrotu. Musi powołać także różnego rodzaju instytucje, które funkcjonują na rynku, w związku z rynkiem, no i przede wszystkim pieniądz ". Myślę, że taki "idealizm" jest wielką siłą PiS i tego trzeba się trzymać, mimo pewnej utopii takiego projektu.


Parafrazując wypowiedź Prezesa w odniesieniu do sądów można napisać: najpierw państwo, później sądy i cała reszta. Natomiast cały byt III RP opierał się na zupełnie odwrotnych proporcjach, bo sądy były fundamentem istnienia tego niby - państwa. Stąd wynika ogromny opór środowisk związanych z III RP i samej władzy sądowniczej, które tracąc wpływy, nieodwracalnie tracą możliwość odbudowania niby - państwa. Innymi słowy, bez przywrócenia właściwej proporcji państwo - sądy, nie da się przywrócić podstawowych funkcji państwa, nie tylko w pojęciu " idealistycznego"  państwa wg. Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi bowiem o państwo w ogóle.


Ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych stworzyli dwa silne fundamenty państwa demokratycznego, tak żeby państwo nie mogło zdominować obywatela, a obywatele państwa. Pierwszym było prawo do posiadania broni przez każdego obywatela - niestety, w Polsce nie do pomyślenia. Drugim było sądownictwo. W USA większość sędziów pochodzi z wyborów powszechnych, ale co ważniejsze, o winie lub karze decydują zwykli ludzie wybierani losowo do ław przysięgłych jako zwykli obywatele. Tak, ma to swoje wady, ale ma jedną niezaprzeczalną zaletę. Nie można sobie bowiem kupić wymiaru sprawiedliwości na zawsze. Nie da się również zainstalować układów, bo przysięgli wciąż się zmieniają. PiS wybrał opcję inną - wszyscy won, ale parzy się coraz bardziej na dwóch trudnościach - ludziach, o których już napisałem wcześniej i oporze materii wewnątrz i na zewnątrz. O ile założenie, że "nierozwiązywalne sprawy same się rozwiązują", w przypadku bladych protestów kodziarstwa się całkowicie sprawdziło, o tyle ingerencja KE w znowelizowany system sądowniczy jest dla PIS poważną "zagwozdką". Nie wchodzi w zakres tej notki rozważanie, czy opcja "wszyscy won" ( nazwa umowna, bo dotyczy wierzchołka "nadzwyczajnej kasty") była opcją właściwą- - moim zdaniem tak - ale ekspresowe uchwalanie zmian, błędy, liczne poprawki i nowelizacje oraz weto prezydenta, spowodowały, że sądowniczy blitzkrieg  poległ jak wielki mistrz pod Grunwaldem. I kiedy Nowogrodzka się w tym zorientowała, postanowiła zmienić twardą Szydło na europejskiego  Morawieckiego, który miał zmiękczyć napięte w tym temacie relacje z UE. Bruksela zatem prawie rozłożyła nogi, premier niby już ją miał, ale okazało się, ze to tylko gra dla naiwnych i napalonych nastolatków - do zbliżenia nie doszło. Błąd - zero korzyści. Mateusz z opuszczonymi gaciami, a na dodatek brukselska panna szczelnie się ubrała i bezczelnie żąda alimentów. Sprawa jest na ostrzu noża w TSUE i nie łudźmy się, że unijny kapciowy Timmermansa, "sędzia" Koen Lenaerts, wyda korzystne dla Polski (nie dla PiS - dla Polski! ) orzeczenie, czyli wycofa się z ingerencji w polskie reformy.  I co dalej?


W perspektywie wyborów to dla PIS kluczowa decyzja. Szydło w świadomości elektoratu nadal góruje twardością nad Morawieckim, który gacie już podciągnął, ale brukselskiej panny już chyba mieć nie będzie. Wyborcy to widzą i są ... wku****ni. Chociaż "dobra zmiana" to bardzo szeroki zakres zrozumienia, to właśnie reakcja rządów "dobrej zmiany" na orzeczenie TSUE będzie testem pewnej wiarygodności, znanej jako wstawanie z kolan. Na razie w PiS zapanowało wyczekiwanie, ale nie ulega wątpliwości, że ostateczna decyzja będzie należała do prezesa. A prezes komfortowej sytuacji nie ma, ponieważ PiS w batalii o sądy z UE stracił inicjatywę, oczekiwanie to proszenie się o dalsze kłopoty, chociaż z drugiej strony trudno odnosić się do czegoś, czego oficjalnie jeszcze nie ma. Jak zatem zachowa się PIS, kiedy trzeba będzie wybrać między przynajmniej częściowym wycofaniem się z reform sądowniczych, a otwartym buntem przeciwko TSUE? Wiele wskazuje na to, że Warszawa wypełni jednak żądania Trybunału - wypowiedzi polityków PiS że "wszelkie działania będą się odbywać przy poszanowaniu prawa wspólnotowego " raczej nie pozostawiają złudzeń. Ryzyko, że w przypadku buntu na Polskę będą nakładane wysokie kary finansowe w trybie dziennym jest zbyt duże. Komisja Europejska pracuje również nad utworzeniem mechanizmu, który pozwoli uzależnić wypłacanie funduszy strukturalnych od przestrzegania praworządności w krajach członkowskich. Oręż ten zostanie przydzielony prawdopodobnie już wiosną 2019 roku. Jeśli Polska wówczas nadal będzie się znajdować na wojennej ścieżce z Brukselą, wówczas istnieje możliwość zamrożenia miliardów euro, co bardzo szybko odczują samorządy pozbawione środków na inwestycje infrastrukturalne. PiS nie może sobie na to pozwolić.

Wykop Skomentuj184
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka