44 obserwujących
289 notek
619k odsłon
4002 odsłony

Zamordyzm PiS? Taśmy prawdy Morawieckiego? Sprawdzam!

Wykop Skomentuj108

Każdy mieszkaniec naszego kraju, który chciałby brać na serio słowa polityków i dziennikarzy, musi się dziś z przerażeniem zastanawiać co po ujawnieniu "taśm Morawieckiego" zrobi PiS. Kiedy przypomnimy sobie reakcję Tuska na ujawnienie afery hazardowej (zwolnienie szefa CBA w ramach odparcia "pełzającego zamachu stanu), a tym bardziej na działania podjęte po wybuchu tzw. afery podsłuchowej z wtargnięciem ABW do siedziby tygodnika "Wprost" na czele, to pewnym się staje, że gdyby prawdą był co dziesiąty zarzut stawiany obecnemu rządowi, musielibyśmy już mieć stan wojenny, a siedziba redakcji Onetu powinna być przejęta przez antyterrorystów i otoczona przez czołgi. Co więcej, Smarzowski (ten od "Kleru") od piątku powinien być martwym "samobójcą" - podobnie jak zatrudniony w TVN „dziennikarz śledczy” Bertold Kittel (ten od wykrycia "układu Radomskiego" i ostatnich nazistów czczących Hitlera wafelkami) oraz sędzia, który nakazał (lub która nakazała - nawet nie wie kto zacz) opublikowanie sprostowania przez premiera. Przecież teoretycznie PiS powinien działać brutalnie i bez zwłoki, bo jesteśmy na finiszu kampanii wyborczej zapoczątkowującej "czwórbój wyborczy": wybory samorządowe, europejskie, parlamentarne i prezydenckie. 

Na szczęście słowa dziennikarzy, a tym bardziej polityków mają się nijak do rzeczywistości. Nikt żadnej redakcji nie szturmuje, dziennikarzy i sędziów nie morduje (oczywiście śmiercią samobójczą), stanu wojennego nie wprowadza... a tyle razy jedni i drudzy zapewniali, że jeszcze tylko kilka dni i zacznie się terror... tylko się skończą Światowe Dni Młodzieży... i nic... tylko się skończy szczyt NATO... i dalej nic... jeszcze tylko... i dalej jak nic, tak nic! 

Porównałem doniesienia z dwóch artykułów Onetu z pierwszą rozmową ujawnioną 14 czerwca 2014 na stronie internetowej „Wprost”.

Cztery lata temu ujawniono spotkanie Prezesa NBP Marka Belki z Ministrem Spraw Wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem, na którym ustalano strategię jak za pomocą dodrukowanego pieniądza i nielegalnie (niezgodnie z obowiązującym prawem) sfinansowanego przez NBP dodatkowego deficytu budżetowego oszukają wyborców wywołując fałszywą poprawę nastrojów i wygrają wybory. Rozmowa ta stanowiła więc naruszenie konstytucyjnej zasady niezależności banku centralnego i uderzenie w podstawy demokracji - proces wyborczy. Kwalifikowała się więc do postawienia rozmówców przed Trybunałem Stanu. Pewne jest, że została zrealizowana część przedstawionej w rozmowie strategii - zmiana Ministra Finansów, zaś wyborom do Parlamentu Europejskiego towarzyszyła emisja nowych banknotów, więc mogliśmy mieć do czynienia z "próbą generalną" zaplanowanego w rozmowie oszustwa. 

W opublikowanym w poniedziałek (1 października 2018) przez Onet stenogramie z przesłuchania kelnera Łukasza N. prokurator Anna Hopfer z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga pyta kelnera „Czy zarejestrował pan rozmowę jednego z prezesów banku dotyczącą zawierania pożyczek i kredytów na podstawione osoby, tzw. słupy?”. W odpowiedzi padają m.in. słowa „Tak, tak mi się wydaje, bo jakość tego nagrania była słaba", "Rozmawiali o zakupie budynków pod inwestycje i mieli tam wynajmować pod jakieś biznesy ale dokładnie nie pamiętam.", "Nie pamiętam czy w tej rozmowie była mowa o pożyczkach i kredytach na słupy.", "Ten mężczyzna który się spotkał z Morawieckim powiedział, że prawdopodobnie jakaś kobieta się obawia i chce się wycofać. Nie pamiętam czy on precyzował czego się boi ta kobieta." O zamiarze popełnienia przestępstwa mogą świadczyć dwa zdania, a w zasadzie tylko jedno: "Oni rozmawiali o tym że będą kupować nieruchomości na podstawione osoby." bo zdanie "Rozmawiali że dokumenty mają być sporządzone na jakąś osobę." mogło równie dobrze oznaczać zamiar zawarcia legalnie działającej spółki.

Morawiecki, jako prezes banku BZW BK stał zdecydowanie niżej niż Marek Belka - Prezes Narodowego Banku Polskiego. Jednak ogromny problem mogłoby stanowić to, że osoba będąca obecnie Premierem RP mogła popełnić przestępstwo gospodarcze. Tylko czy cokolwiek potwierdza tę tezę? Z przesłuchania wynika, że kelner odsłuchujący nagranie nie jest pewny jego treści, nie wie kto był drugim rozmówcą, natomiast dwukrotnie zaznacza, że do transakcji mogło nie dojść, bo kobieta o której była mowa, a której personaliów również nie zna miała zamiar się wycofać. W przeciwieństwie do zmiany Ministra Finansów Jacka Rostowskiego na Mateusza Szczurka (27 listopada 2013) po rozmowie o której mowa w przesłuchaniu nie dokonano żadnych transakcji, które mogłyby potwierdzić jej treść. Samej treści rozmowy również nie znamy - taśma nie została odnaleziona. Czyli wielkie nic. 

Z kolei w opublikowanym we wtorek (2 października 2018) zapisie jedynej posiadanej taśmy z nagraną rozmową Mateusza Morawieckiego w której brali także udział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, prezes PGE Krzysztof Kilian oraz jego zastępczyni Bogusława Matuszewska najbardziej uwypuklona przez media została analiza sytuacji społeczno-gospodarczej Europy zachodniej i Afryki oraz prowadzonej wówczas polityki Angeli Merkel, Nicolasa Sarkozy'ego oraz Francoisa Hollande'a. Według Onetu Morawiecki "pokazuje w niej swoją prawdziwą twarz liberała". Więc przyjrzyjmy się najistotniejszym momentom tej rozmowy. Ciąg dalszy na następnej stronie, koniecznie kliknąć przycisk "Następna >" (dodałem tę uwagę ze względu na poziom "inteligencji" i "wykształcenia" niektórych komentatorów).

Wykop Skomentuj108
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka