33 obserwujących
233 notki
434k odsłony
1772 odsłony

Kłamstwo prymitywne, ale czy skuteczne?

Wykop Skomentuj51

Cała totalna oPOzycja (dotyczy zarówno polityków jak i zaplecza medialnego PO) nagle zaczęła się ekscytować zawieszeniem obrad Sejmu do 15 października. A ja z politowaniem patrzę na kolejny "ciamajdan". 

Celowo nie komentowałem na blogu ani podmiany Grzegorza Schetyny na Małgorzatę Kidawę-Błońską ani propozycji programowych PiS. Dlaczego? Bo jestem zbyt starym misiem, aby dać się nabrać na sztuczny miód. Było dla mnie pewne, że ani nagła zmiana wizerunku Platformy z "ostrego" na "łagodny" ani jakakolwiek dyskusja nad programem (nota bene: dlaczego wszyscy komentatorzy zajmują się głównie programem PiS? a czy ktoś wierzy w jakiekolwiek programy innych ugrupowań?) nie będzie tym, co skupi i rozgrzeje emocje wyborców na finiszu kampanii wyborczej. 

Platforma nie byłaby platformą, gdyby nie przygotowała na ostatnie dni jakiejś rozpalającej emocje "wrzutki", za pomocą której planuje wygrać wybory.

Opisałem ten mechanizm dokładnie zaraz przed i po eurowyborach w artykułach: "Czy Ty to widzisz? Czy się nie wstydzisz?""Zły PiS kupił wyborców, więc biedna Platforma nie mogła ich oszukać"** Tak było z wyautowaniem Cimoszewicza bajką o oświadczeniu majątkowym w 2002 roku, historyjką o grożeniu pistolecikiem i pogardliwych słowach rzekomo wypowiedzianych w owej windzie przez Kaczyńskiego w roku 2007, odpaleniem pozornie rozbrojonej bomby z Angelą w STASI z roku 2011, tak miało być z filmem "Tylko nie mów nikomu" (tylko nie wyszło) w 2019 itp, itd... (pełny wykaz podobnych "wrzutek" w w/w artykule* - nawet jeśli ktoś jest bardzo leniwy, to warto przeczytać choćby pierwszą stronę z trzech). 

Tym razem najwyraźniej totalnych zainspirowały wydarzenia z Wielkiej Brytanii - zawieszenie prac parlamentu z powodu przygotowań do brexitu. Więc najprawdopodobniej sami zaczęli się zgłaszać z propozycjami, aby przełożyć obrady. PiS przyjął te propozycje z ulgą myśląc, że przynajmniej w ten sposób uchroni się przed kolejnym robieniem cyrku z Sejmu w stylu "ciamajdanu" (jakby cyrku robionego w Gdańsku przez Greenpeace było mało). A tu UPS! - podpucha! Okazuje się, że właśnie zawieszenie obrad ma być pretekstem wezwania do kolejnego "ciamajdanu". 

Jak to się skończy?

Doraźnie niczym - jak znam życie, to Prezydium Sejmu w dniu dzisiejszym cofnie decyzję o zawieszeniu obrad, a Nitras z kolegami przez cztery tygodnie będą wmawiać idiotom, że "coś było na rzeczy", "Kaczyński miał chytry plan obalenia demokracji, który udało się chwilowo powstrzymać" i w związku z tym trzeba "przy urnie wyborczej raz na zawsze powstrzymać dyktatorskie zapędy". O co zakład, że będą się pojawiać takie teksty? Stawiam butelkę Johnnie Walker Black Label Whisky! 

Natomiast trudno powiedzieć jak to się skończy w skali wyborów: czy PO zyska tym procenty czy tylko promile... a może straci, jak na filmie Sekielskiego? 

Scenariusza, w którym Prezydium Sejmu nie wycofuje się z zawieszenia sesji nawet nie rozważam - i tak byli wystarczająco naiwni, że dali się wrobić w tę prowokację. 

Reasumując kadencję: była absolutnym mistrzostwem świata w zarządzaniu kryzysowym: jak nie KOD na ulicach, to "ciamajdan", jak nie nauczyciele szantażujący rząd maturzystami, to pęknięta rura z gównem... plus kilka pożarów częściowo z własnej winy (np.: kryzys izraelski).

A tym ze słabszą pamięcią przypomnę, że cztery lata temu o tej porze (czyli na ostatniej sesji Sejmu) dzisiejsza opozycja przegłosowywała upychanie na zapas pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego... z czego dwóch w sposób tak bezczelny, że nawet "platformerski" TK nie miał jak tego "przyklepać". 

---

* https://www.salon24.pl/u/peacemaker/957795,czy-ty-to-widzisz-czy-sie-nie-wstydzisz 

** https://www.salon24.pl/u/peacemaker/963813,zly-pis-kupil-wyborcow-wiec-biedna-platforma-nie-mogla-ich-oszukac 

Wykop Skomentuj51
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka