Blog
różności
Animela
Animela Animela@wp.pl
54 obserwujących 1690 notek 2197283 odsłony
Animela, 6 stycznia 2019 r.

Wino z pomarańczy

1252 72 0 A A A

                                                                "Nikt nie uwierzy, dopóki się nie przekona, co za nektar deserowy, naśladujący najwspanialsze                                                                  wina deserowe hiszpańskie lub włoskie, daje wycisk z pomarańczy"

                                                                 (Lucyna Ćwierczakiewiczowa "Jedyne praktyczne przepisy"


Wino z pomarańczy według przepisu zacnej matrony robiłam kilka razy w życiu zaledwie: a to dlatego, że na ogół przegapiałam najlepszy moment z powodu zimowego urlopu. W tym roku taką gapą nie będę i wino nastawię - przyznaję bowiem rację pani Lucynie: wino jest nieprawdopodobnie wręcz smakowite (co potwierdzają goście). Z ciekawości zrobiłam kwerendę po internecie i faktycznie znalazłam przepisy na wino z pomarańczy, ale wolę spuścić zasłonę milczenia na jakość tych nieszczęsnych prób.

Wyciskamy sok z 60 dorodnych czerwonych pomarańczy (małych potrzebujemy aż 90), przecedzamy przez bardzo gęste sitko (nie metalowe - może to być np. lniana lub bawełniana tkanina, wyprana, wypłukana w czystej wodzie). Robimy syrop z 7 kg cukru oraz 9 litrów wody. Gdy syrop przestygnie całkowicie, mieszamy go z sokiem i rozlewamy do dwóch dużych gąsiorów.Kiedy płyn przejdzie w temperaturze pokojowej burzliwą fermentację, należy wynieść je na pół roku do piwnicy (lub na zimny strych). Gdy przestanie fermentować i samo się wyklaruje, należy wino przelać w butelki i zostawić na rok w stałej, chłodnej, temperaturze.

Pani Ćwierczakiewiczowa podkreśla ze słuszną dumą, że butelka gotowego wina kosztuje 1 do 2 rubli, podczas gdy koszt dwóch garncy wynosi najwyżej z gąsiorami od 4 do 5 rubli. Ja skromnie zaznaczę tylko, że wino jest naprawdę przepyszne i wszyscy sądzą, że jest zrobione z winogron - można zresztą zażartować, że jest to wino lodowe. Smak jest rzeczywiście deserowy, ale wcale nie jest to ulepek. Proszę się nie martwić, że w przepisie brak jest matki drożdżowej, tak ma być: wszystkie owoce zawierają dzikie drożdże, choć nie wszystkie tyle samo. Wino sfermentuje, gwarantuję to!


Opublikowano: 06.01.2019 14:53.
Autor: Animela
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jak miód;)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @ŻYWICA "Skoro pytanie o karęs śmierci,to może następne o ...łamanie kołem lub gotowanie...
  • Podpisuję się pod tekstem obiema rękami. Brak kary śmierci to największy błąd ostatnich...
  • @Samael "A w jaki sposób zajmować się takim obrzydlistwem?" Kradzieżą pieniędzy przez...

Tematy w dziale Rozmaitości