10 obserwujących
270 notek
432k odsłony
2413 odsłon

Firmy z rajów podatkowych nie skorzystają z polskiej Tarczy Antykryzysowej

Premier Morawiecki:  raje podatkowe zmniejszają dochody państw członkowskich UE o około 170 mld euro rocznie. Fot. Flickr/premierrp
Premier Morawiecki: raje podatkowe zmniejszają dochody państw członkowskich UE o około 170 mld euro rocznie. Fot. Flickr/premierrp
Wykop Skomentuj135

Polska wyłącza z tarczy antykryzysowej firmy zarejestrowane w rajach podatkowych. 

8 kwietnia premier Mateusz Morawiecki, na wspólnej konferencji z prezesem Narodowego Banku Polskiego podkreślił, że duże firmy, które chcą skorzystać z rozwiązań zawartych w nowej Tarczy Antykryzysowej muszą być zarejestrowane w Polsce. 

Ze wsparcia może skorzystać ok. 670 tys. przedsiębiorców, a pilotaż nad tarczą finansową objął Polski Fundusz Rozwoju. Mikrofirmy mogą liczyć na pożyczki w wysokość 25 mld złotych, małe i średnie - 50 mld, a duże podmioty - 25 mld złotych. 

Polecamy: Rząd ogłosił tarczę finansową. Morawiecki: 100 mld złotych na ratunek dla polskich firm

Koniecznym warunkiem skorzystania z nowej Tarczy Antykryzysowej „jest również posiadanie przez beneficjentów rzeczywistych firm rezydencji podatkowej w Polsce i rozliczanie podatków za ostatnie dwa lata obrotowe na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej” – taki zapis znajduje się w ogólnych warunkach Tarczy. 

Mateusz Morawiecki, Adam Glapiński, Tarcza Antykryzysowa, raje podatkowe
Premier Mateusz Morawiecki i szef NBP Adam Glapiński. Fot. Flickr/premierrp

W rządzie nie było w tej kwestii jednomyślności - „ostatecznie przeważyło zdanie premiera Morawieckiego, który od dawna postuluje walkę z rajami podatkowym w ramach UE” - pisze „Gazeta Wyborcza”. 

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ostatnich dwóch dekadach efektywne opodatkowanie wielkich firm w UE spadło z 24 proc. do zaledwie 16 proc., a wartość przechowywanego w zamorskich rajach podatkowych majątku unijnych obywateli wynosi aż 10 proc. PKB całej Unii.  

Na łamach włoskiego dziennika „La Repubblica” premier Morawiecki napisał, że „Europa musi pokazać wolę zmiany, poprzez ograniczenie szarej strefy, walkę z luką podatkową VAT”. 

Polski premier pPodkreślił, że raje podatkowe zmniejszają dochody państw członkowskich UE o około 170 mld euro rocznie. 

„Powiedzmy razem BASTA! Nie możemy dopuścić aby za kryzys płacili najsłabsi, jednocześnie przymykając oko na nieprawości możnych tego świata”- zaapelował Morawiecki. 

„Jesteśmy w stanie pokonać pandemię koronawirusa. Solidarnie. Wygrywa się jednak tylko w ofensywie. Czas na europejską ofensywę. Dla Włoch. Dla całej Europy” - podkreślił w konkluzji premier.  

Za polskim przykładem poszła Dania. Tamtejsze ministerstwo finansów 18 kwietnia wydało oświadczenie, w którym zapisano, że „zgodnie z wytycznymi unijnymi przedsiębiorstwa z siedzibą w rajach podatkowych nie mogą otrzymać rekompensaty o ile możliwe jest ich wykluczenie”.

Nowa Tarcza jest obecnie notyfikowana w Komisji Europejskiej.

KW

Wykop Skomentuj135
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka