Coraz bliżej święta. Z jeszcze większą inflacją

"Inflacja w Polsce powinna przekroczyć próg 8 proc. już w grudniu tego roku"
"Inflacja w Polsce powinna przekroczyć próg 8 proc. już w grudniu tego roku"
Inflacja w Polsce powinna przekroczyć próg 8 proc. już w grudniu tego roku - oceniła Konfederacja Lewiatan odnosząc się do najnowszych danych GUS.

"Szczyt wzrostów przed nami"

Według wtorkowego szacunku flash GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 7,7 proc. rdr. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. W październiku wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 6,8 proc. rdr i 1,1 proc. mdm.

Polecamy:

Ceny wysokie jak nigdy. Inflacja najwyższa w XXI wieku

Zwrot akcji w sprawie podwyżki akcyzy. "Spowoduje odczuwalną zmianę"

„Szczyt wzrostów dopiero przed nami. Zapowiadane przez nas przekroczenie bariery 8 proc. w styczniu 2022 r. za sprawą wprowadzonej tarczy antyinflacyjnej zrealizuje się już w grudniu” - powiedział, cytowany w informacji, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Jego zdaniem na wyższe ceny produktów nałoży się dodatkowo okres świąteczny. Podkreślił, że historycznie grudzień jest zawsze miesiącem z najwyższą inflacją.

Ceny nadal windują paliwa

„Ceny nadal windują paliwa. Na stacjach benzynowych płaciliśmy w listopadzie o blisko 1/3 więcej niż przed rokiem. Grudzień przyniesie niesłabnącą wzrostową dynamikę cen benzyny i oleju napędowego” - uważa Zielonka.

Według obliczeń Konfederacji Lewiatan tarcza antyinflacyjna powinna przynieść obniżkę cen benzyny w przyszłym roku o maksymalnie 18 groszy na litrze, przy czym olej napędowy nie stanieje na tyle mocno, aby można to było odczuć w portfelach, gdyż akcyza na ten produkt jest już na najniższym możliwym poziomie.

„Wyraźnie z miesiąca na miesiąc wzrastają ceny żywności, o 1,3 proc. W skali roku żywność jest już droższa o blisko 6,5 proc. Drożeją wszystkie podstawowe produkty – jajka, nabiał i mąka. Rząd nie zaproponował nic, co mogłoby skutecznie obniżyć ceny żywności, być może dlatego, że temat nie jest aż tak nośny, jak cena paliwa przekraczająca 6 zł” - oceniono.

KW

Czytaj dalej:

Będziesz mógł dostać 630 zł na dziecko. Nie trzeba wielkich formalności

Prawie ćwierć tysiąca zł za podstawowe produkty? Będzie jeszcze drożej

Departament Edukacji i Wydawnictw NBP edukuje

Inflacja zżera nasze portfele. Najnowsze dane o skokach cen

Najnowszy banknot kolekcjonerski NBP: „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka