7 obserwujących
185 notek
334k odsłony
629 odsłon

Bitwa Warszawska 1920. Zobacz spot

Scena z inscenizacji Bitwy Warszawskiej 1920. Fot. PGE
Scena z inscenizacji Bitwy Warszawskiej 1920. Fot. PGE
Wykop Skomentuj12

Nie ma teraźniejszości bez przeszłości i nie ma przyszłości bez pamięci. Sto lat temu Polacy udowodnili, że odwaga, męstwo, patriotyzm i wiara potrafią czynić cuda.

Bez poświęcenia naszych przodków nie byłoby wolnej Polski – przypomina 30-sekundowy film przygotowany na 100-lecie Bitwy Warszawskiej przez PGE Polską Grupę Energetyczną. Spot zobaczymy od dziś przez trzy dni do niedzieli w wybranych stacjach telewizyjnych i mediach społecznościowych.

 


Bitwa Warszawska 1920 roku, nazywana również „Cudem nad Wisłą”, to jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko w dziejach Polski, ale też Europy i świata. Jest uważana za trudną i teoretycznie niemożliwą do wygrania przez Polaków bitwę ze względu na liczebność i siłę armii wroga – Armię Czerwoną. Dzięki zwycięstwu polskiej armii plany ekspansji bolszewickiej niosącej ze sobą ludobójczy terror nie zostały zrealizowane ani w środkowej, ani w zachodniej Europie.

W spocie wystąpiła grupa rekonstrukcyjna, która odtwarza wydarzenia z 1920 r. Zobacz galerię zdjęć z rekonstrukcji z udziałem grupy w 2019 r., które odbywają się co roku w Ossowie – miejscu zwycięskiej bitwy.


Zobacz galerię zdjęć:

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem, 2019. Fot. http://www.bitwawarszawska.pl/
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem, 2019. Fot. http://www.bitwawarszawska.pl/ Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem, 2019. Fot. http://www.bitwawarszawska.pl/ Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem, 2019. Fot. http://www.bitwawarszawska.pl/ Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem, 2019. Fot. http://www.bitwawarszawska.pl/ Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem, 2019. Fot. http://www.bitwawarszawska.pl/ Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem, 2019. Fot. http://www.bitwawarszawska.pl/ Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem, 2019. Fot. http://www.bitwawarszawska.pl/ Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem, 2019. Fot. http://www.bitwawarszawska.pl/ Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem, 2019. Fot. http://www.bitwawarszawska.pl/ +4 zdjęcia +5 zdjęć


Bitwa 1920 na PGE Narodowym

W sobotę 15 sierpnia na Stadionie PGE Narodowym odbędzie się wielka inscenizacja Bitwy Warszawskiej. Płyta stadionu zamieniła się w okopy i pole bitwy. W imponującej scenografii z elementami lasu wystąpi kilkudziesięciu aktorów, setki rekonstruktorów, wezmą udział konie i pojazdy historyczne. Widowisko pod tytułem „1920. Wdzięczni Bohaterom” będzie połączeniem rekonstrukcji wydarzeń bitewnych, scen aktorskich i wystąpień muzycznych oraz projekcji filmów archiwalnych.Okolicznościowy spot na 100-lecie Bitwy Warszawskiej, który zobaczymy od dziś w mediach, nie jest jedyną inicjatwą PGE związaną z upamiętnieniem historii. Ten największy krajowy dostawca energii elektrycznej od 2016 r. jest partnerem strategicznym Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym czasie pod patronatem PGE odbyło się ponad 100 koncertów oraz blisko tysiąc warsztatów i lekcji dla ponad 130 tysięcy uczniów, a Muzeum odwiedziło kilka milionów gości.

W tym roku, w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego, PGE uczciło pamięć 63 energetyków biorących udział w zrywie z 1944 r. 


Zobacz film o udziale energetyków w Powstaniu Warszawskim:Z inicjatywy PGE powstała też aplikacja mobilna „Tablice Pamięci”, zawierająca mapę z 167 tablicami upamiętniającymi publiczne egzekucje wykonywane w Warszawie na ludności cywilnej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Charakterystyczne tablice znajdujące się w różnych miejscach w Warszawie zaprojektował w 1949 r. artysta rzeźbiarz Karol Tchorek.Więcej na ten temat aplikacji i współpracy PGE z MPW możesz przeczytać tu: 76. rocznica Powstania Warszawskiego: PGE uczci energetyków z Elektrowni Powiśle


BG

źródło zdjęć w galerii: www.bitwawarszawska.plWykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka