7 obserwujących
178 notek
320k odsłon
1461 odsłon

Domagalik pod ostrzałem krytyki za biografię Brzęczka. Głośny występ w "Hejt Parku"

Małgorzata Domagalik napisała biografię Jerzego Brzęczka.
Małgorzata Domagalik napisała biografię Jerzego Brzęczka.
Wykop Skomentuj4

Małgorzata Domagalik jest autorką książki "W grze", napisanej wspólnie z selekcjonerem Jerzym Brzęczkiem. Kibice i fachowcy krytykują dziennikarką od dnia wydania publikacji. Zarzucają jej niszczenie autorytetu trenera, jego ośmieszenie i grafomański styl. 

Od 30 września o tej książce mówi cała - nie tylko piłkarska - Polska. Jerzy Brzęczek doczekał się pierwszej, własnej biografii. Na 352 stronach Małgorzata Domagalik opisała jego karierę piłkarską i trenerską. Największą część publikacji stanowi jednak obrona Brzęczka przed hejtem.

Dziennikarka w wielu rozdziałach przekonuje czytelników, że selekcjoner polskiej reprezentacji jest wyśmiewany za wiejskie pochodzenie, koligacje rodzinne i brak doświadczenia w świecie wielkiego futbolu. Przypomnijmy, że Brzęczek trenuje polską kadrę od jesieni 2018 roku. Zastąpił na stanowisku trenera Adama Nawałkę tuż po kompromitacji drużyny narodowej na mistrzostwach świata w Rosji. 

- Jego pojawienie się w roli selekcjonera polskiej reprezentacji w 2018 roku wywołało niespotykaną dotąd w naszych mediach burzę. Skala hejtu, agresji i środowiskowej krytyki, z jaką musiał się zmierzyć Jerzy Brzęczek, zaskakuje, ale i przeraża. Prowokuje do pytania: kim jest jedna z najważniejszych w tej chwili postaci polskiej piłki? Nie tylko jako trener, ale także jako człowiek - reklamuje książkę "W grze" wydawnictwo W.A.B.  

- Opowiedziana na wielu poziomach: piłkarskim i prywatnym. Z eliminacjami naszej reprezentacji na EURO 2020 i grozą pandemii koronawirusa w tle. Jest w niej pełnokrwisty bohater, są dramatyczne okoliczności i gwałtowne zwroty akcji. Jest wreszcie sam Jerzy Brzęczek, w którym Małgorzata Domagalik w sposobie rozumienia, pasji i podejściu do piłki nożnej jako takiej widzi w przyszłości kontynuatora trenerskiej myśli Kazimierza Górskiego - czytamy. 

Porównań do złotych czasów Górskiego jest w biografii Brzęczka kilkadziesiąt. Domagalik stawia wielokrotnie tezę, że obecny trener kroczy drogą legendy polskiej piłki nożnej. Według dziennikarzy sportowych, zajmujących się futbolem, Domagalik zestawia najlepszego polskiego selekcjonera w historii z trenerem bez trofeów. Największym osiągnięciem na ławce trenerskiej Brzęczka było 5. miejsce z Wisłą Płock w ekstraklasie w sezonie 2017/2018. Jako piłkarz grał w słabej lidze austriackiej - w Tirolu Innsbruck i Sturm Graz. Największym sukcesem Brzęczka w karierze zawodnika był srebrny medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. 

Dla Domagalik największym atutem Brzęczka - którego nie wykorzystuje podczas konferencji prasowej - była rywalizacja z Pepem Guardiolą, Luisem Enrique i Stanisławem Czerczesowem. Ponadto, Domagalik uważa za krzywdzące krytyczne głosy na temat powołań dla Kuby Błaszczykowskiego. Selekcjoner jest prywatnie jego wujkiem i w ciągu ostatnich lat pojawiały się argumenty, że mamy do czynienia z konfliktem interesów w narodowej kadrze. W innych miejscach książki Domagalik - nazywająca krytyków Brzęczka "hejterami" - sama zastanawiała się, czy jednak powołania dla Błaszczykowskiego nie ocierały się o nepotyzm.

Największe zdziwienie czytelników wzbudziło zamieszczenie fragmentów korespondencji autorki z anonimowym kibicem Lechii Gdańsk. Domagalik rozmawia z nim o wynikach reprezentacji Polski, stylu preferowanym przez Brzęczka, jego przyszłości na stanowisku selekcjonera. Wydruki rozmów z przypadkowo poznanym kibicem mają udowodnić, że trener nie cieszy się wielkim zaufaniem. W korespondencji pojawiły się obrazki kwiatków, małpy oraz prywatne wątki.

- Dostałam sms-a od kibica Lechii Gdańsk, który podziwia mój zachwyt Jerzym Brzęczek i że to jest skazane na niepowodzenie. Ja oczywiście mogłam wyrzucić „goryla”, „lilię”, czy co tam innego, ale chciałam utrzymać całą prawdę tej korespondencji. Zwróćcie uwagę, że nie ujawniłam personaliów tej osoby - tłumaczyła się Domagalik w "Kanale Sportowym". 

"W grze" to również rozmowy z Brzęczkiem, rodziną Błaszczykowskich, prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem, byłym selekcjonerem Andrzejem Strejlauem czy dziennikarzem Stefanem Szczepłkiem. Brzęczek autoryzował biografię w całości, co wywołało oburzenie komentatorów piłkarskich. Zastanawiają się oni, jak piłkarze reprezentacji odbiorą twórczość Domagalik, która - ich zdaniem - na siłę robi z selekcjonera fachowca z wielkimi sukcesami, a jednocześnie najbardziej szkalowaną postać w kraju. 

Autorka postanowiła zmierzyć się z krytykami w "Kanale Sportowym" w programie na żywo "Hejt Park", czym wzbudziła ogromne zaskoczenie i zainteresowanie kibiców. Doszło też do jej konfrontacji z Krzysztofem Stanowski. Redaktor naczelny "Weszło.com" w czterech odcinkach na YouTube zmiażdżył biografię Brzęczka, wytykając niedociągnięcia, nieścisłości i grafomanię.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura