Blog
Środowiskowiec
threeme
threeme ciekawy świata sceptyk
5 obserwujących 308 notek 288803 odsłony
threeme, 24 kwietnia 2017 r.

Ocena ryzyka powodziowego - kwiecień 2017

169 8 1 A A A

Po ostatnich opadach śniegu jego ilość - jak na koniec kwietnia - jest w górach dość duża. Oczywiście w ich wyższych partiach. Ten rozkład śniegu też ma duże znaczenie, duże ilości śniegu są obecnie tylko w wyższych partiach gór.  To, przy dużym ociepleniu może spowodować gwałtowne wezbrania na rzekach, na szczęście ryzyko powodziowe oceniam subiektywnie na średnie. Poziom wód gruntowych nie jest wysoki, stan rzek mieści się w granicach średnich, rezerwy gruntowe są duże, wegetacja, spowalniająca odpływ powierzchniowy, ruszyła. Trochę niepokoją prognozy sumy opadów na najbliższe 240 godzin:

http://meteomodel.pl/gfs-para/APCP2/240

Sprawdzalność prognoz w tak długim horyzoncie czasowym jest jednak niska, więc na razie jest to tylko "fus". Trzeba jednak dmuchać na zimne...

Nawet gdyby te prognozy się sprawdziły i w ciągu dziesięciu dni na południu polski spadło ponad 100 mm. deszczu, plus woda z topniejącego śniegu, to - moim zdaniem - nie powinno dojść do przepełnienia zbiorników retencyjnych, które wciąż uzupełniają swoje stany po silnej suszy z sierpnia 2015 roku.

Można się spodziewać wzrostu stanu naszych rzek, zwłaszcza na południu ze średnich na wysokie do ostrzegawczych, w środkowej Polsce sytuacja powinna być stabilna, nawet z powolną tendencją spadkową.Opublikowano: 24.04.2017 10:33.
Autor: threeme
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

1. Nie uznaję dogmatu nieomylności autorytetów. To też ludzie. 2. Nie uznaję śmierci jako ochrony przed krytyką. Szanuję zmarłych, ale to nie oznacza immunitetu przed krytyką. 3. Nie uznaję prawd objawionych - np zawartych w Biblii. 4. Niechętnie stosuję cenzurę i banowanie, ale są wyjątki, jak obrażanie czy trollowanie. 5. Będę sukcesywnie wprowadzał zasady dyskusji racjonalnej. Wszelkie argumenty odwołujące się do emocji, odmawianie komukolwiek prawa do wypowiedzi, grożenie, obrażanie, insynuowanie, ewidentne kłamstwa będą zostawiane, ale piętnowane. To dotyczy też i mnie! 6. Nie jestem wszystkowiedzący! 7. Nie jestem nieomylny! 8. I wy też nie jesteście:)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • JAn Paweł II też wchodził do synagog i meczetów, też "bratał" się z muzułmanami i żydami...
  • Zresztą mi wcale nie chodziło TYLKO o ceny węgla na świecie i w Polsce. Problemów jest...
  • Właśnie, węgla na świecie jest dosyć. Dodajmy, że węgla dużo tańszego od naszego,...

Tematy w dziale Rozmaitości