Blog
Środowiskowiec
threeme
threeme ciekawy świata sceptyk
25 obserwujących 513 notek 509505 odsłon
threeme, 8 stycznia 2019 r.

Najczęstsze mity klimatyczne salonowych blogerów

1445 78 1 A A A

" (...) klimat się nie zmienił. Nadal Polska leż w środowo-europejskiej strefie klimatycznej. W Polsce nadal nie udają się pomarańcze, banany i winogrona. Bez szklarni nie uda się papryka, a truskawki byłyby 2 tygodnie w roku  Klimat w Polsce nie zbliżył się do klimatu Słowacji czy Węgier, nie mówiąc o krajach bardziej na południe wysuniętych."

Łatwo to sprawdzić. Temperatura w Warszawie jest już taka, jak całkiem niedawno panowała w Budapeszcie:

image

źródło: http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/ocieplenie-klimatu-budapeszt-w-warszawie-a-warszawa-w-petersburgu-279

Co do upraw wina i winnic:

"Początek polskiego winiarstwa to XII wiek. To wtedy na dobre zainteresowało ono Polaków, a wino, wzorem sąsiadów z Moraw i Węgier, zaczęto wytwarzać na południu, w okolicach Krakowa, Krosna, Sandomierza czy Lublina, a także na Śląsku oraz w rejonie Płocka i Włocławka. Winiarskie prosperity trwało do końca XVI wieku, gdy zwiększył się eksport wina z południa Europy. Sytuację pogorszyły zniszczenia wojenne w kolejnych stuleciach. W efekcie, chociaż jeszcze przed 1939 rokiem funkcjonowało w Polsce sporo niewielkich winnic, zwłaszcza na Kresach Wschodnich i Ponidziu, po 1945 roku zostało ich tylko kilka, m.in. winnica doświadczalna w okolicach Opatowa. W nowym ustroju doprowadzono do upaństwowienia gospodarstw winiarskich na poniemieckich terenach w okolicach Zielonej Góry i na Dolnym Śląsku, skutecznie przy tym propagując tanie i łatwo dostępne alkohole owocowe, znane pod szyldem tak zwanych tanich win. Winnice polskie prowadzono więc wtedy, jeśli w ogóle prowadzono, tylko hobbystycznie."

https://www.kukbuk.pl/wiadomosci/czy-wiesz-ze/winnice-polskie-uprawa-winorosli-ma-w-polsce-wielowiekowa-tradycje/

Co do szklarni:

imageKompleks szklarniowy w Alamirze, Hiszpania. źródło: http://www.wykop.pl/ramka/1633746/najwiekszy-kompleks-szklarniowy-swiata/

"Stacji klimatycznych na świecie jest za mało, by znać średnią temperaturę Ziemii"

"Nie ma czegoś takiego, jak średnia temperatura Ziemii"

Czy musimy znać pomiary z każdego miejsca na ciele, by wiedzieć, że człowiek ma 36,6C a już wzrost tej temperatury o niecały 1C powinien być dla nas ostrzeżeniem? Czy fakt, że na przykład stopy i ręce są dużo chłodniejsze - ale też intensywnie się ogrzewają przy chorobie - może nas uspokoić? Nie, wystarczy przecież pomiar z jednego miejsca na ciele, by poznać dość dobrze temperaturę wnętrza całego organizmu (mimo, że mierzona na zewnątrz i to w jednym tylko punkcie).

Co więcej, by wiedzieć, że organizm ma gorączkę (czyli, że się ocieplił) nie potrzebujemy nawet termometra! Nie jest też ważne, że stopy i ręce są w tym przypadku dużo chłodniejsze a różnica między nimi a czołem czy pachami mogą być znaczne p one też będą gorętsze i to w podobnym stopniu, co cały organizm.

I tak samo jest z pomiarami średniej temperatury na Ziemii. Nie musimy wcale mierzyć temperatury w każdym najmniejszym miejscu globu. Już stosunkowo niewielka siatka kilkuset stacji rozmieszczonych na świece pozwala dość dobrze poznać średnią temperaturę planety i co ważniejsze - jej zmiany.

Przyjrzyjmy się pomiarom na stacjach w Polskich miastach. Średnie temperatury roczne z wielolecia z naszych miast:

Wrocław:

(źródło danych https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=250190390&par=tm&max_empty=2&NVQLfyFwhsUz=nfSQqxMzls83&D-RiyvbWYxGKJ=VK5mfcA0u.ly8&SvbfpkdITyPlOrtJ=AhRPXrE0%5BiLtNJ6y&gaQFyBvwTfeUXIV=S8Uy_%5DC0iIxFE%5Bc&NVQLfyFwhsUz=nfSQqxMzls83&D-RiyvbWYxGKJ=VK5mfcA0u.ly8&SvbfpkdITyPlOrtJ=AhRPXrE0%5BiLtNJ6y&gaQFyBvwTfeUXIV=S8Uy_%5DC0iIxFE%5Bc

za: IMGW.PL

image
Poznań:

image

Łódź:

image

Warszawa:

image

Kraków:

image

Porównajmy okres 1951-1980 różnice z 1981 - 2010 między tymi stacjami:

Wrocław 1951-1980/1981-2010/różnica od 1951 do 2010 (60 lat)

8.2/9.0/0.8

Poznań

8.1/8.8/0.7

Łódź:

7.6/8.3/0.7

Warszawa:

7.7/8.4/0.7

Kraków

8.4/9.0/0.6

Już pobieżna analiza danych pozwala wyciągnąć wniosek, że średnia temperatura roczna pomiędzy stacjami klimatycznymi w miastach odległych od siebie o setki kilometrów jest bardzo do siebie zbliżona, różnice między nimi nie przekraczają zwykle 0.5C, zaś WZROST temperatury na WSZYSTKICH stacjach jest praktycznie w latach 1951-2010 IDENTYCZNY: 0.7 - 0.8C!

Można więc, z niemal całkowitą pewnością, obliczyć średnią temperaturę dla całej Polski (choć na przykład Zakopane będzie chłodniejsze, jak stopy u człowieka) na 8.5 - 9.0C i w większości miejsc w Polsce będzie to wynik bardzo dobrze odzwierciedlający rzeczywistość. I wystarczy do tego względnie mała ilość stacji pomiarowych, jeśli różnica temperatury pomiędzy Wrocławiem a Poznaniem, czy Poznaniem a Krakowem to 0.1 - 0.3C na dystansie kilkuset kilometrów, to można z niemal pewnością założyć, że klimat danej stacji będzie bardzo podobny nawet sto kilometrów od tej stacji.

Przykładowo Poznań ma 8.8C a Leszno: ...8.8C (!)

Opublikowano: 08.01.2019 22:52. Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 23:21.
Autor: threeme
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

1. Nie uznaję dogmatu nieomylności autorytetów. To też ludzie. 2. Nie uznaję śmierci jako ochrony przed krytyką. Szanuję zmarłych, ale to nie oznacza immunitetu przed krytyką. 3. Nie uznaję prawd objawionych - np zawartych w Biblii. 4. Niechętnie stosuję cenzurę i banowanie, ale są wyjątki, jak obrażanie czy trollowanie. 5. Będę sukcesywnie wprowadzał zasady dyskusji racjonalnej. Wszelkie argumenty odwołujące się do emocji, odmawianie komukolwiek prawa do wypowiedzi, grożenie, obrażanie, insynuowanie, ewidentne kłamstwa będą zostawiane, ale piętnowane. To dotyczy też i mnie! 6. Nie jestem wszystkowiedzący! 7. Nie jestem nieomylny! 8. I wy też nie jesteście:)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @kungalu " brutalna siła finansów korporacji i spekulantów oraz obrzydliwie skorumpowanych...
  • @kungalu No dobrze, więc skoro masz łatwiej, to bez problemu podasz te dowody?
  • @kungalu Ciężar dowodu spoczywa też na tym, kto oficjalnie próbuje obalić przyjęte...

Tematy w dziale Rozmaitości