34 obserwujących
602 notki
674k odsłony
2967 odsłon

Nobel dla Grety Thunberg?

Wykop Skomentuj149

Wiadomość o zgłoszeniu Grety Thunberg do nagrody Nobla nieco mnie zaskoczyła. Choć bardzo mocno kibicuję nastolatce i - jak wiecie - podzielam jej poglądy, to jednocześnie uważam, że jest zdecydowanie na to za wcześnie. Jednak jej kandydaturę wysunęli - zgodnie z zasadami Nobla - osoby do tego upoważnione: członkowie szwedzkiego parlamentu. Czyli politycy. Ona sama w wywiadzie powiedziała, że to niewyobrażalne.

Wiem, że na prawicy postać Grety jest "podejrzana". Jednak fakty z jej życia czynią jej postawę bardzo wiarygodną. Po pierwsze nastolatka cierpi na zespół Aspergera, chorobę ze spektrum autyzmu charakteryzującą się obsesyjnym zainteresowaniem damą dziedziną. Są w tym absolutnie szczerzy, oddani i są gotowi na wiele poświęceń.

Po drugie bezpośrednim przodkiem dziewczynki jest słynny w klimatologii Swante Arhenius, uznawany za jednego z twórców teorii globalnego ocieplenia i jednocześnie laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

"Arrhenius dokonał obliczeń wpływu ilości dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze Ziemi na temperaturę. W 1896 roku ocenił, że wytwarzanie tego gazu przez człowieka może spowodować nadmierny wzrost temperatury za kilka tysięcy lat; w 1908 roku poprawił to przewidywanie na kilkaset lat – niemniej jednak uważał, że jest to odległa przyszłość i bardziej go interesowało znaczenie zmian ilości CO2 dla epoki lodowcowej"

źródło: wikipedia

Nic dziwnego, że młoda Greta zainteresowała się tym zagadnieniem a jej choroba sprawia, że robi to z autentyczną pasją, poświęceniem i szczerze. Mimo to uważam, że Nobel dla niej byłby co najmniej kontrowersyjny i przedwczesny. Tak samo, jak i sama nagroda Nobla, która często przyznawana jest politycznie, zwłaszcza w kategorii pokojowej. W mojej skromnej opinii Nobel pokojowy powinien byc przyznawany tylko dla działaczy społecznych, którzy za swoją działalność sporo wycierpieli. Pewnie to Was zaskoczy, ale właśnie dlatego nie podobało mi się przyznanie jej Obamie, który choć wiele dla przyrody USA jako prezydent zrobił, tak nie wiązało się to z żadnym osobistym poświęceniem i cierpieniem.

Tak samo jest z Gretą. Może nie mam prawa jej oceniać, już zrobiła wielokrotnie więcej, niż ja, jednak właśnie dlatego, że w płni podzielam jej stanowisko i ją rozumiem, uważam, że jeszcze jest za wcześnie.

Z góry też wiem, jakie będą w większości Wasze komentarze, w których zapewne dacie upust swoim poglądom antyekologicznym, jednak za całą sytuację nie odpowiada Greta. Wpakowała się  jednak mimowolnie w sam środek ogromnego sporu, również ideologicznego. Ja też tą notką narażę się zapewne jakieś części środowisk ekologicznych. Trudno.

Wykop Skomentuj149
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości