33 obserwujących
608 notek
684k odsłony
571 odsłon

Strzał administracji Salonu w stopę... Pożegnanie z Salonem?

Wykop Skomentuj29

Początek mojej przygody na Salonie to 2014 rok. Może to moje subiektywne odczucie, ale chyba mocno uzasadnione, że TAMTEN Salon to było jedno z lepszych miejsc w internecie do wymiany myśli i poglądów. A teraz? Nudne i jałowe notki, dyskusje toczące się ciągle wokół tego samego: PIS-PO, Smoleńsk, Unia zła/Uni dobra; starzy blogerzy - nudziarze, rozprawiający z upodobaniem o swojej ulubionej opcji politycznej, którzy lata temu tak się w swoich poglądach zabetonowali, że nie widzą belki w swoim oku - a raczej u swojej partii - a widzą drzazgę u adwersarza. A poza tym? Troling, obrażanie, insynuacje... Nie ma już tu wymiany myśli i poglądów, nie ma ostrego ścierania się adwersarzy ale z poszanowaniem każdej ze stron, coraz mniej kultury, racjonalości, zanika dyskusja oparta na argumentach logicznych.

Oczywiście Salon sprzed pięciu lat nie był idealny, co to, to nie. W moim przekonaniu był jednak o niebo lepszy od tego, co jest tu teraz...

Jak to się stało? Nie wiem. Pewnych zjawisk i "postępu" nikt nie zatrzyma, część młodszych autorów woli chyba inne formy przekazu, jak wideoblogi, inni -- z tego, co widzę - polubili krótkie teksty na Twiterze, część się wypaliła, innych już to nie bawi. Mieliśmy też parę "usprawnień" rzadko (wcale?) uzgadnianych przez administrację z użytkownikami, jak choćby pamiętna i kontrowersyjna decyzja, by komentarze pisać przez Facebooka. Może i państwo Janke chcieli dobrze, ale spowodowało to silny odpływ użytkowników, co widać obecnie.

Ja też się wypaliłem, nie chce mi się już "kopać z koniem", powtarzać w notkach argumentów, których wielokrotnie w notkach przez te lata używałem i z którymi część blogerów nie chce się nawet zapoznać. Nie widzę dalszego sensu w dyskusji z osobami, którym ideologia prawicowa uniemożliwia przyjęcie dobrze znanych i mocnych argumentów naukowych. Niech będzie, że wygraliście.

Za nietrafiony uważam też pomysł "łapek" przy notkach. Dlaczego? Każdy ma obecnie w domu po kilka  a nawet kilkanaście urządzeń z dostępem do siecie, na których może sobie podbijać swoje komentarze, dodatkowo obecna "poprawa" portalu usunęła zabezpieczenie w postaci blokady podbijania łapek z jednego adresu IP. Każdy może więc sobie nabić tyle plusów ile tylko chce a przeciwnikowi minusów. Uważam też, że siłę komentarza, jego prawdziwość czy też fałszywość nie można oceniać po ilości łapek a tak niestety działa nasz umysł, szukający skrótów gdzie tylko się da. Łapki mogą być dobre na Fejscie, gdzie ocenia się posty znajomych, ale nie na Salonie, gdzie wymiania się myśli i poglądy.

I tak wytrzymałem zaskakująco długo, cierpliwie przez lata tłumacząc moje poglądy, przedstawiając argumenty, które uważam za bardzo mocne, tłumacząc w miarę skromnych możliwości trudny, skomplikowany i niestety coraz bardziej hermetyczny język nauki, tak, by była ona zrozumiała dla każdego. Jesteśmy bowiem różni, nie każdy musi się znać na medycynie, architekturze, konstrukcji rakiet kosmicznych. Ja się na tym nie znam i w tych tematach nie zabieram głosu, ale całkiem nieźle orientuje się w klimatologii i ochronie środowiska, dlatego chciałem Wam pokazać, jak bardzo kłamie i manipuluje Wami Szyszko, jak w nieprawdopodobny wręcz sposób na politykę wpływa wielki przemysł paliw kopalnych dzięki przekupywaniu posłów i senatorów.

Poniosłem raczej porażkę, przekonałem co najwyżej kilku blogerów z kilku setek(?), reszta okopała się i ani myśli ustąpić choćby na centymetr w imię obrony swojej ideologii. Tylko, czy od początku miałem tu jakiekolwiek szansę? Na portalu od początku prawicowym a obecnie - w moim odczuciu - przechylającym się na skrajną prawą stronę?

Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura