30 obserwujących
589 notek
654k odsłony
4164 odsłony

Zarzucacie mi politykierstwo, więc coś dla was

Wykop Skomentuj177

W odpowiedzi na wczorajsze komentarze oraz ataki personalne i zarzucanie mi politykierstwa.

Tak, nie przepadam za PISem. Nie, wcale nie kocham też PO, ani innych partii. Stać mnie na to, by krytykować opozycję (choć nie chcę przedłużenia obecnych rządów) i stać mnie na pochwały obecnej władzy - gdy faktycznie robi coś dobrze - co w dziedzinie ochrony środowiska - niestety - zdarza się bardzo rzadko. No tak, to was i tak nie przekona...

W każdym razie w odniesieniu do wczorajszych komentarzy:

Kalendarium prezydentur Warszawy:

18.11.2002 - 22.12.2005 prezydentem Warszawy jest Lech Kaczyński

22.12.2005 - 09.02.2006 - nieobsadzone

09.02.2006 - 20.07.2006 - Mirosław Kochalski (z nominacji Lecha Kaczyńskiego i rządu PIS)

20.07.2006 - 02.12.2006 - Kazimierz Marcinkiewicz

02.12.2006 - 22.11.2018 - Hanna Gronkiewicz - Waltz

od 22.11.2018 - Rafał Trzaskowski.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prezydent_miasta_sto%C5%82ecznego_Warszawy#III_Rzeczpospolita

Kalendarium modernizacji Czajki i budowy kolektora pod dnem Wisły:

2005 r. -rozpoczęcie realizacji wartego ponad 6 mld złotych Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

2006 r. - zakończenie budowy oczyszczalni ścieków „Południe”.  Do zakładu zostają skierowane ścieki z południowych dzielnic lewobrzeżnej Warszawy.

2012 r. - zakończenie rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków „Czajka”, dzięki czemu Warszawa oczyszcza 100% ścieków komunalnych. Do zakładu dopływają także ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy.

źródło: https://www.mpwik.com.pl/view/nasza-historia

Wychodzi na to, że koncepcja i projekt takiego a nie innego rozwiązania technicznego kanalizacji dla Warszawy ma początek właśnie w 2005 roku, gdy rządy oddawał Lech Kaczyński a przejmował Kazimierz Marcinkiewicz. To też czas I rządu PIS.

Potwierdza to też dokument z 2005 roku:

"Miasto Warszawa wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociagów i Kanalizacji podjęły inicjatywę zmierzająca do kompleksowego rozwiązania problemu poprzez modernizację istniejącego systemu gospodarki ściekami powstającymi na terenie Warszawy. Najważniejsze etapy wielofazowego programu inwestycyjnego obejmu-ją:

    budowę Oczyszczalni Ścieków "Południe", która będzie obsługiwać południo-wą część lewobrzeżnej Warszawy,
    rozbudowę i modernizację Oczyszczalni Ścieków "Czajka" obsługującej do-tychczas prawobrzeżną stronę stolicy tak, by mogła przyjąć ścieki z central-nej i północnej części lewobrzeżnej Warszawy,
    budowę systemu przesyłu ścieków z lewobrzeżnej części Miasta do Oczysz-czalni Ścieków "Czajka". "

Miasto Warszawa wraz z (...) podjęły inicjatywę (...) budowę systemu przesyłu ścieków z lewobrzeżnej części Miasta do Oczyszczalni Ścieków "Czajka". "

http://tustolica.pl/pomozmy-wisle-byc-czysta_11444

Jeśli więc krytykujecie pomysł przesyłu ścieków pod dnem Wisły przemyślcie to jeszcze raz a najlepiej kilka razy...

Nie chodzi tu tylko o sam fakt, że pomysł ten, jak wynika z archiwalnej dokumentacji, powstał w latach rządu PIS (ale czy od niego samego to już inna inszość), ale też dlatego, że takie same (ok, nie takie same: podobne) systemy istnieją co najmniej w kilku miastach na świecie. Temat ten mnie zaciekawił i dzięki wujkowi google udało mi się dość szybko zlokalizować dwa takie miasta: Wiedeń oraz Londyn. Być może też Waszyngton się kwalifikuje ale z tego co się wgryzłem tam jest system mieszany ściekowy - przerzutowy wód deszczowych. Czy jakoś tak, nie chciało mi się czytać. W każdym razie nie jesteśmy tu wyjątkiem.

System w Londynie sam w sobie jest bardzo ciekawy: jest przeogromny, kosztuje miliardy no i również wywołuje multum kontrowersji. O wiele większych niż nasz skromny (w porównaniu do Londynu) kolektor pod Wisłą: https://www.tideway.london/ 


Poza tym wspomniany dokument argumentuje budowę kolektora pod dnem Wisły tak:

"Docelowe rozwiązanie gospodarki ściekami w Warszawie przewiduje, że Oczysz-czalnia Ścieków "Czajka" będzie obsługiwała nie tylko prawobrzeżne dzielnice stolicy, ale również jej centralną i północną część położoną po lewej stronie Wisły. Alternatywne rozwiązania przewidujące budowę Oczyszczalni Ścieków "Północ" (na terenie Łomianek lub na terenie Huty Lucchini Warszawa), która miałaby obsługiwać lewobrzeżną część kanalizacji, zostały odrzucone ze względu na większą ingerencję w środowisko oraz mniejsze uzasadnienie ekonomicznie. "

Przeglądając archiwalne doniesienia na temat budowy kolektora i modernizacji Czajki za grube miliardy złotych natknąłem się również na wpisy krytykujące HGW za to, że - rzekomo - w przetargu wygrała firma najdroższa.

Jeśli jest to prawda, to jest to oczywiście skandal i odpowiedzialni powinni być ukarani.

Ale... (tu zacznie się jazda, wiem, że nie lubicie żadnych ALE, tylko proste przekazy: tak - nie)

Wykop Skomentuj177
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka