11 obserwujących
189 notek
76k odsłon
139 odsłon

Zapomniany Instytut im. Cesarza Wilhelma

Wykop Skomentuj1

           Na fali dynamicznego rozwoju nauk biologicznych oraz filozofii materialistycznych w 1927 roku w Berlinie powołano do życia Instytut Antropologii oraz Teorii Ludzkiego Dziedziczenia i Eugeniki im. Cesarza Wilhelma. Założycielem  i pierwszym jego dyrektorem został Otmar von Verschuer, gorący orędownik między innymi sterylizacji umysłowo chorych. Antropolodzy od zawsze interesowali się bliźniętami jednojajowymi, nie inaczej Verschuer którego praca habilitacyjna dotyczyła badań nad ludzkimi bliźniętami, ze szczególnym naciskiem na przyczyny dziedziczenia chorób. Jego zdolnym doktorantem dziedziczącym podobne zainteresowania Josef Mengele. W 1933 powstały warunki do wybuchu miłości od pierwszego spojrzenia pomiędzy nazistami i eugenikami. Instytut natychmiast stanął w pierwszym szeregu ideologicznego propagowania idei nazistowskich i wprowadzania ustaw rasistowskich i dyskryminacyjnych.

Warto prześledzić karieręnaukową Josefa Mengele. W 1931 roku wstępił do młodzieżowej przybudówki Stahlhelmu na uniwersytecie monachijskim, studiując co charakterystyczne końca XIX w. i początków XX w. filozofię i medycynę. Już na studiach zetknął się za sprawą swoich nauczycieli z poglądem iż jednym z celów medycyny powinno być niszczenie życia pozbawionego wartości, wspomnieć warto o jego mentorze z tamtego okresu Dr Ernscie Rodinie współtwórcy ustaw dotyczących przymusowej sterylizacji z lipca 1935. W 1935 roku Josef Mengele otrzymał tytuł lekarza i dzięki  rekomendacji prof Mollisona doktoryzuje się we Frankfurcie u prof. Otmara Freiherra von Verschuera. Kolejnym stopniem kariery jest wstąpienie do NSDAP i SS, dzieki której bierze udział w kampaniach niemieckich co 1941, po czym zostaje oddelegowany do GG gdzie jako pracownik ekspozytury Urzędu Genealogicznego ds. Rasy i Osadnictwa, przeprowadza kontrolę mieszkańców GG pod względem ich przyszłej przydatności rasowej. Ukoronowaniem 'kariery' staje się stanowisko lekarza obozu kobiecego. Jeśli dobrze się przyjrzeć zawodom głównych twórców masowej zagłady to zarówno prawnicy, a po nich lekarze stanowili trzon kadrowy machiny zbrodni.

Równolegle z bieżącą selekcja na rampach Mengele stale współpracował ze swoim ojcem naukowym Verschuerem i instytutem cesarza Wilhelma, obz dostarczał mu zasoby bliźniąt które stały się wymarzonym obiektem eksperymentów dając bezpośredni materiał porównawczy, jedna z podstaw eksperymentu medycznego. Niemcy zdawali sobie sprawę z bezsensowności swoich badań nie zaprzestali eksperymentów na bliźniętach. Mengele kontynuował badania, a Instytut im. Cesarza Wilhelma mógł pobierać fundusze od państwa. Szacuje się, że do obozu Auschwitz-Birkenau trafiło około 3000 bliźniąt. Przeżyło zaledwie 258. 

image

Instytut został zlikwidowany w 1945, miał to szczęście iż po wojnie znalazł się w zachodniej strefie okupacyjnej, jako część nomen omen wolnego uniwersytetu berlińskiego przetrwał instytut wraz ze zbiorami choć nie przetrwał oryginalny budynek XIX w. na zdjeciu to obecna siedziba tej placówki, w którego piwnicach znajdują się nadal zbiory nazistowskich naukowców, czaszki szkielety bliznieta w formalinach etc. Zbiory dość wstydliwie ukrywane i wyjmowane rzadko na potrzeby filmów dokumentujących czasy niemieckiego nazizmu. Trzy lata temu podczas prac wodociągowych odkopano dużą liczbę szkieletów i czaszek, zreszta nie po raz pierwszy, dokonuje sięw tej okolicy makabrycznych odkryć.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura