2 obserwujących
549 notek
106k odsłon
60 odsłon

Czy Bielan jest ruskim agentem, czy może mówi prawdę...

Wykop Skomentuj4

https://twitter.com/300polityka/status/1175107403823616000


Mówi prawdę o węglu rosyjskim, choć używa nieścisłych pojęć - zaraz je uściślę. A na obecnym etapie każdy kto mówi prawdę, jest ruskim agentem.


Wracajmy do węgla. Kamiennego. To ten czarny.

Co oznacza "jakość węgla"? I co oznacza, że jest ona wyższa albo niższa?

Może chodzić na przykład o to, że węgiel rosyjski ma zdecydowanie wyższą kaloryczność, niż "przeciętny" węgiel z polskich kopalń (nie wszystkich). Czyli z jednostki masy uzyskujemy więcej energii cieplnej. Czyli spalimy go mniej - powstanie mniej pyłu emitowanego do powietrza, mniej żużla, który trzeba zutylizować i mniej sadzy.

Niestety produkowane w Polsce kotły rusztowe, te mniejsze w granicach do kilkudziesięciu MW, od czasów prlu były projektowane na polski węgiel.  Spalanie w nich wysokokalorycznego węgla z Rosji powoduje szybsze zużywanie się (niszczenie) elementów kotła, przede wszystkim kosztownych mechanicznych rusztów.

W elektrowniach zawodowych w wielkich kotłach , tzw. fluidalnych, można spalać rosyjski węgiel. Tam spalanie odbywa się inaczej.


Rosyjski węgiel zawiera sporą ilość metali. Zostają one po spaleniu w żużlu. Gdyby ktoś miał cierpliwość, to będąc zaopatrzonym w sito i bieżącą wodę mógłby odcedzić z żużla nieco złota. Słyszałem żarty o małych diamentach, które można w ten sposób znaleźć. Nic w tym dziwnego, bo diament to węgiel w postaci pierwiastkowej.


Węgiel to w ogóle fascynująca kopalina. Czy wiecie, że w węglu, węgla nie jest dużo i nie on nadaje tej kopalinie te wspaniałe właściwości energetyczne?Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale