Your Best Vaccine
Jest dobrze, ale nie beznadziejnie......
4 obserwujących
63 notki
40k odsłon
  168   2

Zakamarki pamięci

Mózg potrzebuje snu, by wymyć toksyny nagromadzone podczas myślenia podczas ciężkiego dnia. Naukowcy z USA uważają, że "system usuwania odpadów" jest jednym z podstawowych powodów, dla których potrzebujemy snu.

Wyniki badań ogłoszone w czasopiśmie Science wykazały, że komórki mózgu kurczyły się podczas snu, aby otworzyć luki między neuronami i pozwolić cieczy "wyprać mózg" do czysta. Sugerują również, że jeśli  nie pozbywamy się niektórych toksycznych białek, może to odgrywać rolę w powodowaniu chorób mózgu.

Pozostaje dla naukowców jedno wielkie pytanie: "jak to jest, że zwierzęta w ogóle sypiają w czasie, gdy są narażone na drapieżniki?"

Zostało wykazane, że sen odgrywa duża rolę przy zapamiętywaniu mózgu i w procesie uczenia się, ale zespół centrum medycznego Uniwersytetu w Rochester uważa, że robienie "domowych porządków" może być także jednym z głównych powodów do snu.

"Mózg ma ograniczoną ilość energii do jego dyspozycji i wydaje się, że musi wybrać między dwoma  różnymi stanami  funkcjonalnymi - czuwaniem i świadomością lub snem i sprzątaniem" - mówi naukowiec Maiken Nedergaard.

"Możesz pomyśleć o tym, jak o przyjęciu w domu. Można zabawić gości lub posprzątać dom, ale naprawdę nie można zrobić tego w tym samym czasie."

Kanalizacja mózgowa

" W mózgu odkryto jego własny  system wodno-kanalizacyjny. Istnienie własnej  sieci wodno-kanalizacyjnych rur - znanej jako "glymphatic system"  - który zajmuje się odpadami z mózgu..Komórki w mózgu, prawdopodobnie komórki glejowe, które podtrzymują funkcjonowanie komórek nerwowych, kurczą się podczas snu. To zwiększa wielkość przestrzeni śródmiąższowej, luki między tkanką mózgową, dzięki czemu więcej płynów może być pompowane  aby zmyć toksyny.

Dr Nedergaard powiedziała, że jest  "niezbędna" funkcja  by pozostać przy życiu, ale nie wydaje się być możliwe, w czasie gdy umysł nie śpi. Powiedziała BBC tak : " to jest czysta spekulacja, ale wygląda na to, że mózg traci dużo energii podczas pompowania płynów w mózgu i to  nie daje się pogodzić  z przetwarzaniem informacji." Dodała, że prawdziwe znaczenie wyników będzie znane dopiero po wykonaniu badań na ludziach, ale wykonanie eksperymentów z użyciem maszyn MRI będzie stosunkowo łatwe.
Brain

       image
 
Wypowiadając się na temat badań, Dr Neil Stanley, niezależny  ekspert w zakresie snu, powiedział: "to bardzo ciekawe badania, które pokazują że sen jest niezbędną przerwą w czasie której można robić "sprzątanie" mózgu, czyli wypłukiwanie neurotoksyn.
"Jest już sporo danych na temat pamięci i uczenia się,  jako psychologicznych przyczyn snu. Ale są z pewnością rzeczywiste przyczyny fizyczne i chemiczne aby spać"  Dr Raphaelle Winsky-Sommerer, wykładowca  Surrey University, powiedział: "to nie jest zaskakujące, nasza cała fizjologia zmienia się podczas snu."Nowością jest rola przestrzeni śródmiąższowej, ale myślę, że to jest dodatkowy element układanki nie cały mechanizm."
 
Istotne  jest to, że po raz kolejny, okazuje się że dobrodziejstwo  snu może polegać na przywracaniu funkcji komórek mózgu i może też mieć działanie ochronne". Wiele czynników,może prowadzić do utraty komórek mózgu, powodując takie jak choroby Alzheimera lub Parkinsona ,charakteryzuje się nagromadzeniem uszkodzonego białka w mózgu.
Naukowcy sugerują, że problemy związane mechanizmem czyszczenia  mózgu mogą przyczynić się do takich chorób, ale wypowiadać się tym należy ostrożnie - potrzebne są dalsze badania.
 
Dalsze badania byłyby potrzebne aby zobaczyć czy uszkodzenia systemu rozliczania odpadów mózgu mogą prowadzić do chorób takich jak otępienie, ale otrzymywane  wyniki  otwierają  "potencjalnie nowe drogi dla badań".  Źródło: BBC Health News by James Gallagher
 

                image

Biedna jest nasza mózgownica. W czasie, gdy „czuwamy” odbywa się nieustanne „pranie mózgu” przez media, polityków i kogokolwiek. Nocą znowu poddawany jest praniu. Pierze się ”brudy” zgromadzone podczas dnia. Nazywają je toksynami.

Z naszym mózgiem jest tak że wszyscy domyślają się że go mamy a o niektórych sądzimy że to niemożliwe.

Nie wiem z jakiego powodu sugeruje się że "wszystko mamy w mózgu" ale prawda jest taka że raczej wszystko jednak mamy w.  d*pie gdyż w mózgu nie znajdziemy ani śladu zarejestrowanej informacji.

Mózg nie jest odpowiednikiem twardego dysku komputera ale raczej procesora. Wszystko przez mózg przelatuje ale informacje trafiają do naszej pamięci i tam zostają po wieczność. Można w niej ( w pamięci) coś czasem odszukać ale gdzie się ona znajduje nikt z przemądrzałych uczonych nie wie.

Domyślamy się które regiony mózgu obsługują konkretne nasze organy ale i to jest płynne jak substancja z której zbudowany jest mózg.

Nasi pseudouczeni piszą:"Pamięć jest przedmiotem badań psychologii kognitywnej.". Jak można badać coś czego nikt nie tylko nie znalazł ale i nie widział.

Miejscem magazynowania pamięci krótkotrwałej prawdopodobnie są synapsy. To uczeni. Czyli według nich przystanek autobusowy jest krótkotrwałą zajezdnią. A ja się pytam: gdzie jest stała "zajezdnia" dla pamięci. Tylko Pan Bóg wie - pada odpowiedź i jest to jedyna prawidłowa odpowiedź.

Reszta to tylko domysły i teorie takie same jak te prezentowane przez "znawców wszechświata".

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie